Стотици кукери 3 часа вчера огласяха центъра на Разлог с чановете и звънците си и направиха любимия град център на най-пищното забавление, в което участва целият град.
Древният фестивал „Старчевата“, който се прави всяка година на 1 януари, започна с обиколка на чаушите из махалите на града, откъдето пазителите на разложките традиции изгониха злите сили и орисаха съгражданите си за здраве и благодат през цялата 2024 г.
Кулминацията бе на площад „Преображение“, където участници от седемте квартала на Разлог преминаха под звуците на тъпани и зурли. След пищното дефиле на всички групи на площада се изви дълго хоро, за да е весела и здрава Новата година. Извън кукерските групи, на хорото се хванаха стотици разложани, облечени в пъстрите народни носии на този край. Възрастовият диапазон на участниците в „Старчевата“ бе от пеленачета до отдавна влезли в третата възраст, но настроението на всички бе безоблачно.
През цялото време на хорото бяха кметът на Разлог Красимир Герчев и зам. кметицата Гергана Костова, натъкмена с пъстра разложка носия.
Благодарение на „Старчевата“ от 1995 г. Разлог е член на федерацията на европейските карнавални градове, носител е на приза „Град – пазител на традицията“, а през юни 2013 г. Патентното ведомство на Република България регистрира марка „Разложки чауш“. Най-атрактивната група от „Старчевата“ е тази на „чаушите“ – въоръжените пазачи. Според традицията това са млади мъже, неженени, неполагали воинска клетва, облечени в овчи или кози кожи, опасани на кръста с чановете и хлопките по 50 кг, с висока островърха шапка пак от кожи, покриваща и лицето на обредния персонаж. В ръцете си чаушите носят камшик. Организирани са в дружини по 10 въоръжени пазачи, които имат свой главатар – водач, трима войводи и шестима воини. Във времето на хаоса, според народните представи от Игнажден до Водици /Йордановден/, т. е. близо месец, тези млади мъже всяка нощ до първи петли обикалят града и неговото землище, за да прогонят злите демони, дошли от отвъдния свят. В деня на Млада Бога, т.е. на 1 януари, чаушите трябва да пазят обредните лица и реда на шествието, а с танца си в кръг осигуряват „чисто място“ за слизането на Млада Бога на земята, за настъпването на Новата година.
Водач и организатор на групата е „Старейшината“ – млад и авторитетен мъж, със семейство. В деня на празника той е облечен в празнична мъжка зимна носия, без маска на лицето, но задължително с гега в ръка, която е неговият „жезъл“. Смисловото съдържание на този персонаж е наместник на Бога на земята. Редом с него е „главният ергенин“, облечен в празнично ергенско облекло, а неговите обредни атрибути са маската на лицето, островръхата шапка и сабя в ръка. Друг основен персонаж от „Старчевата“ е „невестата“ – жена, която е раждала и отново ще ражда. И това е маскиран млад неженен мъж, облечен в женски традиционен костюм и с подчертана бременност. На гърба си в традиционна цедилка носи къс дърво.
С оригиналността си кукерското веселие в Разлог е известно не само в страната ни, но и в чужбина. Сборни групи от седемте квартала на Разлог са участвали в много международни и национални карнавали. През година градът е домакин на Международния кукерски карнавал, който събира маскарадни и кукерски групи от целия свят.
ВАНЯ СИМЕОНОВА