Жителите и гостите на бобошевското село Слатино имаха уникален шанс по време на традиционния събор за Петровден да наблюдават нестинарски танц, който е традиционен за района на Странджа. Цял самосвал с пръст бе изсипан върху асфалта на площада в селото, където бе замислен ритуалът. До 21.00 часа ситен дъжд ръмеше над селото и организаторите се притесняваха да не загаси въглените, това обаче не се случи и всички се насладиха на изпълнението. Богата фолклорна програма весели съборяните до полунощ,
водещи бяха Сани и Ванката, а страстите на хорото разгорещи с изпълненията си певицата Цветелина Грахич. За веселото настроение на празника се погрижиха Тони Маестрото и певицата Ваня, а танцьорите от ПТС „Зора” с пъстрите си носии превърнаха площада на Слатино във фолклорна китка. Гости на събора бяха кметът на Бобошево Крум Маринов, общинските съветнички Сашка Тренева и Гергана Виделова, депутатката Р. Чеканска и хореографката Диляна Диканска. За децата на събора имаше престо-парти и много сергии с палачинки, понички и детски играчки.
Интересни факти за Слатино разказаха на гостите Виргиния Запрянова и Преслава Цимева. Така онези, които не са местни, научиха, че в старите турски регистри през 1576 г. селото е записано с името Ислатна, на името на златоносната местна река. Кметицата Екатерина Андонова сподели, че традиционният събор на Петровден в селото е свързан от векове с храмовия празник на параклиса „Св.св. Петър и Павел“, който е вдигнат върху тракийско оброчище. Там през 1964 г. е заснет и българският игрален филм „Веригата“. В миналото дълга процесия с миряни, водена от свещеника на Слатино с иконата на светците в ръка, тръгвала на Петровден от селото към параклиса. Редицата била толкова дълга, че когато свещеникът пристигал в параклиса, краят й тръгвал от селото. Толкова многолюдно е било по онова време Слатино.
На Петровден местните почетоха храмовия празник с курбан за здраве, а в събота се събраха на площада в селото. Стотици дойдоха на събора въпреки лошото време. Големи компании имаше и от Блажиево, Джерман, Бураново, от София, Дупница, Рила, Кочериново, Благоевград и Кюстендил. Много от присъстващите записаха на живо изпълненията на нестинарския танц, а най-любопитните се наведоха до земята да гледат дали не изгарят стъпалата на танцьора върху въглените.
Най-издържливите съборяни , които последни напуснаха и хората, и масите, бяха компанията на Валери Георгиев от Блажиево и майсторът на курбани от същото село Красимир Спасов. Спасов се надиграваше на хорото дори с певицата Ваня.
ДЕНИ МИЛЕВА