Фестивалът на лютеницата събра стотици почитатели на традиционната българска разядка в двора училището на благоевградското село Логодаж.
Неповторимите логодажки баби и секретарят на читалище „Иван Чаушки“ Дафинка Бойчева предложиха на гостите да опитат от най-вкусната лютеница, приготвяна по оригинална рецепта, предавана от поколение на поколение.
По време на фестивала присъстващите имаха възможност не само да дегустират неустоимия вкус на истинската бабина зимнина, но и да вкусят от омесения и опечен на място в подница хляб, да се опушат край огнището и да се насладят на фолклорната програма с участието на самодейни състави, които се погрижиха за доброто настроение на всички присъстващи.
В Логодаж хората слагат в мазето по 80 до 100 бурканчета с лютеница. И защото много уважават домашния продукт, а и защото са сигурни, че рецептата за приготвянето й е уникална, в Логодаж правят Фестивал на лютеницата. За нея са нужни печени чушки, варени моркови, варен кромид и… много любов.
Според Дафинка Бойчева въпреки че е отпускарски сезон, се очакват много гости. „Именно затова завишихме дозата, която ще приготвим за гостите. Количеството не стига, предлагаме и селски мек хляб с твърда коричка. Слагаме домашно сиренце отгоре. Сигурно ще бъркаме до полунощ, от сутринта ще започнем със сгъстяването и овкусяването на лютеницата“, каза тя.
А да си направиш лютеница не е никак лесно и по-важното – никак евтино. Особено ако всичко се купува от магазина и сергиите. Но домашната лютеница винаги е с неповторим вкус. Дори и рецептата да се различава навсякъде с по някоя съставка.
„Тайната е, че е приготвена с домашни продукти. След което всичко е минато през огнището. Това променя целия вкус. Няма нищо общо с вкуса на лютеницата от магазина“, каза Бойчева.
„Усещате мириса на печено още отвън, вкусът, който придава огънят, не може да се сравни с нищо”, допълни Дафинка и изчете цялата рецепта на логодажки диалект.
Фестивалът на лютеницата всяка година дава възможност на любителите на здравословното хранене да се докоснат до храна, приготвена с екологично чисти продукти, отгледани в собствени градини.