Стоян Стоев: Историята на общината ни през последните години е поредица от пропуснати възможности

  • Най-вероятно вече всички знаят кой е Стоян Стоев, но все пак, ако трябва да се представите с едно изречение, кое ще бъде то?
  • Баща на две деца. Това синтезира и приоритетите в живота ми, а и защо съм се впуснал в тази надпревара. Защото едно от най-важните неща за мен е да възпитавам любовта към мястото, на което сме родени, така както и моите баба и дядо и родителите ми са ме възпитавали. Затова и искам да опитаме да променим настоящето и бъдещето на Сандански.
  • Вие сте кандидатът на ГЕРБ – това тежи, или дава предимство на тези избори?
  • Преди години, когато се създаваше ГЕРБ и когато имаше опашка от желаещи да се представят като най-големите поддръжници на партията, бях поканен да бъда общински координатор в Сандански. Имаше много, много хора, които искаха да бъдат на моето място. Тогава се откриваха много големи възможности за реализация на всякакво ниво – община, областна управа, държавно управление. Мен обаче не ме блазнеше нищо от това. Исках да се реализирам успешно в частния бизнес, да постигам повече и да се развивам професионално. Затова сам се отдръпнах от политиката. Мога да кажа, че си тръгнах от там, където всеки искаше да бъде. Просто защото властта никога не е била самоцел или нещо, което ме е движило. След това обаче създадох семейство и животът ми започна да се променя. Да, реализирах се успешно, дори колкото и нескромно да звучи, мога да кажа, че обезпечавах семейството си материално на едно добро за нашите стандарти ниво. Виждаш обаче, че колкото и добре да се справяш, има общи проблеми, от които не можеш да избягаш – здравеопазване, образование, детски площадки, дупки и още, и още. Има два варианта – или събираш багажа и заминаваш да живееш някъде другаде, или трябва да запретнеш ръкави и да опиташ да промениш ситуацията.
  • И така се върнахте отново в политиката?
  • Честно казано, никога не смятам, че съм бил в политиката. Нито сега, нито преди. Но мога да кажа, че през 2007 г. си тръгнах оттам, където всеки искаше да бъде. А през 2019 г. отидох там, където никой не искаше да бъде. Защото ГЕРБ точно бяха загубили изборите за кмет, а всички симпатизанти буквално бяха преследвани – уволнявани, набеждавани и какво ли не. Близките ми се шегуват, че правя всичко на обратно. Защото обърнах гръб на партията, когато можех да извлека позитиви от нея, а после извървях с нея най-тежките години – на чегъртането, на обидите на какво ли не. Аз обаче вярвам, че човек трябва да бъде принципен и последователен. След като веднъж съм се ангажирал с тази организация, значи ще остана с нея. Не приемам и не разбирам честите смени на цветовете – приятелите, футболният отбор и жената, която обичаш, са за цял живот. По същия начин е и с убежденията. Но и се надявам да намираме повече поводи да се обединяваме – аз никога не съм делял хората по партиен или друг принцип. Те са два вида – добри и такива, с които по-добре да нямаш общо. Така че се надявам и за мен да преценяват по личността ми, вместо да се слагат партийни или други етикети.
  • Как оценявате предизборната кампания и каква е Вашата прогноза за изборите?
  • Има изключително добра атмосфера, където и да отида. Говорим честно и открито с хората, виждам, че има воля и стремеж за промяна. Големият проблем за всички нас е, че сме били лъгани прекалено много пъти. Нормално е да има недоверие и най-вероятно и това е най-трудно да променим – тази нагласа на хората към изборите. А това води и до още един голям проблем – хората смятат, че всички са „маскари“. Затова и много от тях си казват – така или иначе ме лъжат, по-добре да взема 50 лв. за гласа си. А това е пагубно. Защото никой не дава нищо даром и ако някой днес плаща, за да гласуваш за него, значи утре ще направи така, че да си вземе тези пари от теб, и то с лихва. Зная, че звучи банално, но тези хора крадат бъдещето ни. На това също можем да противодействаме само с много разговори.
  • Кои са най-важните приоритети за Вас?
  • Най-важният приоритет е община Сандански. Трябва да я променим и да я направим много по-успешна. Младите хора да остават да отглеждат децата си тук и да посрещаме в пъти повече гости. Да има поминък и адекватни доходи. Затова и трябва да променим начина на работа във всички сектори. Зная, че проблемите са много, зная и че ще има много подводни камъни. Ето ви един пример – знаете ли, че новият кмет, който и да бъде той, реално няма да има бюджет за капиталови разходи през 2024 година? Защото всичко е изхарчено в аванс. Заедно с това трябва да се обслужват големите заеми, които изтеглиха. Затова и няма да бъде лесно. Трябва да изразходваме много по-ефективно всеки лев, да печелим проекти и да се борим за повече средства от държавния бюджет. В противен случай сме обречени.
  • Кой според Вас е най-големият проблем на Сандански?
  • Работата на парче и липсата на план. Всичко се прави без никаква идея, без анализ. Това е най-важното, което трябва да променим. Ще Ви дам един пример – направихме анализ на всички проблемни места – и като наземна, и като подземна инфраструктура. Оказва се, че ако ремонтираме изцяло само 3 улици, ще решим 30% от всички ВиК проблеми. Липсват действия обаче и знаете ли защо? Според мен просто защото общината не знае това. Те не разбират колко е важно да взимаш решения, основани на факти. Планират ремонтите по това кой живее на дадена улица или за кого гласува дадено село. Не може да живеем така. Не и в 21 век.
  • Най-важните проекти, които искате да направите за Сандански?
  • Имаме много амбициозна програма с конкретни идейни проекти. Знаете, че за мен изграждането на закрит плувен басейн е лична кауза. Направихме и Инициативен комитет, в който влезе и олимпийският медалист Петър Стойчев. Защото закритият басейн на Сандански трябва да бъде национален приоритет – дали сме толкова шампиони на страната ни, че сме си го заслужили. Друга важна тема – паркирането. В Сандански има естествена денивелация и искаме да я използваме за един по-иновативен подход за решаване на тези проблеми с изграждане на няколко паркинга на две и повече нива. Искаме и изцяло нов облик на пазара – това да бъде място, на което да поканим туристите. Едновременно да увеличим оборота за търговците и производителите, но и да създадем връзка между туризма и селското ни стопанство. Болно ми е да го кажа, но трябва да завършим булевард „Европа“. Защото там се изсипаха огромни пари, но всъщност той остана недовършен. Трябва да има кръгово кръстовище при паметника на Спартак, защото в момента е не само много опасно, но и абсурдно в логистичен план. Представете си ако един тежкотоварен камион или автобус се заблуди и влезе по булевард „Европа“ – къде според Вас може да обърне? Имаме и още идеи – да защитим парка от строителство и да увеличим площта му. Да изградим нов парк при Спортната зала и да направим вело- и пешеходна връзка с парк „Св. Врач“. Зная, че няма да ни стигне времето и средствата за всичко, но ще работим така, че да покажем, че Сандански наистина може много повече.
  • Говорите за повече инвестиции, но как ще ги привлечете?
  • Виждали ли сте как изглеждат действащите ни индустриални зони? Няма елементарна инфраструктура. Всичко е в дупки, липсва осветление. За да привлечеш инвеститор, той първо гледа какво е положението с действащите предприятия. Това не го разбират нашите управници и си мислят, че с дребни хитрини ще излъжат сериозни компании, като им обещаят всичко, а после ги оставят сами да се борят в калта. Затова и всички инвестиции ни заобикалят. Стигнахме дотам, хора от нашата община да пътуват, за да работят при съседите ни. За да стигнем дотук, се иска истински талант в безхаберието. От 5 години имаме подписан Меморандум с държавната компания „Индустриални зони“ за изграждане на индустриален парк при Дамяница. Оттогава знаете ли какво направи общината? Нищо. Така че трябва да сме много по-активни и да реализираме този проект максимално бързо. И за да няма спекулации, ще подчертая – няма да допуснем никакво производство, което би навредило на уникалния ни климат. Само лека промишленост и зелени компании. Които ще създават икономически възможности и ще дадат добавена стойност на местната икономика.
  • Последен въпрос по може би най-емблематичната тема за Сандански – туризма. Какво предвиждате за него?
  • Първо и много важно – да има яснота колко средства изразходваме за популяризирането на Сандански и как. Второ – да включим бранша във взимането на решенията за сектора. През последните години бе създаден един съвет, който имаше такава претенция, но така и не заработи. Това трябва да променим. Заедно с това трябва да се модернизираме – изоставаме пагубно от всички съвременни тенденции. Повече дигитализация, повече умни решения, за да бъдем наистина успешни и да спрем да лежим на стари лаври. Виждате как дестинации, за които никой не беше чувал преди 10-20 години, днес ни изпреварват: и като туристи, и като мащаб на инвестициите. Трябва да възстановим връзката между туризма и културата, която буквално бе изкоренена през последните години. Мелник да бъде символ на Сандански, но и на България. Срам ме е да Ви кажа, че на срещата ми с местните хора се оплакват, че няма дори един банкомат в града. Представяте ли си? Какъв туристически център може да бъде, ако няма един банкомат?! Ще го кажа и по-цинично – местните хора се опитват с всички сили да създадат продукт, който да заслужава парите си, а общината не може да осигури дори предпоставката да се случи това – да има откъде хората да изтеглят пари. Срам ме е да говоря какво още ми разказаха – за тоалетните, за липсата на каквато и да е визия. Просто не трябва да го говорим, защото се излагаме. Мога да говоря още много за туризма и го правя на всяка среща – дори в най-малкото населено място. Знаете ли защо – защото колкото повече туристи и постъпления имаме в общината ни, толкова повече ще има за всички – и за инфраструктура, и за образование, и за здравеопазване. За всичко. Затова и е толкова важен туризмът.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *