Швеция и Норвегия разчитат на шведския снус, за да се преборят с тютюнопушенето, Великобритания – на електронните цигари, а Япония – на устройствата за нагряване на тютюн като IQOS
Световният проблем с тютюнопушенето, който взима повече човешки жертви от Covid-19, може да бъде решен с помощта на научно базирани политики като подхода за намаляване на вредата от тютюна чрез бездимни алтернативи на цигарите. Страните, които прилагат такава политика, давайки път на електронните цигари, устройствата с нагряване на тютюн като IQOS и шведския снус, вече имат напредък в борбата с тютюнопушенето. Примери за това има в прогресивни държави като Швеция, Норвегия, Великобритания, Нова Зеландия и Япония. Това посочиха световни експерти по обществено здраве на Световния форум за е-цигарите в Лондон, който се проведе виртуално през декември, на който ежегодно се проследяват последните научни данни и прилаганите мерки спрямо алтернативните продукти с никотин.
За да намалее смъртността от заболявания, свързани с тютюнопушенето, трябва да насърчим по-безопасните начини за прием на никотин сред пушачите, които не могат иначе да спрат, и да се придържаме към данните на науката, посочиха още водещи имена от медицинските среди и обществените институции от цял свят.
„Най-важно е да се намали смъртността от заболявания, свързани с тютюнопушенето. Някои от тях могат да се постигнат само със спирането на цигарите и замяната им с по-малко рискови алтернативи. Примерите тук са Швеция и Япония”, коментира на конференцията проф. Робърт Бийгълхоул, бивш директор в СЗО и настоящ изследовател в Университета в Окланд, Нова Зеландия.
Швеция вече осигури доказателство за намаляването на вредата от тютюна чрез замяната на цигарите със снус – торбичките с тютюн за орална употреба. В резултат в скандинавската страна има само 7% пушачи и най-малък брой случаи на рак на белия дроб сред мъжете в ЕС.
В Норвегия пушачите под 25 години също са минимални проценти – приблизително 2%, сочи статистиката, изнесена на събитието.
Основните причини са заместването на цигарите със снус в комбинация със стабилно прилагане на рестрикциите за контрол на тютюна. Снусът допринася чрез намаляване на започването и увеличаване на отказването от пушене, сочи доклад на здравните власти в страната.
„Не сме спрели да употребяваме тютюн – просто не пушим като преди. Забелязахме, че пушенето намалява с увеличаването на употребата на снус. В сравнение с други страни, в Норвегия пушим много по-малко и имаме първото поколение без дим“, казва и Карл Ерик Лунд, изследовател в Норвежкия институт по общестено здраве.
Резултатът от бездимната политика на Норвегия досега: свързаните с тютюнопушенето заболявания, като белодробни, сърдечносъдови и рак, са намалели сериозно. Това е и най-широко използваният метод за отказване на цигари в Норвегия, а според учените електронните цигари също са приемливи, стига да задържат пушачите далеч от цигарите, подобно на торбичките снус.
Тютюнопушенето в Япония намалява след влизането на IQOS на пазара
Друг пример за намаляване на броя на пушачите чрез по-малко вредна алтернатива, а в резултат и на намаляване на вредните ефекти от цигарите, е Япония. С навлизането на устройството с нагряване на тютюн IQOS на японския пазар в края на 2014 г. и впоследствие преминаването на 22% от пушачите на него се наблюдава спад на броя на пушачите и на хоспитализациите в страната в резултат на ХОББ и ИБС, оттогава до днес намаляха, сочат анализи на данните в страната.
През 2020 г. най-строгият регулатор в света – Американската агенция за контрол на храните и лекарствата FDA, издаде разрешение системата за нагряване на тютюн IQOS да се предлага с информация за намалено образуване и излагане на вредни вещества като „тютюнево изделие с модифициран риск“, с мотив, че този продукт е „подходящ за промоция на общественото здраве“.
Нова Зеландия – Остров без дим
Най-пресният пример за прогресивна политика в областта на намаляване на вредата от тютюна е Нова Зеландия, която обяви амбицията да стане първият Остров без дим. Наскоро страната прие строги рестрикции спрямо цигарите, според които днешните 14-годишни никога няма да могат да си купят цигари легално. Успоредно с това редица здравни програми насърчиха преминаването към електронни цигари и устройства за нагряване на тютюн за онези пушачи, които иначе не могат да спрат цигарите.
„В Нова Зеландия само 2% от 14-15-годишните пушат цигари. Мярката за успех ще бъде да се достигне до много ниско разпространение на пушенето на цигари сред възрастните, или по-малко от 5% от населението на една държава да са пушачи до 2040 г.“, посочва проф. Бийгълхоул от Новозеландския университет в Окланд.
Лекарите съветват англичаните, които не могат да се откажат от никотина, да заменят цигарите с вейпинг
Една от най-напредналите държави в борбата с тютюнопушенето – Великобритания, определя електронните цигари като най-ефективния метод за отказ от тютюнопушене – много по-ефективен от никотинзаместващата терапия. В края на ноември службите й получиха и ръководство за съветите си към пушачите. Целта е през 2030 г. Великобритания да е „Остров без дим“, поради което здравните власти полагат сериозни усилия да редуцират пушенето или да го заменят с по-малко рискови алтернативи.
Експертите работят по ясни правила, според които имат право да посъветват пушачите да заменят цигарите с вейп продукти, ако не могат да откажат пушенето по друг начин. Гайдлайнът насърчава и отпускането на електронните цигари с рецепта и ваучер на най-уязвимите финансово пушачи, които са и най-голямата група.
„Трябва да информираме хората за това, което сме открили – кой е най-подходящият метод за тях, заедно с психологическата подкрепа. По отношение на електронните цигари – трябва да им дадем ясна информация и съвет, да им кажем, че всяко пушене е вредно, че употребата на електронна цигара е вероятно по-малко вредно от продължаващото пушене“, обясни Пол Линкълн от Националния институт за клинично и здравно обслужване (NICE).
„Проучванията за ефекта от електронните цигари и доказателствата, че имат полза за отказването от пушенето, са нараснали в пъти през последните 7 години“, казва Джейми Хартман-Бойс, изследовател на темата за коннтрола върху тютюна и намалената вреда в Кокран. През последната година анализът на института вече се базира на 34 проучвания за ефекта от електронните цигари през последната година.