СТРАННО, НО ФАКТ! 95% от помпичките за аквариум, продадени в зоомагазините в Благоевград, отиват в бидоните с прясно изпечена ракия

Бившият военен комендант К. Грънчаров: За три дни аериране състарявам с 3 г. гроздовия еликсир

95% от помпичките за аквариум, продадени в благоевградските зоомагазини, всъщност отиват в бидоните с новоизпечена ракия. Това е тенденция, която се наблюдава през последните години, обясняват търговци.

„Когато клиент ни се обади да пита за помпички, първото, което питам, е дали му трябва за ракия, или за аквариум с рибки“, разказа Габриела Тодорова, съсобственик на зоомагазин в Благоевград. Тя отбелязва, че най-търсени са помпичките за съд с обем от 20 до 30 литра и че търсенето е сезонно, като рязко се увеличава през есента. Хората разчитат на опита на търговците, консултират се с тях и им се доверяват при избора на машинката за аериране.

„Повече от 10 г. имаме зоомагазини и първият път преди време, като дойде клиент да търси помпичка за аквариум, която да използва за ракия, бях наистина учудена“, признава Габриела. Съпругът й Антон се усмихва, защото още като младеж бил чувал за практиката за състаряване на ракията от приятели от Санданско-Петричкия регион.

Плюсовете и минусите на бързото „отлежаване“ коментира за „Струма“ бившият военен комендант на Благоевград Калин Грънчаров, който освен с мащабните си колекции на старинни вещи и изкуство се слави и като майстор на виното, но най-вече на ракията. Той разказва, че да  произвежда гроздовите еликсири му е хоби от над 50 г., макар че самият рядко пие, и то само в добра компания. Не продава, но обича да подарява и няма навика да колекционира отлежала ракия. На въпрос дали е запознат с практиката с помпичките за аквариум Калин Грънчаров бе откровен:

„От няколко години аерирам ракията, след като я изпека. Постоянно търся литература да се образовам и  го прочетох някъде, не помня къде. Имам две помпички, които раздавам и на приятели да ги ползват“, разказа табиетлията производител и разкри тънкостите, които спазва при направата на пивка ракия:

„Някои казват, че ракията трябва да се аерира по 20 и дори 30 дни, но тя изветрява за толкова време. Установих, че максимум 3 дни са нужни за този процес. Толкова са достатъчни тя да стане по-пивка, а 1 ден работа на помпичката в бидона с ракията я състарява с 1 година. Ако градусът на ракията е твърде висок, тя се разрежда с дестилирана вода, не от чешмата и не от Чакалица, за да няма странични примеси в аромата й. Още преди векове целият свят е разбрал, че алкохолът най-добре се резобира от организма , когато е с 40 градуса. Затова масово алкохолният градус на питиетата в търговската мрежа е 40 градуса. Тук-там има изключения от 43 градуса, например водката, и аз също я правя толкова, но нито уискито, нито водката могат да се сравняват с моята ракия! Тази година я направих от  много хубаво, по-скъпо грозде – „Мускат отонел”, но то е ароматно, затова и ракията ми стана много ароматна. За бързо и пълно ферментиране слагам френски дрожди, но за протичането на процеса е много важно  помещението, там температурата трябва да е от 20 до 28 градуса. Бъркам го по 4-5 пъти на ден да не засъхне отгоре. Може и да източваш, но вероятността да се запуши канелката е по-голяма. На 7-ия ден бурната ферментация е минала, запечатвам и изчаквам още 5 дни. Тази година захарността на гроздето, което купих, беше 25,5%. Меря я с рефлектомер, веднага щом го сложа в съда, но се принудих да си взема и обикновен захаромер, защото една година чаках със седмици да падне на 0, а рефлектомерът все показваше 5-6%. Щом захаромерът тупне на дъното на чашата, значи захарта вече я няма. Аз ползвам едни пластмасови S-чета с водичка при затваряне на бидона (продават се в магазините) вместо буркан с маркуч, и когато течността се изравни, значи ферментацията е приключила. Щом захаромерът покаже 0%, виното е готово да се пече на ракия. Навремето, когато не е имало захаромери, хората са проверявали дали е преминала ферментацията с клечка кибрит, ако огънят над шапката на гроздето изгасне, значи още ври.

Варя ракията в модерните високи казани, където ми я преваряват 4-5 пъти, и я спирам на 40 градуса. Другата я хвърлям, защото в нея има 40 вредни фракции. Не съм жаден за 3-4 литра ракия повече, искам качество. Тогава слагам помпичката в съда с ракията, покривам отгоре с тензух и каквото е останало вредно, излита за 2-3 дни.  Няма смисъл повече. Малко хора го знаят, но ако искаш да оцветиш ракията, има един дъб благун, в гората го познавам по по-широките листа. Напролет режеш най- пресните части на клонките, израснали предната година, обелваш кората да остане сърцевината, запичаш ги в печката (стават леко кафеникави) и си ги съхраняващ увити. От тях слагам за цвят, а и по-мека става ракията. Някои слагат дъбов чипс, но той има много фини прахови частици и една година страдах,  защото ми замътниха ракията и трябва да се чака да се утаят. Слагал съм за цвят сърцевина на черница, опитвал съм и с преградките между ядките на орех, някои добавят билки – всичко е въпрос на вкус.

Друг начин да стане по-мека ракията е като на 10 л се слагат 200 г захар, не се притеснявайте, не боли глава от толкова малко количество. Разтопява се в малко спирт и ракията и се разбърква. Но за мен най-добре е да оставиш ракията, както излиза от казана – бяла и без добавки, за да усетиш аромата на гроздето, от което е направена“, дава рецептата си Калин Грънчаров. Той разкрива още, че до миналата година слагал по 1-1,2 тона грозде, но тази година рязко го намалил и се замисля дали изобщо догодина да прави ракия.

„Аз не помня откога не съм пил ракия, произвеждам я от мерак, но вече се уморявам. Децата и внуците също не пият, слагам я на масата за аперитив само като се събере фамилията на празник. А на приятелите я раздавам да се изфукат с хубава ракия при специален повод“, отбелязва любителят, превърнал се в експерт. На въпрос за рандемана той отбелязва, че от 100 л вино може да се изкарат до 20 л хубава ракия, и допълва, че в живота си не е правил ракия от джибри, а първата произведена от него ракия преди повече от половин век била от черносливки.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *