Топ теми

СТРУМА АГРО! В градината през АВГУСТ

Месец август щедро се отплаща за грижите, положени досега в зеленчуковата градина. Започва масовото прибиране на средноранните домати, зеления пипер, патладжана, дребноплодните краставици за консервиране и редица други зеленчуци. Но август е и един от най-горещите и сухи месеци през годината, което налага някои специфични грижи за растенията. Те са насочени главно към вторите култури. Необходимо е редовно да ги поливате и окопавате. Ето и няколко съвета относно нужните мероприятия, които трябва да извършите във вашите стопанства:

НА НИВАТА

Най-същественото мероприятие, което трябва да ангажира земеделците през август, е дълбокото изораване на нивите, от които вече е ожънат ечемикът и пшеницата. С обработката трябва да се внесат нужните за почвата фосфорни и калиеви торове в норми, съобразени с особеностите на следващата култура.

Направете дълбоката оран до края на месеца най-късно, за да дадете добър шанс на културите, които ще засеете на освободеното място. Не е добре да сеете есенници след есенници, препоръчително е да бъдат окопни култури – царевица. Възстановяването на почвеното плодородие след житни култури може да се постигне и със засяване на бобови култури – грах, бакла и др.

Ако въпреки препоръката сеете отново с есенници, то нека подготовката на почвата да започне не по-късно от три седмици след жътва.

През август нуждата от поливане на царевицата е чувствителна. Дните през месеца са сухи и ако е възможно, нека се предприемат две поливки за периода.

Продължава грижата по подсигуряване на надеждни и чисти помещения за съхранение на събраното зърно, както и през предния месец юли.

Идва време за прибиране на зрелия фасул. Използвайте ранните часове на деня, за да избегнете разпукване на шушулките. Вършейте след 2-3 дни, когато напълно са изсъхнали растенията. Почистете мястото след фасула старателно.

Слънчогледът влиза във фаза зреене, на места ще е готов за прибиране. Растението е узряло, когато има следните симптоми:
• растенията са пожълтели, с изключение на върховете на листата;
• питите са пожълтели и омекнали от задната страна;
• семената са добили напълно характерния външен вид за сорта – цвят и окраска.

За втори път се загърлят фъстъците през август. Растенията са в активен период на вегетация. И при тях, както при царевицата, са нужни поливки. Полейте фъстъците 2-3 пъти през месеца.

ЗЕЛЕНЧУКОВАТА ГРАДИНА

Идва време за събиране на плодовете от усиления труд в зеленчуковата градина през предните месеци. Почти всички растения навлизат във фаза на зрялост. Обирайте както узрелите, така и наранените по някаква причина зарзавати. Така ще дадете шанс на онези, които не са напълно зрели, да се доразвият. Поливайте растенията предимно в ранните часове на деня, най-вече в първата половина на месеца. Добре е водата за поливка да не е с голяма температурна разлика с въздуха. Студената вода причинява окапване на образувалите се цветове и недоразвити завръзи. Август е времето за бране на домати, краставици, пипер, патладжан и др.

Подготвяйте парниците за следващия сезон. Старателно почиствайте остатъци от вече прибраната реколта.

През август започнете формирането на второ стебло, ако в градината имате късни домати. Не прекалявайте с торенето, премахвайте излишните култуци, като запазите само този под първото съцветие.

Късните краставици се нуждаят от поливки и окопаване след всяка поливка. Стъблата са във фаза на развитие, дайте им правилна насока на увиване около предвидените за целта връзки.

Възможна е опасност от нападение на обикновената (кубинската) мана, брашнестата мана, листни въшки и акари.

Окопава се късното зеле за втори път. Добре е да бъде подхранена почвата с подходящи торове в правилна норма. През месеца ще започне и беритбата му. Късното зеле трябва да се окопае втори път още в началото на месеца. Опасни за зелето са маната, листните въшки, зелевите бълхи, зелевата нощенка и други.

Градинските ангажименти за късния градински фасул през месеца са главно поливане, окопаване и защита от неприятели – миниращи мухи, акари и др.

През август се прореждат за втори път късните моркови. Оставете разстояния между растенията 2-4 сантиметра, в зависимост от нуждите на сорта.

ОВОШКИТЕ

Сега е времето да обърнете внимание на оцеляването на младите дръвчета. Техните най-сериозни нужди са от редовни поливки. Месецът е сух. След поливка мулчирайте около растенията със слама или друг материал, подходящ за целта. Така ще запазвате влагата за по-дълго време.

От вода се нуждаят и плододаващите растения. За да берете здрава и обилна реколта през септември, напоявайте дръвчетата, като с това ще създадете условия за оптималното наедряване на плодовете. Не оставяйте на сухо и онези дръвчета, които вече са дали зрелите плодове и вие сте ги събрали, или ще съберете именно през август. Тази влага ще им трябва за залагането на повече плодни пъпки.

Продължавайте да укрепвате клоните на зреещите плодове, с това ще избегнете кършенето им.

Минимум две са поливките за ягодовите растения през сухия август. Преди това оплевете и отстранете ластуните.
По високите части на страната приключва брането на малините. Най-важните мероприятия за ароматните плодове са резитбата, поливането и окопаването. Резитбата през лятото, веднага след обирането на плодовете, дава много по-добри резултати от тази през пролетта. Опитните малинари знаят това и не страдат от излишен страх, че ще повредят растенията и ще намалят добива си. Изрежете летораслите, които са дали плод тази година, веднага след като оберете плодовете! Те са напълно ненужни, а дори и вредни за нормалното развитие на новите издънки. Те постепенно съхнат, отмират и се превръщат в убежище за болести и вредители, които ще нападнат растенията ви впоследствие.

При ябълката и крушата през август най-често е наложителна борбата срещу ябълковия плодов червей, който напада и двата вида, акарите, листоминиращите мухи и брашнестата мана по ябълката. По прасковите може да се развие брашнеста мана, да се появи опасност от източен плодов червей и анарзия. Не са изключени и нападения от листни въшки и акари.
Като мъдри и разумни стопани, обърнете внимание на използвания през сезона инвентар. Почистете, постегнете и съхранете добре всичките си „оръдия” на труда, за да сте готови за догодина.

ЛОЗЕТО

В лозето през август вече се налива плод, който ще радва стопаните, които са се грижили съвестно и неуморно през изминалите месеци. Полската работа е работа под небето и може да бъде провалена от него, но ако няма такива инциденти, то всичко в грижите за реколтата е от работата на стопанина.

Приключват кършенето, колтученето и привързването на лозята, които плододават. В първата половина на месеца направете една плитка обработка, за да отстраните плевелите и да разрохкате почвата. Важно е да се запази влагата колкото е възможно по-добре. Окопайте дори да няма плевели, добре е да се запълнят пукнатините в земята.

Листата на десертното грозде е добре да се проредят. Особено важно за лозите в двора, които се отглеждат асмовидно.

Първите беретби на ранните сортове започват през началото на август. Това са сортовете Перл дьо Ксаба, Черна перла, Супер ран Болгар, Армира, Плевен и др. В средата на месеца за бране са готови Кардинал, Брестовица, Свежест, Мискет тракийски, Мискет русенски и др.
Осите са най-сериозният неприятел на раннозреещите сортове грозде. Ако е наложителна поливка, то нека тя да е най-късно до средата на месеца.

Обърнете специално внимание на новозасадените лози. Лозичките, които сте засадили през пролетта и сте подържали купчинки от пръст върху тях, е време да ги откриете. Купчинките са свършили своята предпазна роля и не са позволили новите филизи да се отчупят. За да укрепнат младите леторасли, трябва да се изложат на пряка слънчева светлина и да „дишат”. По този начин ще се появи дървесинна обвивка около тях, така необходима за оцеляването им през зимата. Почистете междувременно плитко развилите се корени на новите лозички. Пазете ги от нашествие на гъсеници.

ЦВЕТЯТА

Радват очите ви пъстроцветните картини, които сте създали в лехи и цветни композиции в двора си. Това, от което се нуждаят тези прелестни създания на флората, е чести поливки, разрохкване на почвата след всяко поливане и плевене. Почиствайте любимите си цветя от прецъфтелите цветове.

Предстои опасен период, най-вече за розите. Нападението може да дойде във вид на брашнеста мана.

Грижи за зеленчуците

Aвгуст e месецът, през който продължават растителнозащитните мероприятия срещу картофена мана по доматите с 1% бордолезов разтвор или Куадрис 25 СК в доза 0,075%. На площите, заети от домати, трябва да се следи за нападение от памукова нощенка. Тя надупчва плодовете на доматите. Третиране на площите се прави след обследване при откриване на 8-10 гъсеници на 100 растения. Пръскането се повтаря след 8-10 дни.

Продължават растителнозащитните мероприятия срещу брашнеста мана по доматите, краставиците, пипера и патладжана. Препаратите, които могат да се използват, са Байфидан 250 ЕК и др.

При зелето за късно производство се извършват пръскания срещу зелевата листна въшка и зелевата пеперуда.

БОРБАТА С МАНАТА ПО КРАСТАВИЦИТЕ

се води,като се пръска с един от изброените фунгициди със системно действие – Ридомил голд МЦ 68 ВГ – 0.25%, Корсейт Р ДФ – 0.25%, Акробат МЦ – 0.1%, и др. След 7-10 дни трябва да се пръска с Дитан М 45 – 0.2%, и др. контактните фунгициди.

Пръсканията за маната продължават в интервал от 7-10 дни през цялата вегетация на културата, като се редуват изброените по-горе препарати.

Растителнозащитните мероприятия в зеленчуковата градина трябва да се извършат само при нужда, като се спазва карантинният срок на препарата и се съобразява с беритбата на зеленчуците.

През първото десетдневие на месец август все още има възможност да се засеят корнишони за късно производство чрез директна сеитба на семена. Есенната ряпа и моркови може да се сеят през целия месец.

ОРАНЖЕРИЙНО ПРОИЗВОДСТВО НА ЗЕЛЕНЧУЦИ

В стоманено-стъклените оранжерии се сеят разсадите за пред култури. В свободните стъклени оранжерии почвата се подготвя за обеззаразяване, когато то не е извършено през месец юли. Прави се соларизация – почвата се навлажнява до насищане и се покрива с платно от полиетилен. Навлажняването се прави ежеседмично, за да се поддържа необходимата влага. Процесът на соларизация е с продължителност 40-50 дни. Почвата може да се обеззарази и чрез пропарване.

ЗЕЛЕ

През вегетацията основно извеждаме химическата борба срещу насекомите: листни въшки, зелева нощенка и голяма бяла/зелева пеперуда, като използваме по-горе посочените инсектициди. Задължително към приготвения работен разтвор прибавяме и прилепител.

Перфектни за засаждане в края на лятото

През август в природата все още продължава да има активен живот, въпреки че през нощта може да стане по-студено, а дните са по-кратки. Ето защо опитните градинари знаят, че този месец не е само за прибиране на реколтата, но също така и за засаждане на някои култури, които са все още имат време да станат преди студеното време. Вижте кои зеленчуци можете да засадите през август на освободените от реколта места.

Най-често в края на лятото има време да се засадят салати. Те могат да бъдат засадени на интервали от 10-15 дни. Особено популярна е марулята. За засаждане през август изберете сорт марули с кратък вегетационен период, представители на които лесно понасят и облачно време. Марулята може да се яде 35-40 дни след засяването и расте най-добре при температура от 10-15°С.

Перфектна за отглеждане в края на лятото е и рукола – мразоустойчиво и бързо развиващо се растение. Най-добри места за засяване са тези, където преди това са отглеждани боб, картофи или тиквички. Ако има прогнози за нощни студове, руколата можете да скриете под половинки пластмасови бутилки, като по този начин се счита, че растенията могат да издържат на температури до  -7°С. Руколата се нуждае от обилно поливане, не обича дебела сянка.

Друг „привърженик“ на хладното време и кратка светла част на денонощието е спанакът. Подходяща температура за растеж е между 15-19°С. Горещото лято и високите температури изчезват през септември. Спанакът е готов за бране 30-35 дни след засаждането, при условие че има обилно поливане.

През лятото и през първия месец на есента могат да бъдат засадени билки като копър, босилек, кориандър, босилек и магданоз. Някои разновидности на тези растения ще бъдат готови за ядене 20-40 дни след засаждането. За добра реколта можете да използвате няколко тайни:

– Търкайте семената в дланите си, така че да се образуват микропукнатини. Това действие позволява на растенията да поникнат по-бързо. След това семената се накисват в топла вода в продължение на 2-3 часа, в мляко или в стимулатор на растежа.
– Преди засаждане в почвата трябва да се поръсят азотно-калиеви торове. В такъв случай разсадът се появява в рамките на 8-10 дни, а младите стъбла могат да се режат след 14-20 дни.

ЗЕЛЕТО СЕ ЗАСАЖДА ПРЕЗ АВГУСТ КАТО ВТОРА КУЛТУРА

Това е и една от най-популярните култури за месец август. В края на лятото могат да бъдат засадени две разновидности – бяло зеле и китайско зеле. За засаждане се препоръчва да се изберат бързо развиващи се сортове. Зелето се засажда на разстояние 20-30 см. Семена на бялото зеле се засяват директно в открит терен. Браздите трябва да са обилно напоени (4-5 литра вода на 1 кв.м). Богатата на влага почва кара семената да покълнат по-бързо и първите глави зеле могат да бъдат отрязани в началото на септември. Все пак това зеле не е подходящо за дългосрочно съхранение, то се използва за консумация в прясно състояние.

За края на лятото е подходящ Бок Чой или Пак Чой (да не се бърка с китайско зеле). Това растение не образува грудки. Оптимален температурен диапазон по време на вегетация на зелето Пaк Чой е 14-18°С. Максималният срок на зреене е 60 дни.

РЯПА

Към края на лятото могат да бъдат засадени всякакви разновидности на ряпата: черна, дайкон, японска, китайска. Семената от ряпа е най-добре да се сеят след прибирането на реколтата от краставици, особено ако се натори своевременно рохкавата пръст и изобилно се полива. Ряпата се засява на разстояние 20-30 см една от друга и между лехите се оставят бразди от 30-40 см. Корените на някои сортове, когато се засяват през август, могат да достигнат до 35-40 см дължина. При образуването на грудките ряпата изисква обилно поливане (за предпочитане капково).

ЦВЕКЛО

За края на лятото подходящо за сеитба е също и червено цвекло. За цвекло се препоръчва място, където е имало картофи.

РЕПИЧКИ

Началото и дори средата на август е най-доброто време за посев на репички. Разсеяната светлина в края на лятото е по-благоприятна за растежа на корените и техния сладък вкус. За узряване са достатъчни 15-20 дни. Основният проблем е, че през септември може да стане неочаквано студено, особено след дъжд. Градинарите трябва да вземат предвид особеностите на почвата, в която семената на репичките се засяват. За най-добри предшественици на тази култура се считат грах и чесън. В този случай има шанс да се получи вкусна и изобилна реколта. Младият разсад от репички не понася температурни колебания или рязко охлаждане.

ОБЩИ СЪВЕТИ ЗА ПОДГОТОВКАТА НА ЛЕХИ И СЕИТБА НА СЕМЕНАТА ПРЕЗ АВГУСТ

Преди сеитбата почвата се нуждае от малко подготовка. Повечето семена не могат да поникват, защото микробите могат да проникнат в изсушената кора на горния почвен слой. Ето защо преди засаждане лехата трябва няколко пъти изобилно да се полее с вода. Семената трябва да са предварително накиснати в специален разтвор в съответствие с инструкциите.

Преди засаждане на кореноплодни растения трябва да се изкопае леха с мотика. Почвата трябва да бъде лека и дишаща и след това семената ще покълнат по-бързо.

Не забравяйте и за поливането, особено ако в края на лятото е горещо и сухо. Влагата трябва да бъде достатъчна за дълъг период преди и по време на поникване. Сеитбата се извършва, след като горният слой е леко засъхнал.

След сеитба леко трамбовайте земята с ръка или малка мотика. След това полейте внимателно. Имайте предвид, че в горещо време повърхностният слой на почвата ще изсъхне за 10-12 часа.

Ако спазвате тези съвети за засяване и грижи за растенията през август, ще имате добра реколта.

Подгответе мястото за нови ягоди

За да имате редовни добиви, една ягодова градина може да бъде активно реколтирана в рамките на 4-5 години. Затова и подмяната на насажденията е важна част от култивирането на ягодите.

Strawberry plant. Wild stawberry bushes. Strawberries in growth at garden. Ripe berries and foliage strawberry

Обикновено растенията с изкусителен плод се садят през пролетта или в края на лятото и началото на есента. През пролетта растенията се прихващат по-добре, а към есента насажденията ви позволяват да получите ягоди още през следващия сезон. Мястото на засаждане трябва да е слънчево, най-добре на югозападен склон, който е лишен от силни ветрове и застояване на влага. Можете да настаните ягодите след култури като грах, фасул, репички, чесън, магданоз, лук, цвекло и моркови. Избягвайте предшественици, като домати, картофи, зеле, тикви, слънчоглед, тиквички и краставици.

Трябва да подготвите мястото за засаждане предварително. Затова е добре да стартирате работата сега. Разчистете парцела от плевели, преди прекопаване на почвата внесете по кофа компост на квадрат и допълнително сложете и минерални торове – по 40 г суперфосфат, 20 г калиева сол и 25 г урея. Хората, които са последователи на натуралната грижа за растенията, могат да осигурят на всяка единица площ смес от кофа компост, 2 чаши дървесна пепел и кофа угнил оборски тор.

Стигнете ли го избор на посадъчен материал, заложете на добре оформени и развити растения, чиито корени не са по-къси от 7 см. Цветът на основните корени трябва да е бледожълт до светлокафяв. Листата е добре да са поне 3-4 на брой, да са добре оформени, с немного дълги дръжки, а стеблото да е дебело поне 7-8 мм. Листата не трябва да имат никакви петна по тях и да са свежи. Ако има зачатък на цветни пъпки, разсадът ще е още по-качествен.

Стигнете ли до момента на засаждане, трябва да навлажните посадъчния материал. Наложи ли ви се да го съхранявате по-дълго време, закопайте го на заветно и сенчесто място на снопчета в плитки бразди. Преди засаждането съкратете излишните листа на 0,5-1 см от основата. Добре е да използвате разсад с пръст около корените.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *