Струма Агро: Грижи за овошките през зимата

Всички знаем, че овощните дръвчета изпадат в състояние на покой през зимата. Но за да се радваме на богата реколта, трябва да се погрижим за тях и да им осигурим благоприятни условия по време на техния „сън”.

Ето едни от най-важните мероприятия, които трябва да направим през зимата за нашите овощни дръвчета:

1. Варосване на стволовете на овошките;

2. Подрязване и оформяне на клоните;

3. Пръскане с препарати за растителна защита;

4. Вземане на мерки за забавяне на цъфтежа на овошките, за да избегнем сланите;

5. Окопаване, наторяване и мулчиране около корените на овошките;

1. Варосване на стволовете на овошките

Най-правилно е варосването на овошките да се прави два пъти в годината. Единият път е през есента, а вторият – с началото на пролетта. Първото (есенно) измазване се смята за основно, а второто (пролетно) за вторично. 

Избираме подходящо време – сух ден, в който температурата да е над 5 градуса.

Първо започваме с почистването на мъхове и напукани стари кори, които ще ни пречат да варосаме правилно. По възможност направете процедурата с ръце. Не използвайте метални или други предмети, защото рискувате да нараните и здравата кора. За целта използвайте подходящи ръкавици, с които да предпазите ръцете си.

Ето как да направите вашия варов разтвор:

Необходими съставки:

  • 2-2,5 кг гасена вар
  • 250-300 г меден сулфат (син камък)
  • 1 кг глина (или 100 г лепило за дърво)
  • 10 л вода

Всички компоненти се смесват и се разбъркват добре до получаването на хомогенна смес без бучки. При нанасянето върху ствола варовият разтвор трябва да е толкова гъст, че да не се стича.

Намазването на стволовете трябва да направите с помощта на бояджийска четка или метла, като гледате разтворът да покрива плътно навсякъде, включително и в пукнатините – ако има такива. Ако имате по-големи пукнатини или рани по плодните дървета, трябва предварително да минете с овощарска замазка, с която да намажете тези участъци преди варосването.

2. Подрязване (зимна резитба) и оформяне на клоните

През зимата можем да направим зимна резитба на нашите овошки. Също така можем да премахнем всички изсъхнали и болни клони. През този сезон няма листа и тази операция е много лесна за правене, поради прекрасната видимост на клоните. При качествена и добре изпълнена резитба е много вероятно да повишим добивите от нашите овошки, защото запасите на органични вещества се разпределят между по-малък брой растежни точки. Препоръчително е да използваме остри инструменти, с които лесно и безболезнено да направим манипулациите. За ускоряването на заздравяването при по-дебелите клони, които сме отрязали, се препоръчва да намажем отрязания участък с овощарска замазка или блажна боя.

Най-често зимната резитба се състои в това да се „просветли“ короната, като при този процес се премахват цели клони. Те се отрязват на 2-3 мм над върха на пъпката под ъгъл от 45 градуса, за да бъде избегнато евентуално нараняване. Самото подрязане трябва да се прави винаги в сухо и умерено топло време.

Овощните дръвчета се разделят основно според плода, който дават – семкови и костилкови основно. Към първите спадат всички ябълки и круши. Те трябва да се подрежат в зависимост от външните условия – от края на януари, целия февруари и да приключим до половината от месец март. Но все пак  всичко зависи от метеорологичните условия на годината и нашите цели.

Зимната резитба следва да се извърши първо при дръвчетата, които са устойчиви на ниски температури – ябълка, круша и слива. Зимното подрязване и оформяне на короната за част от овошките е важно, защото резервните хранителни вещества в тях се насочват към растежните върхове, които падат при закъсняла резитба. Успоредно с резитбата може да започнем и събирането на калеми за присаждане. Самите калеми трябва да са едногодишни леторасли, да са отрязани от южната страна на дръвчето и да имат добре развити пъпки.

При ранноцъфтящите овошки като бадем, кайсия, праскова и череша резитбата трябва да бъде направена до края на февруари и в първите дни на март. В противен случай ще започне тяхната вегетация, а ние все още няма да сме извършили подрязването.

3. Зимно пръскане с препарати за растителна защита

1. Започването на листопада при овощките автоматично ни подсеща, че трябва да се погрижим за нашите дръвчета, като извършим последното за сезона пръскане. Препоръчва се пръскане с карбамид при семковите овощни, които през годината са били нападнати от струпясване, и при череши и вишни за предпазване от бяла ръжда (цилиндроспориоза или кокомикоза). Пръскане с карбамид може да направите и на останалите дръвчета, тъй като това ги прави по-устойчиви на ниските зимни температури. Карбамидът се използва в концентрация 5-7% (500-700 г на 10 л вода). При костилкови трябва да се направи още едно пръскане с мед, съдържащ препарат за предпазване от бактериалното изсъхване, къдравостта по прасковата, сачмянката и ранното кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята.

2. След преминаването на студовете и преди набъбване на пъпките трябва да се направи първото за годината пръскане на овошките. Самото третиране трябва да се извърши през февруари или март в тих и слънчев ден, при температура над 5 °С. За самото пръскане се комбинира подходящ фунгицид на медна основа и растително защитно масло. Медният препарат ще ви помогне в борбата срещу различните причинители на болести, а ролята на растителното защитно масло е да убие зимуващите по кората на дърветата насекоми.

4. Мерки за забавяне на цъфтежа на овошките

Това е един много важен въпрос, защото от него зависи до голяма степен бъдещата ни реколта. Понякога цъфтежът може да се провали в рамките само на няколко дни. А ние можем да удължим времето на започване на цъфтеж с 2-3 седмици, което е доста добър период за избягване на късните слани.

За да удължим времето на цъфтеж на нашите плодни дръвчета, можем да направим някое от следните неща:

  • Варосайте дръвчета изцяло – това е добър подход, с който да си гарантираме 10-15 дни по-късен цъфтеж. За целта правим по-рядка консистенция от варно мляко – 1-1.2 кг вар на 10 л вода. Разбъркваме много хубаво и прецеждаме 2 пъти през филтърна хартия. Пръскаме всички клони с ръчна пръскачка. По този начин, освен че си осигуряваме по-късен цъфтеж, но и ще предпазим овошките от някои бъдещи заболявания.
  • Натрупвайте голяма купчина сняг около ствола на всяко дръвче – така също ще забавим цъфтежа на овошките, а като още един плюс, дръвчето ще има по-голям воден запас през пролетта.
  • Напръскайте дръвчетата със Стоп Фрийз или Скудо Терм – това са добре познати продукти на пазара, разработени за предпазване на всички растения от измръзване, доказали своята ефективност с времето.

5. Окопаване, наторяване и мулчиране около корените на овошките

Последните операции, които трябва да направим, но в никакъв случай не и последни по важност, са окопаването, наторяването и мулчирането на овошките. За целта избираме подходящи торове и заедно с окопаването ги внасяме в почвата. По този начин осигуряваме необходимите хранителни вещества за по-доброто презимуване и по-богата реколта. Мулчирането не е задължително, но е желателно поне за младите дръвчета. Тяхната коренова система все още не е достигнала капацитета си и може сериозно да се увреди при рязката смяна на температурите.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *