Топ теми

Студентът по „Театрално изкуство” в Middlesex University London, дупничанинът Емил Василев: За съжаление младите са неразбрани в България, няма да се върна в страната, искам да се реализирам по специалността си

С много вълнение и любопитство талантливите възпитаници на ВС „АртПоп“ – Дупница с ръководител Таня Камбурова посрещнаха студента по специалност „Театрално изкуство“ в Middlesex University London Емил Василев. Той е роден през 2001 г. в Дупница. Възпитаник е на ВС „АртПоп“. След завършване на средно образование продължава образованието си в Лондон. В момента е студент втора година по специалността „Театрално изкуство“ в Middlesex University London. За една седмица той е в Дупница, за да проведе курс по сценично поведение по съвременна методология на ВС „АртПоп“. С Емил Василев разговаряме за живота му.

– Г-н Василев, Вие сте студент по специалността „Театрално изкуство“ в Middlesex University London. В момента сте в Дупница, за да проведете курс по сценично поведение по съвременна методология на ВС „АртПоп“. Разкажете повече за този урок!

– Дойдох в Дупница при г-жа Таня Камбурова и нейните ученици, за да проведа урок на децата по сценично поведение и актьорско майсторство. Силно вярвам, че музиката и актьорското майсторство вървят ръка за ръка и като човек, който прави и двете, обичам и двете по еднакъв начин. И не мога да се откажа нито от едното, нито от другото. Актьорското майсторство развива самия човек, който е на сцената, а когато пее, развива своето въображение. Това води до добро сценично поведение на сцената. Така стига емоционално по-лесно до аудиторията.

– Вие сте възпитаник на Таня Камбурова. Решавате да се запишете в нейната школа след един концерт на учениците й в центъра на Дупница, а по-късно музиката става Ваша съдба…

– Да. Аз съм роден в Дупница през 2001 г., а при г-жа Таня Камбурова дойдох през 2016 г. Гледах концерт на нейните възпитаници в центъра на града, след това намерих телефонния й номер, обадих й се и тя ми каза да дойда в школата, за да се запознаем. Искаше да провери дали имам музикален талант и да започнем да работим. В моето семейство няма музиканти. Родителите ми работят в различни сектори, но не се занимават с музика. Но винаги са ме подкрепяли и ме подкрепят в решенията ми да се занимавам с музика, театър… Когато започнах да се занимавам с музика, с г-жа Таня Камбурова имахме доста работа за вършене, която свършихме точно преди да завърша при нея музикалното си образование. След като завърших средно образование в ПГ по хранително-вкусови и химични технологии със специалност „Химия“, реших да уча в Лондон.

– Една година учите специалност „Бизнес и мениджмънт“, а след това кандидатствате в Middlesex University London, за да сбъднете мечтата си да следвате музика и театър. Труден ли беше пътят Ви?

– Баща ми работеше в Лондон от няколко години, преди аз да отида. Кандидатствах в един университет, но не ме приеха да уча изкуство, а „Бизнес и мениджмънт“. Все пак реших да опитам, учих една година тази специалност, но лично за мен беше по-добре да се занимавам с изкуство, защото това е нещото, което обичам. След като измина една година от следването ми по „Бизнес и мениджмънт“, кандидатствах в Middlesex University London, специалност „Театрално изкуство“, което включва изучаване на сценично поведение, музикален театър… Сутрин правим загрявка за тялото, за гласа, след това започваме с прочита на различни пиеси. Правим подготовка за правилен изказ на сцената, защото е важно да имаме добро произношение на английски. След това обедна почивка, а след 13.00 ч. провеждаме практика. Правим различни упражнения от пиеси, като едно от тях е „Франкенщайн“. В класа ми има две момичета от България, едното е от София, другото от Русе. Запознахме се съвсем случайно, защото в класната стая говорим само на английски език. Като разбрахме, че и тримата сме от България, много ни беше приятно. Ходим на театри, като една от постановките беше „Замръзналото кралство“.

– Имали сте възможност да се срещнете с Киану Рийвс, с какви впечатления останахте от него?

– Разговарял съм с него, казах му, че съм от България. Той беше суперзабавен, заяви, че харесва България като държава. Пожела ми успех и ми каза, че ако вървя по този път като актьор и не спирам, ще имам много успехи. Имах и други срещи с известни актьори – с Джулия Робъртс не можах да говоря лично, срещнах я на улицата, тя поздрави всички преминаващи. Другата известна актриса е Нина Добрев, но и с нея не сме разговаряли.

– По какво се различава Англия от България?

– За съжаление много от младите хора са неразбрани в България. В Англия ме приеха много добре. Аз съм влюбен в Лондон. Това е град с много изкуство, когато се разхождаш по улиците, можеш да видиш картини, хора, които рисуват, свирят или пеят. Те са мили, приемат те, радват се да се запознаят с хора от друга култура.

– Разкажете повече за работата си в Лондон!

– Преподавам на деца в 9 и 10 клас, които искат да се занимават с изкуство. Също така работя в едно кафене, където пея любовни песни, защото ги обичам…

– Като говорим за любовни песни, срещнали ли сте любовта на живота си?

– Все още не. Отделям прекалено време за кариерата си и мисля, че не съм готов за сериозна връзка.

– Кои са любимите Ви певец и актьор, които Ви вдъхновяват?

– Любимата ми актриса е Мария Бакалова, а една от любимите ми певици е Адел. Също слушам Марая Кери, Уитни Хюстън, Бионсе, Ариана Гранде. Моята първа учителка по музика ще си остане г-жа Таня Камбурова, която и днес ме вдъхновява да творя.

Коя е ролята, която не бихте изиграли?

– Може би Виктор Франкенщайн.

– Често ли се връщате в Дупница и какво Ви направи впечатление последния път?

– Връщам се през 2-3 години, последно тази година. Това, което ми направи впечатление от Дупница, е, че градът си е един и същ. Цените обаче са по-високи от тези в Лондон. Ще ви дам един пример – балсам за коса, който в Лондон е 4 лева, в Дупница е към 9 лева… А заплатите са различни.

На кой град в Англия прилича Дупница?

– Мисля, че Дупница прилича на едно малко градче – Кроули. Компактен град, всичко е наблизо – центърът, магазините… И като си идвам в Дупница, виждам точно това.

След като завършите образованието си, мислите ли да се върнете в България?

– Не, защото като завършиш университет там, може да се реализираш по специалността си. Още докато учиш, в университетите има офиси, които помагат на студентите да си намерят работа и докато учат, и като завършат. По-голяма част от завършилите средно образование в България предпочитат да учат в чужбина, защото в България са високи таксите. А и след като завършат в чужбина, реализацията е по-голяма.

Разговаря НИКОЛАЯ ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *