В разгара на лятото все по-често посягаме към дистанционното на климатика – най-предпочитания, комфортен и ефективен начин за охлаждане на дома или офиса. За да си осигурите бързо охлаждане при намалена консумация и по-високи нива на енергийна ефективност при по-ниски месечни сметки за електроенергия, е необходимо да се съобразите с няколко препоръки при избор и експлоатация.
Преди да закупите климатик, определете подходящата му мощност в зависимост от спецификата на помещението, което ще охлаждате: вид /дневна, спалня, кухня, офис/; височина на тавана; наличие на външна или вътрешна изолация; вид на стъклопакета и дограмата; големина на прозорците; наличие на ел. уреди, отдаващи топлина /печки, хладилници/; изложение и местоположение на помещението /първи, среден или последен етаж/; наличност и обитаемост на съседни помещения.
При избор на тип климатик предварително се запознайте със спецификата на различните системи /сплит системите са подходящи за отопление и охлаждане на едно помещение в дома, като можете да избирате между конвенционални и инверторни/хиперинверторни системи; мулти сплит системите са подходящи за отопление или охлаждане на няколко помещения; професионалните системи, като касетъчни, канални, колонни, таванни, терпомомпи и други, са подходящи за къщи, търговски, индустриални или производствени помещения/.
Информирайте се предварително с какъв хладилен агент е зареден климатикът. Все повече производители се съобразяват със строгите екологични регламенти и внедряват в битови климатични системи хладилни агенти с изключително нисък потенциал на глобално затопляне /GWP/ и с нулев озоноразрушаващ потенциал /ODP/, като по този начин допринасят за опазване на околната среда
При избор на модел климатик/климатична система е изключително важно да се съобразите с нивото на енергийна ефективност на продукта. Ако използвате климатика за охлаждане през лятото и искате да си осигурите оптимален комфорт, като запазите повишени нива на енергийна ефективност, без да повишавате сметките си за ток, Ви съветваме да спазвате няколко лесни и прости правила:
* Изберете климатик с висок клас енергийна ефективност – А/А++
Ако искате да охлаждате стая и коридор, изберете климатик с по-голяма мощност. Така ще охлаждате по-бързо и ефективно, като ще запазите компресора на климатика за по-дълго време, а и сметките Ви за ток ще останат ниски. Температурата при охлаждане трябва да е около 23-26oС /през лятото въздухът е по-сух и по-бързо усещате охлаждането от климатика/.
* Не настройвайте климатика на много ниска температура /като например 15oС/, за да охлади по-бързо. Най-добрият начин за охлаждане е поддържането на постоянна температура.
* Ако моделът позволява, използвайте опциите за нощен режим на климатиците, а не ги спирайте, така ще се понижи шумът на външните тела и няма да усещате течение или прекалено охлаждане.
* Позиционирайте клапите на климатика нагоре. По този начин студеният въздух от климатика ще измести топлия в стаята от тавана плавно към пода и ефективно ще охладите цялото помещение.
* Не инсталирайте допълнително топлоотдаващи уреди в помещението и не очаквайте от климатика да охлажда по-голямо по обем помещение, несъобразено с неговата охлаждаща мощност.
* Почиствайте редовно вътрешните филтри. Това ще спести до 30% от консумацията на електроенергия от климатика. Достатъчно е поне веднъж в месеца да ги измиете – без препарат, само на течаща вода. Това ще осигури по-чист и свеж въздух, ще облекчи работата на компресора и ще увеличи енергийната ефективност.
При възможност контролирайте климатика си от разстояние. Не е нужно да го изключвате, когато Ви няма. Може да го настроите на подходящ режим, да използвате wi-fi устройство за контрол и да увеличите мощността му точно преди да се приберете. Така няма да има нужда да наваксва температурните амплитуди през деня, много по-бързо ще достигне желаната от Вас температура и ще работи много по-икономично, което ще Ви спести средства.