22-ма съветници на Благоевград разрешиха строителството на нов трафопост в района на „Кончето“. Точката предизвика дебати на сесията на ОбС вчера заради предупрежденията на съветника Андон Тодоров, че ще обжалва пред губернатора евентуално положително решение и ще сезира Етичната комисия и прокуратурата, ако се наложи. Тонът на дискусията изненадващо не бе предизвикателен и напрегнат и до скандали не се стигна. Съветникът-хотелиер Румен Калайджиев отвори дебата с иронично питане дали има драма около трафопоста на ул. „Драма“. Колегата му от ГЕРБ Евгени Бибов се изпусна, като си позволи квалификации по адрес на Тодоров, раздразнен от заплахите с държавното обвинение. Червеният съветник Милан Богдански настоя точката да се върне пак в комисиите и да не се гласува, като съобщи, че ще иска да се разследват проектантите и настоя от ЧЕЗ да изяснят защо при идентични ситуации решенията им са коренно различни. „Това е скандал!“, по- емоционален бе Калоян Ханджийски. „От действията на кмета става ясно, че този имот е фамилна ценност. Взима се имот на ЧЕЗ, а сега ще компенсираме трета страна за това!“, каза той.
Градоначалникът Камбитов заяви, че има положително становище на ЧЕЗ и че трафопостът ще обслужва целия квартал. Главният архитект Е. Стоянов също отбеляза, че Общинският експертен съвет е одобрил изграждането на съоръжението в района, където е караваната на Д. Орков. Злата Ризова репликира, че от приложените документи е видно, че на територията на строежа има 28 кв.м държавна земя за трафопост. Въпреки прехвърчането на искри мнозинството съветници дадоха зелена светлина на изграждането на трафопоста, като 6-има бяха „против”, а двама се въздържаха.
Местният парламент одобри увеличение на децата в І група на детската градина в „Старо Струмско” до 30 хлапета заради големия брой подадени заявления за прием и отдалечеността на квартала от другите градини. Удължен бе срокът, даден на ПГИ „Иван Илиев“ за преминаване на едносменен режим на обучение за учебната 2022/2023 г., а на ЮЗУ „Н. Рилски“ безвъзмездно бе даден за стопанисване за още 5 г. теренът около базата им в местността Бачиново, който е общинска собственост.
Съветникът-бизнесмен Румен Калайджиев извън дневния ред поиска от ОбС да бъде изслушан, тъй като е бил засегнат от коментари на Злата Ризова, че ползва целия дебит на минерална вода по изградения съвместно с общината тръбопровод, а до общинския басейн още не е стигнала и капка. От трибуната на ОбС той декларира, че това е последният му мандат за съветник и повече нито той, нито член на семейството му ще се кандидатират.
„Проектът за минералната вода е изключително изгоден за община Благоевград. Как ще се използва водата в плувния басейн, трябва да реши кметът и ОбС. Заради това, че общината не ползва минерална вода за плувния комплекс, хотел „Езерец“ търпи финансови загуби, защото са спрени 41 000 лв. на фирмата, доставчик на тръбите. В момента, тъй като скоростта на водата е много ниска, температурата й пада с 6-7 градуса и е 43 градуса и затова съм поискал допълнително увеличение на водата. С ултразвуков разходомер е установено, че в резервоарите във Владишкото влизат над 9 л/сек. вода. Отделно има количества минерална вода, които изтичат в канализацията. Абсолютно не отговарят на истината твърдения, че няма вода, тя е предостатъчно! Нещо повече, Благоевград го няма на картата на балнеоложкия туризъм, а разполага с 13-14 литра в секунда само при Владишкото. За справка, Павел баня разполага с 14 л/сек. и е номер едно в страната по балнеолечение. Математиката е много проста, градът ни може да се превърне с голям балнеологичен център и тази вода да се отведе в поне още 4-5 хотела. Не ме е страх от конкуренция и ако това се направи, Благоевград ще бъде съживен!“ заяви Р. Калайджиев.
Темата за липсата на минерална вода в общинския плувен басейн постави и Александър Стамболийски, който бе лидер на протестите в Благоевград миналата година с искане за достоен живот и заплащане. Той маркира в изказването си пред ОбС няколко основни проблема на града, освен неефективното използване на минералните находища в и около Благоевград той засегна чистотата на атмосферния въздух и планираното строителство на подлез към кв. „Грамада”. По последната точка, като работещ в транспортния бранш Стамболийски посочи, че подлезът няма да може да се ползва от градските автобуси и пожарната, тъй като не може да се направи на нужната височина заради късата отсечка. „Няма достатъчна дължина за разгъване на такова съоръжение“, категоричен бе Стамболийски.
Кметът Камбитов подчерта, че линейки ще могат да минават през подлеза, а за пожарните коли и автобуси има алтернативен маршрут, който дори е по-удобен за тях. Подкрепи го съветникът Давид Сукалински, които припомни, че хората чакат този подлез от 40-50 години. По въпроса за минералната вода градоначалникът посочи, че за следващата година ще се заложи в бюджета изграждане на топлообменници за плувния комплекс, за да не се допусне разяждане на инсталацията от минералната вода. „Искаме в Благоевград да се развива спа туризъм, ако Чапов поиска, ще качим минерална вода на „Орбита“, и до „Картала“ ще я отведем, само да привлечем туристи“, обяви Ат. Камбитов.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА