На 16 януари 2018 г. предстои четвърти конкурс за управител на общинската болница, откакто здравното заведение времено оглави доц. Димитър Недин. Всички общински съветници заявяват с ръка на сърцето, че работят в името на финансовото оздравяване на общинската болница, но конкретни действия няма, въпреки че най-обсъжданата тема в ОбС – Дупница е общинската болница. Едни и същи политици правят едни и същи изказвания. Казаното остава в заседателната зала до следващо заседание. От началото на годината Общинският съвет назначава две комисии, които правиха проверка в болницата. Последната комисия приключи работата си преди няколко дни и становището й беше разгледано на заседание на ОбС. В нея участваха д-р Кирил Кирилов, общински съветник от ЕНП, Станислав Павлов от БСП, който от години твърди, че стои зад общинската болница, от ГЕРБ Димитър Крекманов и Иво Шламантов от Народен съюз. Комисията излезе със становище, че легловата база на болницата трябва да се свие от 180 на 96 легла. Зад това решение стоят и Станислав Павлов, който декларира подкрепата си за общинската болница, и д-р Кирил Кирилов, който е бивш неин финансов директор и в момента ползва под наем болнични стаи за изследвания.
По данни, изнесени в отчета на болницата пред Икономическа комисия към ОбС, здравното заведение е на печалба от юли. През ноември печалбата е само 50 лв., но болницата не трупа нови задължения, въпреки нищожната печалба. Като се има предвид сезона, в който се плаща и отопление на болничните стаи, резултатът е добър на фона на драстичните й задължения. Въпреки тези показатели управителят доц. Недин непрекъснато търпи критики от страна на някои общински съветници, че болницата върви към фалит.
Доц. Недин често е атакуван от общинския съветник от ОДБ и финансов директор на частната болница в града Костадин Костадинов, хирурга в същото здравно заведение
д-р Матей Попниколов, общински съветник от ГЕРБ, както и от независимия общински съветник и бивш кмет на Дупница д-р Пламен Соколов, който помагаше на бившия управител на общинската болница Росен Тимчев. Основните им критики и недоволство са насочени срещу часовете извънреден труд, които полага доц. Недин – 100 часа на месец. Според тях по този начин той източвал болницата. Тези изказвания на общинските съветници нажежават обстановката сред персонала на болницата, до който достига информация, че доцентът получава средно на месец по 1000 лв. от извънреден труд и заплата от 1495 лв., гласувана от Общинския съвет.
По повод тези обвинения доц. Недин не един път заяви, че за да получи заплащане на изработените часове извънреден труд, той представя отчет кога и колко е работил пред комисия, в която участва представителят на общината Георги Вълов, д-р Крум Бонев, който работи в общинската болница, и главната счетоводителка Величка Тенджова. Екземпляр от отчета се представя и в общината. Според него липсата на кадри води до извънреден труд. Той попълва “дупки” в графика на отделенията.
“Момче на 17 години беше настанено в инфекциозно отделение. Дежурната лекарка ме извика, имала съмнение, че детето е с хепатит. Аз не бях на работа и на разположние, но тръгнах. Касаеше се за неуточнено състояние – остър корем. Отидох. После общински съветници от частната болница коментират на заседания на ОбС, че източвам болницата. Всячески нагнетяват напрежение и разкол в болницата и настройват обществеността срещу мен”, заяви доц. Недин.
На последното заседание на ОбС д-р Пламен Соколов заяви, че прокуратурата в Дупница трябва да влезе в общинската болница, тъй като обслужва частните интереси на лекари, визирайки общинските съветници от ЕНП д-р Крум Бонев и
д-р Кирил Кирилов.
Изявлението на д-р Пл. Соколов доц. Димитър Недин коментира така: “Общински съветници завиждат на колегите, че печелят пари, но нека и те се захванат да работят. И с тях ще сключа договори за наем и ще печеля. С д-р Крум Бонев и д-р Кирил Кирилов имаме договор. Плащат си редовно, а това е добре дошло за болницата. Те наемат и медицински сестри от отделенията и им плащат. Графикът така е направен, че ако сестрата е дежурна до обяд, след обяд работи в центъра. Стриктно следя за спазване на графика, казал съм, че ако хвана сестра да работи едновременно и на двете места, я уволнявам веднага”, заяви доц. Д Недин.
Общинските съветници д-р Матей Попниколов, Костадин Костадинов и д-р Пламен Соколов на няколко пъти се изказват на заседания на ОбС, че ръководството на болницата лъже при представяне на данни за финансовото й състояние. Поради това съмнение беше назначен и прокурист Мария Иванова от София на 1500 лв. месечна заплата. Тя ще представлява общината в здравното заведение.
“Щом К. Костадинов, д-р М. Попниколов и д-р Пл. Соколов лаят срещу болницата, това означава, че болницата не е толкова зле”, коментират работещите там.
Д-р Владислав Миков, който беше управител на болницата само няколко месеца, дни преди да подаде оставка, на 17 февруари 2017 г. е сложил подписа си да се извърши оценка на имота на бившата Военна болница с цел продажба. Лицензиран оценител е оценил земята на бившата Военна болница на 360 000 лв., която е нищожна по думи на брокери на имоти. Парцелът, върху който е построена болницата, е 8 дка в центъра на града. След като се разбра, че е направена оценка на имота, се заговори, че общината иска да продаде имота и затова е атаката срещу болничния шеф, за да фалира болницата. От общината уточниха, че оценката е свързана с кредита от 500 000 лв., който изтегли болницата, за да се обезпечи с имота под сградите на бившата Военна болница.
Факт е, че общинската болница, въпреки тежкото си финансово състояние, превежда ежемесечно в банковата сметка на общината по 4800 лв. за направеното саниране на бившата Транспортна болница за 380 000 лв. Санирането е платено от общината и болницата връща парите на вноски. Ежемесечно изплаща на общината стари задължения за такса смет и други данъци по 1000 лв. Натрупаното задължение към общината от 13 000 лв. е отпреди 2014 г.
ЙОРДАНКА ПОПОВА
Съветниците в Дупница „за“ и „против“ общинската болница
loading...