Съветниците в Дупница одобриха разсрочването на заема към Фонд ФЛАГ до 2030 година, общината ще изплаща по 50 хил. лв. на месец

Община Дупница ще изплаща по 50 000 лева всеки месец до 2030 година кредита към Фонд ФЛАГ, който е в размер на 3,6 млн. лева. Това реши местният парламент на своето първо заседание след лятната ваканция. Така вместо да бъде изплатен до 25 октомври тази година, както бе първоначално предвидено, заемът ще бъде погасен в срок от 6 години. Обещанията за по-коректен тон през новия политически сезон бързо-бързо отидоха на вятъра, като кметът Първан Дангов, председателят Костадин Костадинов и Емил Гущеров от ГЕРБ за пореден път започнаха с острите реплики и заядливи подмятания още от първите минути.


Дебатите по най-важната точка от дневния ред продължиха близо два часа, като още в началото К. Костадинов обяви, че точката трябва да бъде одобрена, защото просто няма друг изход. Той бе категоричен, че в противен случай общината ще бъде докарана до много тежко финансово положение.
Неговият съпартиец от КОД Георги Георгиев обаче не бе на същото мнение и обяви, че ще гласува отрицателно, защото вижда липсата на прозрачност при мотивите, посочени от кмета.
Емил Гущеров от ГЕРБ бе най-деен в критиките към кмета и неговия екип относно финансовата политика на община Дупница.  
„Харчат се безразборно пари. Положението е както в една стара приказка: „Имаме пари – да си ги харчим“. Г-н Дангов, хората са Ви дали възможност да управлявате и ние Ви подкрепихме при тегленето на заема. Преди това Ви подкрепихме за другите два заема. Но Вие с Вашето управление и Вашия екип показвате типично по комунистически, че когато има пари в касата, те трябва да се похарчат за каквото и да е, но не за нуждите на населението. Сигурно се движите из града с дрон, та не виждате дупките по пътищата. С този заем искате да обречете и следващия кмет, съответно гражданите на Дупница да плащаме по-високи данъци. С разсрочването на заема прикриваме реалното финансово състояние на общината. Основната причина, която никой не я споменава и я криете, е една-единствена. Целта е да не надскочим прага на задълженията, който е 15% от приходите и община Дупница да не влезе в списъка на държавата с финансово нестабилните общини. Просто заемът от Фонд ФЛАГ не влиза в тези 15%, затова се настоява за разсрочването. Нека не се дават разрешения за кредити, без да се мисли кой ще ги връща след това. Ние сме в тежко финансово състояние, има опасност да спре уличното осветление и хората да останат без заплати“, заяви Емил Гущеров.
Кметът П. Дангов реагира веднага на отправените думи от страна на съветника от ГЕРБ и излезе на трибуната с лист, на който бяха написани по-конкретни цифри.
„Държа да подчертая, че това не е нов кредит. Това са пари, уважаеми г-н Гущеров, които вече са похарчени и с това решение в касата на общината няма да влезе и една стотинка. Тоест ще се плаща. Но няма да се плаща краткосрочно за 1 година, а за шест. От ГЕРБ се хвалите с повече от 20 направени улици по ваше време. Да, ама те сега се плащат. Понеже говорите какво ще плаща следващият кмет, ще упомена една цифра, която Вие услужливо я забравихте. Не коментирате, че изплатихме предсрочно задължения в размер на 4,7 млн. лв. по първия заем, взет на 25 август 2022 година. Тогава кмет е бил Чимев. Какво излиза? Че сегашният кметски екип е платил заем на предишния. Припомням, че в края на 2023 година трябваше да спасяваме проектите за компостиращата и сепарираща инсталация, както и за Младежкия дом. Затова се наложи да взимаме заем в кратки срокове. ФЛАГ е по-изгоден инструмент, защото предлага кратка процедура, която никоя търговска банка не може да предложи. Разликата в лихвата е под 1%. Ако в банката лихвеният процент е 4.5%, то във ФЛАГ е под 5.5% и това са факти, които са лесно проверими. Припомням още, г-н Гущеров, че общият размер на проекта за депото, който така хубаво размахвате, е 12 047 000 лв. От тях приходите от държавата са 8,2 млн. година от държавата, а собствените приходи са 3 900 000 лв. Какво се е случвало между 2019 и 2023 година? Да Ви кажа ли? Държавата е възстановила пари на общината за близо 5,5 млн. в този период. И аз питам къде са? Тоест не са плащани заемите с възстановените пари, а нещо друго. Сигурно г-н Гущеров може да каже… Държавата възстановява пари по проекти, само че не плащаме заеми, които сме взели, а те отиват за нещо друго. Кажете къде са парите! Ако тези 5,5 млн. бяха платени в периода 2019-2023, днес нямаше да стигаме до това. Ако не бяхме спасили тези проекти, на 1 януари щяхме да се окажем с финансова корекция от 18 млн. лв. и нямаше всички да говорим в този приповдигнат тон. Да, ние разсрочваме заем от 3,5 млн. лв., за който гарантираме, че ще го плащаме. А ако на 1 януари 2024 година дълговете бяха 18 милиона?“, обоснова се градоначалникът.
Отношение по темата взе и Георги Градевски от „Глас народен“, според когото държавата не мисли за общините и затова те самите трябва да помислят за себе си и своите проблеми:
„Държавата ни лъже, че е в цветущо положение, но не е. Държавата не мисли за нас. Ако трябва да лъжем държавата и да крием финансовото положение на общината, за да направим нещо добро за нея, аз съм съгласен в името на Дупница. Колко пъти ще си говорим за входираните проекти, които очакват финансиране? Ние трябва да мислим за нашата община, затова сме тук и сме избрани да представляваме гражданите. Ние ще подкрепим разсрочването на заема. В днешно време 90% от бизнеса и семействата работят с кредити, така че ние не откриваме топлата вода. Всички сме седнали тук, за да решаваме проблемите на общината.
Точно преди самото гласуване финансовият експерт към община Дупница Павел Петров  също излезе на трибуната поради многобройните въпроси, свързани с кредита и какъв точно е лихвеният процент. Той уточни, че става дума за 5.04% и подчерта, че това няма да се окаже проблем за бюджета на кметството.
В крайна сметка искането на Първан Дангов бе подкрепено от 19 общински съветници, а „против” се обявиха 7 – петимата от ГЕРБ, Виктор Мантарков от „Възраждане“, Георги Георгиев от КОД, докато Иво Ников от ПП-ДБ се въздържа.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *