Топ теми

Съветниците в Кюстендил гласуваха „за” по-високи данъци за сгради и за МПС, вдигат и таксите за паркиране

ОбС – Кюстендил каза „да” на по-високите данъци за МПС и за сгради. Това стана вчера по време на извънредно заседание на местния парламент. Извънредната сесия беше насрочена, след като на предходното заседание на Общинския съвет стана ясно, че не са отразени направените становища и предложения по изготвените проекти на наредби за изменение на действащите към момента общински наредби. Те касаят наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Кюстендил и наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Двете предложения, касаещи приемане на наредби за изменение и допълнение на действащите към момента нормативни актове, определящи местните такси и данъци, предизвикаха разнопосочни коментари, но в крайна сметка предложенията бяха приети.
Решението е данък сгради от 1,4 да бъде 2,5 промила. При данъка за автомобилите също ще има промяна. Имущественият компонент се определя от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя, коригирана с коефициент в зависимост от годината на производство на автомобила по следната формула: ИмК = Ckw X Кгп, където Ckw е частта от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя и размера на данъка, както следва: до 55 kW включително – 0,70 лв. за 1 kW; над 55 kW до 74 kW включително – 0,90 лв. за 1 kW;
над 74 кW до 110 kW включително – 1,85 лв. за 1 kW;
над 110 kW до 150 kW включително – 1,99 лв. за 1 kW; над 150 kW до 245 kW включително – 2,15 лв. за 1 kW; над 245 kW – 2,90 лв. за 1 kW.
Екологичният компонент се определя в зависимост от екологичната категория, както следва:
без екологична категория, с екологична категория „Евро 1“ и „Евро 2“ – 1,30; „Евро 3“: 1,00; „Евро 4“ : 0,80; „Евро 5“: 0,60; „Евро 6“ и EEV: 0,40.
На заседанието бяха приети и промени на таксите за платено паркиране, които също се увеличават, като вече ще се плаща и в централната градска част.
В зони за кратковременно платено паркиране ще се плаща за първите 30 минути – 50 стотинки. За първия час след първите 30 минути – 1 лев. Месечният абонамент ще бъде 60 лева, а годишният – 600 лева.

За живущите с постоянен адрес в близост до платените зони за паркиране, ползващи паркоместа в същите зони, се въвеждат следните такси: за един месец без запазено паркомясто – 5 лева; за 1 година без запазено паркомясто – 50 лева; за 1 месец със запазено място – 60 лева; за 1 година със запазено паркомясто – 600 лева.
Принудителното преместване на МПС от зона за кратковременно платено паркиране на съответен паркинг ще струва 50 лева, а освобождаването на МПС в момент на задържане – 30 лева. Отговорното пазене на МПС, репатрирано на паркинг, е с такса 50 лева за първите 6 часа, а за всеки следващ час ще се плаща по 1 лев.

До края на седмицата се възстановява уличното осветление по селата, заяви на сесия на Общински съвет кметът на Кюстендил Петър Паунов. Заради невъзможност да се плаща осветлението по селата след Димитровден беше въведен режим на уличното осветление. Тези средства, които ще бъдат спестени от осветление, ще бъдат дадени на малките населени места от капиталовите разходи. Кметовете  и кметските наместници трябва сами да изберат ключови места, където трябва да се инвестира 50% ръст в туризма, отчита община Кюстендил през тази година, заяви още градоначалникът. Той  изрично благодари на служителите на отдел „Култура и духовно развитие“ и посочи, че ръстът в туризма е и заради изключително богатата културна програма през лятото.

Кметът Паунов каза още, че започва ремонт на ул. „Цар Симеон“, където са разположени основно къщите за гости.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *