Съветниците в Разлог взеха на мушка „Паркинги и гаражи“ заради планирани 100 000 лв. дофинансиране и отказ да изпълни решение от 2020 г. за платено SMS паркиране

Едни 6 млн. лв. за изменение на улична регулация в града, предвиждаща отпадане на улици в полза на планираните алеи и зелени територии на чакана от 20 г. от разложани нова спортна зала, замалко щяха да скарат местните парламентаристи

Рутинен доклад от кмета на Разлог за приемане отчета на ОП „Паркинги и гаражи“ за миналата година и план-сметките му за тази повдигна на вчерашната сесия на ОбС въпроса трябва ли общината да продължава да налива пари в губещи предприятия.

Темата бе повдигната от общинския съветник Любен Татарски, който направи устно предложение в срок от 3 месеца да бъде изпълнено решение на ОбС  от 2020 г. за въвеждане на услугата за платено паркиране с SMS-и.

Мотивите на бившия кмет на Разлог бяха, че и тази година общинското предприятие ще бъде дофинансирано от общината със 100 000 лв., а срещу тази дотация то не прави нищо, за да осъвремени услугите си.

„Ако човек няма у себе си пари, в Разлог той не може да паркира в „синя зона” – автоматите или не работят, или не приемат карта. Нашето заплащане е примитивен начин. Защо решението за SMS паркиране не е въведено досега? И какво трябва да се направи, за да може приходите и разходите на „Паркинги и гаражи” да бъдат равни? Предлагам при разходите на нематериални активи на предприятието да се включат 30 000 лв. за въвеждане на SMS паркиране и още 30 000 лв. за купуване на система за паркиране без присъствието на хора. Ако трябва – да се увеличи обхватът на „синя зона”, да се увеличи таксата, но така повече не може да продължава. Настоявам директорът на предприятието да внесе в Комисията по бюджет и финанси предложения за финансово стабилизиране на предприятието“, обяви Татарски.

Последва размяна на реплики между него и колегата му Марков, който обвини Татарски, че иска да се съкращават хора в предприятието, както и че не било изгодно SMS паркирането.

Тонът бе укротен от кмета Красимир Герчев, който призна, че темата с паркирането е доста всеобхватна, затова по нея на следващата сесия може да се направи широко обсъждане и ако съветниците одобрят предложения за инвестиции, да бъде направена корекция на бюджета.

Не минаха без допълнителни въпроси и отчетите на другите общински предприятия. Този на регионалното депо предизвика интереса на съветника Захари Беличенов, на когото направило впечатление, че миналата година предприятието изплатило над 14 000 лв. обезщетение на неправомерно уволнен работник, както и че 90% от услугите депото възлага на 2 фирми. „Да чакаме ли и други обезщетения и случайно ли или целенасочено фирмите са 2 и са тези?”, полюбопитства Беличенов.

Герчев задоволи частично интереса му по въпроса за обезщетенията – сумата била голяма, защото съкратеният не бил ползвал отпуск, взел и 3 заплати за неспазено предизвестие. За фирмите пък се чака отговор от АДФИ, която в момента правела проверка, уточни градоначалникът.

В доклада за дейността на ОП „Обреден дом“ стана ясно, че вероятно ще има не един, а даже два дома на покойника, ако общината реши да разшири гробището и в източна посока. Единият дом вече се проектирал.

Едни 6 млн. лв. замалко пък щяха да скарат съветниците на сесията. Те се появиха при иначе безпроблемната точка за изменение на улична регулация в града, предвиждаща отпадане на улици в полза на планираните алеи и зелени територии на чакана от 20 г. от разложани нова спортна зала.

Съветникът Паланков се сети, че има проект за спортната зала на стойност 6 млн. лв., а сега се говори, че залата ще струва 12,8 млн. лв., и поиска да знае откъде се е появила разликата.

Кр. Герчев веднага съзря опит за манипулиране на общественото мнение и настоя да даде хронологично целия проблем със залата. Според него на 14 септември 2023 г. предишният ОбС е дал разрешение да се изработи ПУП за залата, след което е сключен договор за проектиране, без обаче проектантската фирма да разполага с изходните данни – скици, протокол от главния архитект и др. И на 10 октомври въпреки това проектантската фирма получава над 70 000 лв. авансово въз основа не на работен проект, а на идейна разработка. Като доказателство кметът размаха папка с картинка на бъдещата спортна зала.

„Не мога да разбера как сте стигнали до сумата от 6 млн. лв. Вие сте възложили проектиране без скица, няма проекти и сметки. Сега от 2 съблекалните стават 4, проектът се оскъпява и от покривната конструкция заради фотоволтаичната централа, която ще бъде там. Но откъде са вашите 6 млн. лв.?“, попита Герчев.

Според Фарфарова сумата й била казана от фирмата-проектант.

Съветникът Беличенов прие това заявление като лична обида и обяви, че се чувства подведен заедно с цялата Комисия по бюджет и финанси.

Татарски не пропусна да захапе настоящото управление с въпроса: „А вашите 12,8 млн. откъде дойдоха?”.

В отговор Кр. Герчев призна, че и неговата сума е от проектантите, но далеч не е окончателна.

Думата взе и доайенът Колевичин, който си спомни, че в един от предишните общински съвети, в които участваше, имало проект за зала за 3000 души срещу 3 млн. лв., а сега се говори, че залата за 12,8 млн. лв. ще е за 1300 души. „Вярно, че през годините цените са се вдигнали, но така или иначе не можем да кажем никаква конкретна цифра, предлагам да прекратим дебатите”, затвори точката той.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *