За трети пореден път в рамките на девет месеца Общинският съвет в Разлог не допусна продажба на 169 дка земя в землището на село Баня, където има интерес за фотоволтаична централа. Предложението за пореден път отключи обширни дебати в местния парламент, но така и не беше прието, тъй като не можа да събере необходимото мнозинство от 2/3 от гласовете. Не бе приета и предложената от Николай Дундалов цена за 1000 лв. на дка, която е в двоен размер от дадената пазарна, тъй като и то не можа да събере необходимото мнозинство.
Дебатите отново се завъртяха около ниската цена и вариантите община Разлог сама да инвестира във фотоволтаична централа.
Общинският съветник Сава Донев направи сравнение между цената, която се предлага за квадратен метър земя, и цената на квадрат балатум, и попита дали е нормално и редно това.
„Няколко пъти минава през Общински съвет тази цена и не се приема. Мисля, че когото и да питате, ще каже, че цената е много ниска. Вече трети път се предлага тази цена и двата предишни пъти не се приема. Нищо против инвеститорите, но щом трети път се предлага, явно земята е апетитна. Склонен съм да се съглася с предложението на г-н Зайков от предишния път общината сама да си инвестира. И само искам да кажа, че квадрат балатум в момента струва 10 лв., а един квадрат земя за този общински имот е определена на 1 лв. Дали двете са съпоставими?”, приключи с въпрос Донев.
Христо Зайков отново настоя общината да помисли за разработване на проект за общинска фотоволтаична централа и подчерта, че страната ни ще получи милиарди по Плана за възстановяване и развитие и това е идеален шанс община Разлог да се възползва и получи енергийна, икономическа и финансова независимост.
„Единственият въпрос, който ще поставя, е: След като сме тук да следваме общинския, а не частния интерес, защо общината не разработи сама тази фотоволтаична централа? За пореден път апелирам да не се продава тази земя, защото тя е годна единствено за фотоволтаична централа. Тя не става за отглеждане на какъвто и да е вид култури. По природни дадености е обосновано в нашата община да се случи тази инвестиция, защото имаме едно от най-големите средногодишни слънцегреения. Затова предлагам да се приеме решение община Разлог да започне да развива собствена централа. След приетия наскоро План за възстановяване и развитие, по който в България ще влязат милиарди за фотоволтаици, аз не виждам кога в близките години община Разлог ще има втори такъв шанс да бъде независима, да има приходи, а не да се молим и да разчитаме на държавния бюджет за такива”, каза Зайков и допълни, че общината има достатъчно средства, за да си позволи първоначалните разходи от 150 хил. лв., споменати още при предишните дебати по темата. Той припомни, че е на дневен ред и продажба на общински жилища, откъдето също ще дойдат приходи.
Кметът на Разлог Красимир Герчев отново се опита да изложи вижданията на общината и заяви, че администрацията не се е отказала да работи в посока по-голяма енергийна независимост. Градоначалникът припомни отново, че най-бързият начин това да се случи е на регионалното депо, тъй като територията е урбанизирана и може да се стартира веднага.
„Тази земя се води нива и този инвеститор трябва да бъде много упорит, защото ще трябва да мине всички законови процедури тази територия да стане урбанизирана зона и ще минат поне 2-3 години. Най-бързият вариант е централа да бъде изградена от общината на територията на депото, а парите от продажбата на този имот да бъдат използвани за това. Не приемам обвиненията, че община Разлог едва ли не е абдикирала от този имот”, каза Красимир Герчев. Той поясни още, че общината разполага с близо 1000 дка земя, където може да се изгради и друга фотоволтаична централа, като над 80 дка са в същия район.
Съветниците не успя да убеди и кандидат-инвеститорът Славчо Орозов, който също присъства на сесията.
„Нямам нужда да убеждавам никого. За да инвестира общината сама, както каза и г-н Герчев, трябват много средства, време и нерви. Ако мислите, че това ще стане много бързо, се бъркате. За да инвестира общината, ще трябват над 2-3 млн. лв. първоначално, а инвестицията е над 10 млн. лв. Ние имаме едно намерение, а дали ще се случи, или не, зависи от вас. Предстои тръжна процедура, това е начална цена, а колко ще се вдигне не е ясно. Ако тя е фиксирана, бих се съгласил, че общината прави подарък на нашата фирма”, каза Орозов. Той подчерта, че теренът е с голяма денивелация и изисква страшно много средства, за да се подготви.
Дългите дебати отново не дадоха резултат и продажба на земята не бе допусната. Тя е с обща квадратура от 168 840 кв.м, а определената пазарна цена е в размер на 74 380 лв. и е с 5 хил. лв. по-ниска от предложената през февруари и май от 79 380 лв. Тази цена бе предложена и за първоначална тръжна цена на имота. При гласуване на първоначалното предложение 13 от съветниците гласуваха „за”, като само един не достигна, за да има необходимото мнозинство от 2/3. Петима дадоха отрицателен вот и един гласува „въздържал се”. Вотът за цена от 1000 лв. на дка, или първоначална цена на имота от 168 840 лв., също не успя да мине, като 11 гласуваха „за”, трима „против”, а петима се въздържаха.
Инвестиционно намерение към имота този път е депозирано от дружество „Инфра строй Пирин“ ЕООД, представлявано от дъщерята на Орозов – Десислава Дурчова.
Припомняме, че инвеститорски интерес към имота край село Баня имаше и от дружеството на бившия зам. енергиен министър Илко Йоцев.
Предложението за продажбата бе обект на гласуване на две сесии – през февруари и май, и също не бе прието.
ЯНА ЙОРДАНОВА