Новият общински съветник Асен Иванов от КП „БСП за България“ положи клетва на редовното заседание на Общински съвет – Кюстендил вчера. Той заема мястото на Бойко Клечков, който бе избран за депутат.
След това работата на съветниците стартира с първа точка „Питания”. Започна Йордан Тодоров от БСП, който се интересуваше дали на територията на региона са регистрирани случаи на чума по свинете и дали щабът има свое становище. Съветникът Младен Ризов от името на граждани изрази благодарност за проведен концерт с добра организация на крепост Хисарлъка. „Надявам се да се работи в тази посока и да има повече такива мероприятия въпреки пандемията”, заяви Ризов. Той поздрави и общинската охрана за отличната организация. Съветникът Атанас Гергинов попита кога ще започне реконструкцията на пейките на площадчето в района на Арката. „Пейките са изпочупени, кога ще започнат ремонтите? Освен това излезе информация и от прокуратурата за проверка на сметищата в областта. Какво е състоянието на нашето сметище”, попита Гергинов. Той предложи съветниците да имат възможност да гласуват и чрез таблети с оглед пандемията.
Градоначалникът Петър Паунов обяви, че ремонтът на Арката ще започне през месец август, както и пространството около чинарите. Срокът на дейностите е 150 дни.
„Същинската работа ще започне от 15 август. Колкото до отпадъците, имаме място, откъдето да ги транспортираме”, заяви Паунов.
Христо Цуцомански, съветник от БСП, се поинтересува за водата и режима, въведен преди седмици в село Соволяно. „Надявам се на следващото заседание на ВиК асоциацията да получим необходимите отговори”, заяви градоначалникът Петър Паунов.
Общинските съветници актуализираха и наемните цени на поземлените имоти. „В момента държавните цени са 35 лева на декар, докато ние сме с 500 % по-надолу. Според категорията те започват от 7 лева и цените в община Кюстендил не са актуализирани от 13 години, а вече стопаните получават субсидии. Ние вървим към социална община, защото те ще откажат да ги наемат, а не трябва. Не е справедливо”, заяви съветникът Невенка Панчева, която по професия е агроном.
Общински съвет – Кюстендил даде съгласие за инвестиционното намерение за експлоатация на комплекс „Парк Кюстендил“ и „Център за долекуване, продължително лечение и рехабилитация” съобразно предназначението им за провеждане на имунноукрепващи процедури за здрави и хронично болни.
Общинският съветник от БСП Атанас Гергинов припомни, че на заседание в края на октомври миналата година общинските съветници са дали предварително съгласие и са възложили на кмета на община Кюстендил да упълномощи длъжностни лица, които да проведат преговори с инвеститор, който да сключи договор за продажба или възмездно учредяване право на строеж. Ставаше въпрос за ниското тяло на партийния дом и парк хотел „Кюстендил”.
„Тази докладна касаеше инвеститор клас А или Б, доколкото чухме, тогава той беше почти готов. Сега имаме ли такъв инвеститор и няма ли да го подплашим с процедурата, която гласуваме – да упълномощим едно юридическо лице да търси от името на общината потенциален инвеститор? Смятам, че това не е начин за реализиране на тази сделка и дай Боже да се върнем на предходния вариант инвеститор клас А. Знаете, за да има такъв статут един инвеститор, минава през Министерство на икономиката, съответно гарантира брой работни места и съответната инвестиция, затова гласувах на комисия „въздържал се”, коментира Атанас Гергинов.
„Към момента по устни сведения инвеститорът е на финален етап на сертифицирането. Вероятно се касае за бизнес план, но нямаме конкретни преговори, това не значи, че ще чакаме един инвеститор да дойде. Ние имаме успоредно решение, което е за приватизация, и в момента, в който е заявен интерес, дори да не е от клас А инвеститор, председателят на Общински съвет, знаете, че може да го обнародва в „Държавен вестник” и да бъде обявена публична тръжна процедура, която да се случи.
За конкретната ситуация дойде екип от финансисти, който проявява интерес да инвестира в медицински обект. След като разгледаха „ниското тяло“, казаха, че представлява интерес за тях. В момента нашето решение няма юридическа стойност, то просто е един вид, че собственикът на имота дава съгласие и че е уведомен, че тези хора да могат да застанат пред финансови институции и да покажат своя бизнес план. Ако не се стигне до приватизация или тръжна процедура, бихме могли да обсъждаме някакво предложение чак когато се направят пълни анализи и се предлага някакво партньорство. Това минава през сериозна инвестиция за оборудване. Тези инвеститори заявиха, че до края на 2022 г. могат да го пуснат да работи. Това минава през сериозен път на финансиране и анализ. Решението ще бъде на Общинския съвет. Успоредно в момента вървят три процеса – има проучване от инвеститор, който не е сертифициран, от такъв, който е сертифициран, и в момента имаме заявка от екип, който иска съвместно да стопанисва“, коментира кметът Петър Паунов.
„От страна на инвеститора е заявена готовност за стартиране на предварителна подготовка за очертаване на основните елементи на модела на здравния център чрез формата на публично-частно партньорство, в резултат на което в максимална степен да бъдат защитени и развити интересите както на община Кюстендил, така и на частния партньор”, допълни той.
ГЕРГАНА ИВАНОВА