Съдия-изпълнител погна наследниците на покойната магазинерка в село Градево Илинка Станкова. Взискател по изпълнителното дело е потребителна кооперация „Македония“ в Симитли за дълг от 3000 лв., който с лихвите и с държавните такси набъбнал на 4923 лв. Искането е на база съдебно решение, след като кооперацията води дело срещу служителката си за липси, които били натрупани от даваните от нея вересии на местните хора. При изненадващата ревизия, извършена на 17 септември 2009 г., Илинка Станкова била начетена със сумата от 4010 лв., колкото била продажната стойност на хранителните продукти. Магазинерката обяснила, че 2100 лв. са от вересии на хора от селото, но за другите 2000 лв. не била наясно къде е отишла стоката. След запознаване с ревизионния акт тя подписала декларация, че носи лична отговорност за парите и ще ги върне до 3 месеца, като вземе заем или пък като се удържат от заплатата й. По това време кмет на селото е нейният съпруг Александър Станков. На няколко вноски тя погасила 1036 лв., но през 2010 г. спряла плащанията и председателят на РПК – Симитли Страхил Христов я уволнил, а след време завел съдебен иск за 3000 лв. за вреди, причинени при отчетническа дейност. Делото бе заведено по чл. 207, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда, съгласно който „работник или служител, на когото е възложено като трудово задължение да събира, съхранява, разходва или отчита парични или материални ценности, отговаря спрямо работодателя за липси в пълен размер заедно със законните лихви от деня на причиняване на щетата или от деня на нейното откриване. В хода на делото магазинерката се разболява от коварна болест. От ПК „Македония“ – Симитли отправят предложение към семейството да подадат декларация за опрощаване на парите, но те гордо отказват. Впоследствие жената умира на 41 години, а делото продължава срещу нейните наследници – вдовеца Александър Станков, сина Костадин и дъщерята Гергана. Жени от селото, които познават Илинка Станкова като добър и милостив човек, изразиха недоумение от развръзката по съдебния спор. Мислили си, че вересиите били опростени, тъй като Илинка заслужавала. Тя работила 10-12 години всеотдайно, не знаела що е отпуск, винаги била на разположение и накрая даже чакала синът й да се върне от работа, за да прибере касите с бира. Магазинът й вървял и бил на второ място по оборот в кооперацията, но жената си отишла твърде млада. Наскоро вдовецът Сашо си купил камион и може и да са му завидели, предположиха жени от с. Градево.
Те си спомниха, че и бащата на Илинка – Симеон Бачев, навремето бил прочут като един от най- добрите търговци, който през соца продавал в магазина в с. Горна Железница дефицитна стока като цветни телевизори, при положение че в селото още нямало ток.
Пред репортер на вестник „Струма“ синът на покойната магазинерка Костадин Станков обясни, че преди да се разболее, майка му печели делото на първо заседание, след като представител на ищеца не се появява в съдебната зала. Впоследствие обаче от потребителната кооперация пускат жалба, в която обясняват, че техният представител е закъснял и изпуснал делото заради неплатена „синя зона“. „Заведоха второ дело, за което аз поех ангажимент, майка ми дори не знаеше, защото беше болна и исках да й спестя стреса. В хода на делото безспорно бе установено, че стоките са дадени на вересия, но кооперацията спечели делото, понеже законът беше на тяхна страна. Наскоро научих, че е образувана процедура по издаване на дубликат на изпълнителен лист от председателя на ПК „Македония“, тъй като оригиналът бил изгубен или забравен. Много забравят тези хора… Има обаче други, които не забравят. Аз получих покана от съдия-изпълнител за доброволно плащане. Ще платя парите, защото това е мой синовен дълг към покойната ми майка”, заяви вчера Костадин Станков. Той обаче обеща, че след като си уреди сметките и тормозът приключи, ще сподели как е „напуснала“ майка му кооперацията, като загатна, че има и други странни напускания на магазинери.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА