
Софийски градски съд отмени всички решения на конгреса на БФС от октомври м.г., на който Борислав Михайлов бе преизбран за президент на футболната централа. Мотивът на магистратите е погазване на устава на съюза и касаят прекратяването на членството на неизрядни клубове, поддръжници на опозицията начело с Димитър Бербатов, прекратяване на мандат и освобождаване на президента и Изпълнителния комитет на БФС, тези за избор на Б. Михайлов за нов президентски мандат, за избор на членове на новия Изпълком, както и за прием на нови членове.
Жалбата бе подадена от нискоразрядния „Балкан“ /Варвара/ след недопускането на неговия представител Георги Градев на форума. Оказа се обаче, че и маститият специалист по спортно право и яростен критик на настоящото ръководство на БФС не е бил легитимен. Основният аргумент на съда за отменените решения е свързан с установяването на 90 нередовни делегати на клубове, които реално са нямали право на глас по време на общото събрание. По силата на чл. 38, т. 2 от устава на БФС всеки един от излъчените делегати трябва да е член или да участва в управителните органи на клуба, който представлява.
В казуса с въпросните 90 нарушители са замесени хегемонът „Лудогорец“ и „Локомотив“ /Пд/ от елита и втородивизионните тогава „Септември“ /Симитли/ и „Литекс“. Останалите отбори са аматьорски. Делегат на 11-кратните шампиони е бил Георги Караманджуков, който обаче не присъства в Търговския регистър като част от органите за управление, а е спортен директор на разградчани. Смърфовете пък са били представлявани от собственика си Христо Крушарски, а той по това време документално не е бил в клубната управа, в която присъства племенникът му, носещ същото име и фамилия. Пратеник на симитличани е бил кметът Апостол Апостолов, представен като член на ФК, а на ловчанлии Величко Дихонов, също обявен за член на УС и изпълнителен директор, за което съдът се е произнесъл, че не е вярно.
БФС разполага с двуседмичен срок да обжалва решението на СГС пред Софийски апелативен съд.
„Ясно е, че ще обжалваме. В това спор няма. Аз още преди една година казах, че всичко това ще продължи дълго време. Поне 7 години ще се влачат нещата в съдилищата. Защото въпросното дело не е единственото, има още. Казано на футболен език – мачът не е завършил. Сега се играе второто полувреме, а тепърва предстоят продължения. После и дузпи ще си бием. Ама дузпите няма да са по пет, а по доста повечко. И накрая ние ще спечелим“, бе коментарът на вицепрезидента на БФС Йордан Лечков.
Незабавна реакция дойде и от опозиционния лидер Д. Бербатов, който призова за повсеместни оставки на Б. Михайлов и ко. „При този изход от делото, още повече – след разкритите нови доказателства за свързаност със световния картел за манипулиране на футболни мачове, след неоспоримата снимка на Михайлов с боса на черното тото Дан Тан (която принуди Михайлов да се крие от обществеността в последните две седмици), както и предвид плачевните резултати на националните отбори (които според БФС веднъж са „толкова си можем”, а друг път са „героизъм”), единственият възможен изход от кризата е незабавно провеждане на честен изборен конгрес. Обжалването на съдебното решение само ще покаже, че Михайлов и компания не милеят за благото на българския футбол, а за постовете си в БФС. Това ще бъде безсмислено удължаване на агонията им с предизвестен край, което ще бъде пагубно за българския футбол. Призоваваме Борислав Михайлов и неговия Изпълком, чийто мандат изтече преди четири месеца, незабавно да си подадат оставките и да свикат изборен конгрес на БФС“, заяви благоевградчанинът.