Топ теми

Съдът реши: Заради неправилно поставени табели благоевградският ветеринарен лекар Евтим Мановски е наказан неправомерно за превишена скорост от КАТ, глобата от 1250 лв. отменена

Районен съд отмени глобите на КАТ от 1250 лв. и отнемане на 12 контролни точки, наложени за превишена скорост на благоевградския ветеринарен лекар Евтим Мановски.

Както „Струма“ писа, той обжалва наказанието си с аргумента, че предпоставките за нарушението са създадени от неправилно подреждане на табели и пътните знаци по двукилометровата отсечка след моста на река Струма край Благоевград в посока с. Зелен дол и обратно.

Междувременно ветеринарният лекар написа молба до кмета Атанас Камбитов да получи информация относно табелите за начало и край на населено място, обсъдени в Комисията по безопасност към общината, и настоява да бъдат поставени съгласно закона, съобразени с регулационния план на Благоевград, защото има явно несъответствие с него.

Ветеринарният лекар установява, че в продължение на около два километра в посока от моста на река Струма до магазин „Метро”, както и в обратна посока в  участъка, има няколко фрапиращи и противоречащи си пътни табели, които объркват участниците в движението. Например има табела за задължителна винетка и след нея на няколко метра друга табела за край на населено място. Шофьор, който се движи в посока от София към Македония с разрешена скорост от 90 км/ч и слиза от Е-79, след около километър и половина отново се изправя пред табела, която показва, че излиза от населеното място Благоевград. Или табела за край на всички ограничения, а след 1 километър отново знак за край на населеното място.

„Тези табели не са поставени на разрешените за това места и са предпоставка за такива „нарушения” от нищо неподозиращи водачи на МПС, като в този случай аз съм потърпевшият, но такива като мен са десетки“, твърди 70-годишният ветеринарен лекар, чиято шофьорска книжка е отнета, а дотогава нямал нито едно нарушение за 40-годишния си стаж като водач.

Случаят е разгледан в Общинската комисия по безопасност, която решава да се преместят табелите Д11 и Д12 – за  начало и край на населеното място в посочения участък, за което зам. кметът по строителството и сигурността инж. Емилия Тунева  уведомява Областно пътно управление. Това се случва на 2 октомври 2018 г., а на 18 октомври директорът на ОПУ – Благоевград инж. Иван Кунев уведомява ДЗЗД „Пътно поддържане Благоевград“ да предприеме мерки за отстраняване на табелите.

Неправилно поставените табели бяха премахнати на 25 януари тази година. В хода на делото адвокатът на лекаря Александър Мановски бе приложил цялата документация и кореспонденция между институциите по случая, както и скица, онагледяваща регулацията на Благоевград и изместването на пътните табели, обозначаващи начало и край на населеното място.

При разпита им в съда полицейските служители Калпачки и Григоров посочват, че не са констатирали лично нарушението, то е заснето от мобилна радарна установка, с която работили други техни колеги. При прегледа на клипа се виждало, че лекият автомобил „Роувър” се движи в посока „Метро“ със скорост 105 км/час, при максимално разрешена за населено място 50 км/час. 

При преценката на доказателствата съдия Екатерина Николова отчита, че компетентните общински органи са приели възраженията на Е. Мановски за основателни и са предприели действия за коригиране местоположението на въпросната табела Д-11 в съответствие с действителната регулация на населеното място, като табелата е преместена към Благоевград и преди магазин „Метро“. По този начин мястото, на което е бил заснет автомобилът му с „превишена скорост“, на практика остава извън населеното място Благоевград, обозначено с този пътен знак, тъй като в действителност не се намира в регулацията на града и не е било част от него. Т.е. за водачите на МПС в този пътен участък не е било в сила и не е могло да действа ограничение на скоростта от 50 км/час.

Промяната в пътната регулация, обозначаваща населено място в този пътен участък, е извършена през месец октомври 2018 г. според представената по делото документация, което предшества връчването на акта за нарушение и наказателното постановление. При това положение жалбоподателят се оказва санкциониран на отпаднало основание и поради неправилно поставен пътен знак, което категорично изключва възможността за квалифициране на неговото деяние като административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, както от обективна, така и от субективна страна.

Според съдията по делото не са представени доказателства за техническата годност и изправност на радара. С тези мотиви наказателното постановление, издадено от началник група в сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – Благоевград, е отменено.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд. БЕТИНА ГЕОРГИЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *