
Повече яснота за разпределението на пасищата и промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, влезли в сила от началото на 2025 г., поискаха животновъдите в Благоевград на проведена вчера по тяхна инициатива среща с представители на всички, свързани с темата, институции. Дискусията се състоя в зала „22 септември“ и бе водена от гл. секретар на общината Десислава Витанова. Да отговори на конкретни въпроси на хората присъства и Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация, който отбеляза, че е сред инициаторите на влезлите в сила законови промени.
„Три са основните промени“, откри директно работната среща Караколев и ги изброи: нова методика по разпределение на пасищата с предимство на местните животновъди, едновременно да се раздават пасищата от общинския и държавен поземлен фонд и въвеждане на глоби за длъжностните лица, които не изпълняват закона, както е приет.
„Последното вече сработи по повод две общини в област Благоевград и се наложи преди малко да направим среща с областния управител. Пред него категорично заявихме, че ще уведомим прокуратурата и министъра, ако новите условия не бъдат спазени“, каза Караколев.
Конкретният проблем, с който благоевградските животновъди се обърнали към него, бил във връзка с опити, от тяхна страна, да договарят с община Благоевград преференциални условия за ползване на трайно неизползваеми пасища, включително без такса за известен период. „Било ви е отговорено, че няма как да стане това, защото по искане на нашата асоциация промените в закона са довели до изключването на тази възможност. Искам да заявя, че такова нещо няма. В Закона за собствеността и ползването на земеделските земи се направиха промени, но този закон не определя нито наемната цена на пасищата, нито реда, по който се правят плащанията. Те са в компетенциите на общинските съвети“, категоричен бе Симеон Караколев, като отбеляза, че във всички общини наемните цени са различни.


На въпрос от аудиторията какво се случва с цената на млякото, той отговори, че в тази връзка имало изразени опасения от износителите на сирене дали няма да бъде наложена възбрана на износа на млечни продукти във връзка с наложена такава за живи животни. От Министерство на земеделието са дали уверение, че няма да има възбрана върху млечните продукти. „Самите преработватели обаче започват да спекулират, че цената на овчето мляко от 1 април щяла да стане 1,50 лв.-1,60 лв. Надявам се това да не се случи, зимната му цена е около 2.00- 2.20 лв., на козето – около 1,30 лв. Ако вие стоите зад такива цени, готов съм в средата на март да направим нова среща и да сезираме министерството за пореден път, че недобросъвестни прекупвачи опитват да спекулират с изкупните цени“, каза Караколев.


На питане дали новорегистрираните временни животновъдни обекти не са „вратичка“ за разпределение на пасищата в по-отдалечено землище, той отговори, че с предимство при разпределянето на пасища са постоянните животновъдни обекти и временните не се ползват с тази привилегия.
На въпрос за условията за изменение на действащите договори от ръководителя на звено „Селско и горско стопанство и други общински дейности“ в общинската администрация Исмаил Ниньов съпредседателят на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите отговори, че те подлежат на специално наблюдение, контрол и корекция от страна на общините.
„Ако преди 2 г. сте дали на един животновъд пасища, които отговарят на 100 животински единици, но сега констатирате, че е продал половината животни, съответно му отправяте предупреждение и ако в определен срок не възстанови животните, следва да анексирате или частично да прекратите договора, като му оставите само площта, която отговаря на наличните животински единици към датата на мониторинга. Същото се отнася и за заличените обекти. Миналата година във вашия регион имаше информация за доста обекти с несъществуващи обекти, които Агенция по храните е следвало да ги заличи.
На питане на гл. секретар Д. Витанова, когато в землището на животинския обект няма достатъчно земя, нито в съседното землище, възможно ли е да се предостави земя в съседното землище отговорът беше утвърдителен, като бе посочено, че може да се предостави земя и в землището на съседна област.
В случаите със съседна област имат ли предимство за животновъдите с постоянни обекти в съседното землище, попита Марио Богданов, но отговорът бе отрицателен. „Предимството не важи за землището, в което е животновъдният обект, в съседните действат общите правила.
„Каквото и да си говорим, всичко се свежда до една дума „пари“, как ще живеят хората, които трябва да плащат по-високи наеми за пасищата и почти нищо не остава за тях“, провокира дискусията Костадин Фукарски.
„Големият проблем на част от животновъдите е, че нямат достъп до информация. Можете да кандидатствате по няколко мерки, но не го правите, защото не го знаете“, отбеляза Симеон Караколев и попита риторично: “ Колко от вас кандидатстват за акциз за горива“ Осем човека от 60 . Колко участват по биологично животновъдство и биологично растениевъдство“ 650 млн. е бюджетът по тази програма на България. Сигурен съм, че 99% от вас са в идеалните условията за подпомагане, защото не торите пасищата и влизате в изискванията. Колегите ви в Гърция ползват всички възможни мерки, затова са конкурентноспособни. 40% от гръцките овце са сертифицирани биологично. Европейските помощи са едно голямо ветрило, от което вие ползвате само 3-4 пера. Някой трябва да ви информира за възможностите и за новостите и това не са държавните служители, а кооперативите или подобни асоциации. Те информират всичките си членове и им осигуряват „по-хуманно отношение“, защото много малко кандидатстват, а има голям ресурс, който не може да се усвои. Украинската помощ, която се изплащаше през изминалите 3 г., от тази година няма да я има. Пак ще повторя, основният проблем, с който се сблъсквам, е липсата на информация. Знаете ли например, че може да очертаете синорите и да получавате субсидии. Трябва да се възползвате от всички възможности, които ви дават програмите.
Исмаил Ниньов информира животновъдите, че до 10 март трябва да подадат заявленията си за разпределяне на имотите от общинския и държавен поземлен фонд в Общинската служба по земеделие. Имотите са качени на сайта, а от БАБХ вече са изготвили списъците на регистрираните животновъдни обекти с броя на животните в тях.
Специално назначена комисия, начело с гл. секретар на общината, трябва да извърши проверки в кои случаи сключените вече договори могат да се изменят. Ниньов отбеляза още, че предимство при разпределение на пасищата и мерите се дава на животновъдните обекти в съотватното землище, чийто договор изтича. „Новото е, че договорите вече се сключват не за стопанска, а за календарна година“, посочи общинският екперт.
Това предизвика недоволствота на Йордан Димитров-Кенеди: “ Поставяте ни пред свършен факт, сега ни обявявате наемна цена за земя, която ние сме засели миналата есен“, реагира той остро.
„Преди да стигне до разпраделание на пасищата, комисията трябва да извърши проверките, ако не го направи, подлежи на санкции от 2- до 4-месечни заплати за председателя и от 5000 до 10 000 лв. за кмета на съответната община“, наблегна директорът на главна дирекция „Аграрно развитие“ в Областна дирекция „Земеделие“ Емилия Вълова и обобщи стъпка по стъпка какво трябва да направят животновъдите в най-спешен порядък:
„До 10 март си входирайте заявленията за разпределение на пасищата. Проверките се правят преди да се пристъпи към разпределението и базата за сравнение е посоченият от вас брой на животните миналата година“.
На въпрос за цените, на които тази година ще се сключват договорите за наем на общински земеделски земи, и дали е възможно срокът да се увеличи на 10 години, защото 5 години не са достатъчни само за изчистването на пасищата, Д. Витанова отговори, че предстои да се приемат от ОбС на предстоящата в петък сесия. Тя информира присъстващите, че внесеното предложение е изготвено от лицензиран оценител, който е предложил конкретна пазарна цена за всяко землище и животновъдите могат да внесат искане за промяна на срока на 10 г., като трябва да убедят съветниците да го гласуват.
Гл. секретар на общината постави конкретни въпроси, свързани с почистването на пасищата – дали за животновъдите ще е по-изгодно общината да им приспадне от наема труда за това или той да е за сметка на придобитата дървесина, която да им се предостави. Животновъдите настояха при 5-г. договори за непочистени пасища да остане валидно действаща клауза за 2 г. отсрочка, в които да ги ползват безплатно. „Не е нормално имоти, които не са ползвани 20 г. и са обрасли, да ги почистим и след 5 г. някой на готово да ни ги вземе“, реагираха те.
Срещата приключи в очакване на решението на местния парламент за утвърждаване на наемните цени на земеделските общински имоти в петък.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА