Сърбия прекрати редица договори за закупуване на руско оръжие, което доставяше на армията още от времето на СССР. Това съобщи началникът на Генералния щаб на републиката Милан Мойсилович в интервю за сръбското издание „Новости“.
По думите му причина за това решение са санкциите срещу Москва.
„Що се отнася до оръжейни доставки от Руската федерация, в момента това е практически невъзможно“, казва Мойсилович. „Опитваме се да намерим решение на настоящата ситуация по дипломатически път. Ние прекратихме редица договори и отложихме други с надеждата, че ситуацията в междудържавните отношения на световно ниво ще се нормализира“, добавя той.
Според Мойсилович сръбската армия все още има възможност да закупува резервни части за съветска и руска техника, тъй като те се произвеждат в много страни по света по лиценз. Но вече не е възможно да се получи ново оборудване от Русия.
Миналия август Сърбия реши да се откаже от закупуването на нова партида руски изтребители, което се обсъждаше от 2021 г. Вместо произведени в Русия самолети, Белград закупи 12 френски изтребителя Rafale за 2,7 милиарда евро, които планира да използва, за да замени стареещия си флот от руски МиГ-29.
Сделката ще отбележи началото на радикална реформа на сръбските военновъздушни сили, признава Мойсилович, което ще изисква преквалификация на пилоти, реорганизиране на военната инфраструктура и други „сложни приготовления“. Изборът в полза на френските изтребители е направен, защото те „ще осигурят необходимите способности на ВВС в дългосрочен план“, подчертава началникът на сръбския Генерален щаб.
След Сърбия и Индия, основният военен „клиент“ на Кремъл от съветско време, на практика отказа да закупува нови оръжия от Русия, съобщиха по-рано източници на Bloomberg в Ню Делхи. Те казаха, че плановете за съвместно разработване и производство на хеликоптери и модерни бойни самолети са били отложени, а предложението на Москва да наеме атомна подводница за обучение на индийски екипажи е било отхвърлено.
Ако през 2009–2013 г., по данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), Русия е представлявала 76% от вноса на оръжия в Индия, то през 2019–2023 г. този дял е само 36%. Последният петгодишен период беше първият от 1960-1964 г., когато Русия (или СССР) е доставяла по-малко от половината от военните покупки на Индия.
Заради войната редица договори за доставка на руско оръжие в чужбина бяха прекъснати, призна през август миналата година изпълнителният директор на Ростех Сергей Чемезов. Заради необходимостта от изпълнение на увеличената държавна отбранителна поръчка възникна „списък на чакащите“ и „значителна опашка“, каза той. Обемът на прекъснатите договори може да достигне 5-10 милиарда долара през последната година, според изчисления на The Moscow Times.
Според изчисленията на SIPRI руският износ на оръжия е намалял с 53% през 2019–2023 г. в сравнение с предходния петгодишен период. В резултат на това делът на Русия падна от второ на трето място в списъка на най-големите доставчици на оръжия в света, а делът ѝ на световния пазар се сви до 11%. Съединените щати продължават да държат първото си място, като износът им нараства със 17%, а делът им от световния оръжеен пазар достига 42%. Франция се измести на второ място, като увеличи износа си с 47% за пет години.