СЪС ЗАПОВЕД НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР: Коматинските скали вече са защитена местност по предложение на община Симитли

Кметът Апостолов: Ние сме единствената община, която спечели битката с еколога Тома Белев


Коматинските скали вече са защитена местност. Това стана със заповед на служебния екоминистър Петър Димитров от 10 септември, след като РИОСВ – Благоевград прие предложението на кмета на Симитли Апостол Апостолов за защита на природната забележителност. Уникалният геоложки феномен е във Влахина планина в землището на с. Брестово, само на 25 км от Симитли и в непосредствена близост до границата със Северна Македония. Защитената територия е с площ 192 декара, на която е разположен скален венец „Коматиница“. Предвидени са забрани срещу увреждане на скалните образувания, като използване на ATV, палене на огън, бивакуване извън определените места и др. Интересното е, че екологът Тома Белев също внася предложение до РИОСВ за обявяване на Коматинските скали за природна забележителност, като защитената територия да бъде с много по-голяма площ – над 2200 декара, в която да бъдат забранени човешки дейности. След възражение на община Симитли от РИОСВ обявяват  посочената площ  в обявлението си за грешка. В предложението на Тома Белев до МОСВ, ИАГ, ЮЗДП и община Симитли, с което „Струма“ се запозна, е посочена над 206 дка площ природна забележителност, от които 192 дка горска територия и останалите земеделски и общински. Предложението на Тома Белев е отхвърлено и е прието това на община Симитли, според което защитена територия остава площта от 192 дка, върху която са разположени Коматинските скали.

„Община Симитли е единствената, която успя да спечели битка с еколога Тома Белев. Ние се противопоставихме на неговото предложение за определяне на такава голяма територия за защитена, което щеше да унищожи поминъка на хората, които нямаше да могат да ползват пасища за стадата си и да ловуват”, коментира вчера казуса кметът на Симитли Апостол Апостолов.

Община Симитли има планове районът да се превърне в център на природосъобразен туризъм с екопътеки, площадки за наблюдение на птици, вело и фототуризъм. Наблизо до Коматинските скали е Тросковският манастир „Свети Архангел Михаил” и средновековна крепост. Задвижена е  вече процедурата за рехабилитация на пътя до село Брестово, което е в подножието на скалите. Лесната достъпност ще превърне това място в централна туристическа дестинация за цяла Югозападна България. Съчетанието на природния феномен с културните дадености и кулинария са предпоставка Коматинските скали да привлекат много любители на дивата незасегната природа. Скалите в местността Главиница са се образували преди около 35-40 млн. години. Техният произход е изучен и описан, като един от първите изследователи е Павел Делирадев – известен български учен и общественик, с определен интерес към географските и геоложките изследвания. Районът на скалите е бил езическо светилище от дълбока древност, ползвано за религиозни обреди от жреците. Съществуват много легенди за войводи и хайдути, бродили по тези места, за заровено в пещери злато и за духове на светци. Интересен за туристите е Тросковският манастир “Св. Арахангел Михаил” край село Брестово, основан според някои източници през 1149 г. През средните векове тук са живеели десетки монаси, поддържайки вярата и духа на хората от района. Монасите развивали животновъдството и събирали средства за изграждането и поддържането на Рилския манастир. Има предание, че св. Иван Рилски преспива една вечер на Коматинските скали и по хребета им стига в Скрино. Тросковският манастир е пострадал сериозно по време на Крупнишкото земетресение през април 1904 г., но местните хора възстановяват църквата му след две години. Сега при Коматинските скали се изгражда параклис „Св. Иван Рилски“ по инициатива на кмета на община Симитли Апостол Апостолов, който ще бъде открит само след месец  на 19 октомври , когато е празникът на небесния покровител на българския народ.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *