Със специална изненада – меденки с формули, в Катедрата по химия на ЮЗУ посрещнаха първокурсниците

Със специална изненада и представяне на преподавателите в Катедрата по химия на ЮЗУ посрещнаха новопостъпилите студенти.

Както „Струма” писа, новата академична година в най-голямото висше училище в Югозапада бе открита на 26 септември, но химиците имат нарочна традиция, която  спазиха. Така една от лекциите по „Обща и неорганична химия“ при доц. д-р Митко Стоев бе прекъсната за кратко и се състоя импровизирана церемония. Ръководителят на катедрата и зам. декан на Природо- математическия факултет доц. д-р Радослав Чайров запозна първокурсниците със структурата на управление на университета, на факултета и с обучението в четири бакалавърски специалности – „Химия”, „Медицинска химия“, „Педагогика на обучението по химия и физика“ и „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“, а също така в магистърски и докторски програми и СДК /следдипломна квалификация/ „Учител по химия и биология“. Доц. Чайров акцентира и на първия по рода си в страната СТЕМ център по химия и биология, който бе открит през тази година в ЮЗУ. Бяха показани и снимки от практическото обучение на студентите и атрактивни опити.

„Химията е само редовна форма на обучение и няма задочна, защото самата подготовка, придобиването на практически знания и умения е свързана с много лабораторни упражнения. Затова е много важно да присъствате на тях“, каза на първокурсниците ръководителят на катедрата и обърна внимание на факта, че по време на следването си студенти по „Химия“ и „Медицинска химия“ имат възможност да придобият и педагогическа правоспособност, каза доц. Чайров и  представи академичния състав на катедрата. Наред с професори, доценти, главни асистенти… част от екипа са и „практици“, разработващи и внедряващи иновативни методи за преподаването на природни науки. Така например ас. д-р Дамяна Грънчарова, която е и учител по химия и физика в Езиковата гимназия, съчетава теоретични познания с изследователския подход, който активно подпомага развитието на образователните стандарти и подобрява качеството на STEM образованието. За текущата педагогическа и стажантска практика по химия и човекът и природата пък отговаря ас. Александра Тенчева. Сред новите попълнения в катедрата са лаборантът Марияна Анастасова. За преподавател е привлечен  директорът на Института по минералогия и кристалография при БАН проф. д-р Борис Шивачев, на когото са поверени дисциплините „Физикохимия“ и „Колоидна химия“.

И макар и малко да се притесняваха в началото, студентите също станаха и се представиха. Оказа се, че те са завършили паралелки с разнородни профили, професии, но водещото е интересът им към химията и широкият спектър от възможности за реализация.

Че е пробвал да продължи със строителство, но не му се е получило и решил да се насочи към медицинска химия, сподели възпитаникът на ПГСАГ – Благоевград Димитър Илинцов.

„Искам да се доразвия в областта на химията“, заяви Величка Велева от Петрич, която работи в клинична лаборатория в болницата.

За желанието си да стане учител по химия пък разказа завършилата Езикова гимназия в София Цветослава Иванова.

„В нашето училището имаше инициатива да „заместваме“ учителите. Така всъщност се запалих по химията“, коментира  абитуриентът на Неврокопската гимназия в Гоце Делчев Евел Комаров.

 Тази година традицията бе разчупена и вместо с питка първокурсниците бяха посрещнати с ефектни меденки с  изобразени химични съединения. С елементи от Менделеевата таблица на екрана бе изписано и оригиналнално пожелание за успешен старт.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *