Със 120 първокурсници задочници и на 100% реализиран план-прием Факултетът по педагогика на ЮЗУ откри новата академична година

Със 120 първокурсници задочници и реализиран план-прием на 100% във Факултета по педагогика на ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград откриха присъствено новата академична година. Както „Струма“ писа, заради опасения от нов локдаун в Югозападния университет взеха решение да издърпат напред учебните занятия. Така вместо в началото на октомври студентите в редовна форма ще влязат по корпусите и аудиториите на 12 септември. По утвърдения график очните занятия на задочниците трябваше да започнат на 22 август, но в някои от факултетите, сред които Филологическият, Философският и Педагогическият, дадоха едноседмична отсрочка на студентите си и стартираха обучението вчера.

Още от рано сутринта пред основния Първи учебен корпус на ЮЗУ бе изключително оживено. Паркингите и улиците се изпълниха с автомобили, а коридорите и залите – със студенти. С най-много задочници е Факултетът по педагогика. Там само първокурсниците бакалаври /задочна форма на обучение/ в специалностите предучилищна и начална училищна педагогика, социална и специална педагогика са 121, от които 81 са по държавна поръчка и 20 платено обучение. Те се събраха в напълно обновената и модернизирана 208-а зала, като занятията трябваше да започнат в 8.30 часа, но редица от студентите дойдоха значително по-рано. Там се състоя и откриването на новата, 46-а академична година, а присъстващите приветства деканът на факултета доц. д-р Янка Стоименова:

„На този ден цялата академична общност, всички ние сме развълнувани и изпълнени с ентусиазъм, желание да продължим благородното дело, на което сме се посветили. Днес вие за пръв път прекрачвате прага на Югозападния университет, убедена съм, че вие сте сред нас благодарение на неимоверните усилия, които сте положили и желанието ви да се обучавате във факултета по педагогика. Надявам се това да е поредната сбъдната за вас мечта“, обърна се към първокурсниците деканът и ги поздрави за избора, който са направили по отношение на своето образование.

Доц. Стоименова изтъкна, че именно Факултетът по педагогика полага основите на Югозападния университет и е национално разпознаваем. И ако през далечната 1976 г. първите випускници са били около 100-тина, то днес техният брой надхвърля 2300 студенти – бакалаври и магистри в три професионални направления, в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение. Всички образователни програми – 8 бакалавърски, 14 магистърски и 11 докторски, имат максимална оценка от НАОА /Националната агенция за оценяване и акредитация/.

„Можете да бъдете спокойни, че образованието, което ще получите, е на изключително високо ниво“, каза деканът и акцентира, че възпитаниците на факултета са доказани висококвалифицирани специалисти, владеещи научни знания и базови професионални компетентности в областта на педагогическите науки – преподаватели /вече доценти, професори, доктори по педагогика и доктори на педагогическите науки/ както в Югозападния университет, така и в други висши училища, детски и начални учители, специални, социални педагози, ресурсни учители, учители по чужд език, физическо възпитание и спорт, информационни технологии, методици, педагогически съветници, управленски кадри.

Доц. Стоименова коментира и че въпреки негативните демографски тенденции в страната, въпреки увеличения брой на факултетите, които подготвят аналогични специалисти, интересът към Факултета по педагогика към Югозападния университет е изключително траен и броят на кандидатите продължава да се увеличава, и то до такава степен, че в капацитета не могат да се поберат всички желаещи да се обучават. 

Тя пожела на първокурсниците академичната година да завърши така, както започва – присъствено.

Доц. Стоименова представи и ръководителите на отделните катедри в лицето на проф. д-р Пелагия Терзийска, отговаряща за катедра „Управление на образованието и специална педагогика“, доц. д-р Юлияна Ковачка, ръководител на катедра „Социална педагогика“, доц. д-р Даниела Томова – „Теория и методика на физическото възпитание“, и катедра „Предучилищна и начална училищна педагогика”, която се ръководи от доц. Стоименова, инспекторите в учебни отдели и секретарите.

След официалната част започнаха и присъствените занятия с дисциплината „Информационни и комуникационни технологии в обучението и работа в дигитална среда“ при гл. ас. д-р Радослава Топалска. Новопостъпилите студенти получиха и подробни указания как се работи с платформите на университета, запознаха се и със сайта на ЮЗУ и факултета, електронния дневник, ресурси…

В съседната голяма зала 207-а пък бяха второкурсниците задочници, които стартираха с лекции при доц. д-р Красимира Марулевска. Впечатление направи, че освен студенти от 1 и 2 курс за очните занятия бяха дошли и четвъртокурсници. Сред тях бяха бъдещи бакалаври по „Философия“. Попитани дали предпочитат присъствено или онлайн обучение, студентите не дадоха еднозначен отговор. Те коментираха, че в електронна среда им липса прекият контакт с преподавателите, но, от друга страна, не всички работодателите влизали в положение на учащите за ползването на триседмични отпуски за очните занятия.

Вълненията си от първия ден в университета сподели и Веселин Гюров от Перник, който е първокурсника по „Българска филология“. 26-годишният мъж разказа как в продължение на 6 години е работил в производството, след което станал образователен медиатор. Именно тази дейност го насочила и „запалила“ да продължи образованието си в избраната специалност. „Очакванията са ми тук да усвоя необходимите знания, компетентности и да се реализирам. За мен ще е привилегия един ден да стана учител по български език и литература“, каза развълнуван Веселин.

Наред с обучението за мнозина студенти и родители е изключително важна и темата за общежитията. По този повод репортер на „Струма“ разговаря с инспектора по социално-битовите въпроси Галина Андрова и с помощник-ректора Николай Тахов.

„Всички студенти от първи до пети курс, които са подали в срок документи за студентските общежития на ЮЗУ „Неофит Рилски“ за учебната 2022/2023 г., са одобрени“, съобщи Г. Андрова и уточни, че без първокурсниците и чуждестранните студенти одобрените студенти са 750. Общежитията са пожелали да ползват и 52-ма студенти първокурсници от Украйна, които също ще бъдат настанени.

Важно е да се знае, че студентите от първи курс ще получават заповеди за настаняване от 7 до 16 септември 2022 г., студентите от втори до пети курс – от 12 до 16 септември 2022 г. На 10 и 11 септември 2022 г. /събота и неделя/ няма да бъдат издавани настанителни заповеди и няма да се извършва настаняване в общежитията.

Студентите, обучаващи се в ОКС „Бакалавър“, пропуснали да кандидатстват в определените срокове, приетите в рамките на допълнителния прием студенти и студентите в ОКС „Магистър“ ще могат да кандидатстват за студентските общежития от 3 до 12 октомври 2022 г. 

Друга изключително важна новина е, че за поредна година месечните наеми остават без промяна и се запазват в порядъка на 45 лв. за стая с три легла, 68 лв. за стая с две легла и 50 лв. на легло за стая за семейни студенти. На фона на символичните месечни наеми от университета поемат и част от сметките за ел. енергия на настанените в двете общежития.

Г. Андрова

„През последните години интересът към общежитията става все по-голям, което е разбираемо, още повече че не всички родители имат възможност да плащат за квартири на децата си. В унисон с водената от Югозападния университет социална политика не смятаме на този етап да увеличаваме месечните наеми за общежитията“, каза Н. Тахов.

Както „Струма“ писа, на академичен съвет, проведен в края на 2021 г., бяха обсъждани възможностите за оптимизиране на разходите за електроресурси, вода… Една от набелязаните стъпки бе свързана със санирането на  двете сгради на общежитията, като по най-скромни изчисления, при това преди поскъпването, това би струвало към 2 млн. лв. Че темата продължава да е на дневен ред и към момента, коментира пом. ректорът и допълни, че през годините от ЮЗУ са изпратили към 20 писма до МОН за отпускането на средства за санирането, като междувременно от университета търсят и други варианти за финансиране.

Сред набелязаните мерки за намаляването на разходите за издръжка бе и изграждането на фотоволтаични инсталации, монтиране на автоматични дозатори за дезинфектанти и сапун във всичките санитарни помещения, които само в 1-ви УК са над 50. Също така на мивките и санитарните повърхности се поставят датчици за автоматично регулиране на водата. Тази стъпка вече се реализира и в момента поетапно се ремонтират санитарни помещения в основния учебен корпус на  Югозападния университет.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *