Сътрудничка на български евродепутат е подозирана за свръзка с руските служби

Дългогодишна бивша сътрудничка на „крайнодесен български евродепутат със сенчести руски връзки“ е подозирана, че действа като посредник между руските спецслужби и служители на евроинституции. Това съобщи брюкселското издание EUobserver в публикация за шпионите в представителството на Русия в ЕС, съобщава dnevnik.bg.

Името на сътрудничката е известно на редакцията, но журналистите не го разкриват.

В текста се допълва, че това е един от съмнителните случаи за проникване на руското разузнаване в институциите на ЕС. Жената е сменила името си и кандидатства за стажове по програми на ЕС, както и в базирани в белгийската столица медии.

„Биографията й включва специализации в Колежа на Европа в Брюж, където учат много от бъдещите служители на ЕС. И също така тя преподава йога в уютно предградие на Брюксел, в което живеят доста от персонала на евроинституциите. „Профилът й показва, че тя може би е посредник на руските служби“, казва за EUobserver източник от западно разузнаване.

България има в Европейския парламент двама представители, които по стандартите на западните медийни определения отговарят на „крайнодесни“.

Първият е Ангел Джамбазки, евродепутат от 2014 г. насам, когато влезе като кандидат на коалиция между „България без цензура“, ВМРО, ЗНС и „Гергьовден“, а през 2019 г. – на ВМРО-БНД. В момента на страницата му в европарламента са изброени имената на 11 сътрудници, но пък няма нито тяхно, нито негово CV. Той е между другото и член на Специалната комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в Европейския съюз.

Вторият е Андрей Слабаков, депутат от 2019 г. с 10 сътрудници. И на неговата страница няма биографии на сътрудниците му или негова.

Всеки евродепутат разполага месечно с почти 27 хиляди евро, за да си наеме съветници и стажанти, за които не е задължително да са граждани на ЕС и не се проверяват нито от националните спецслужби, нито от сигурността на ЕС, посочва EUobserver.

Русия все още има над 100 дипломати в Белгия и „около половината от тях“ са шпиони.

Друг от съмнителните случаи, за които разказва изданието, е свързан с Тамара Волохова, започнала кариерата си в Брюксел като съветничка на евродепутат от националистическата партия на Марин льо Пен. За нея имало подозрение, че „помага на Русия да вербува политици от евроинституциите“.

Тя бе кандидат през май за общински съветник в Страсбург, родена е в Ростов на Дон, в семейство на украинци. На 17 години заминава да учи във Франция в университета „Робер Шуман“ и влиза като стажант в европарламента, където работи и до днес. От 2014 г. е член на партията на Льо Пен, а от 2016 г. е гражданка на Франция. „Аз съм пример за успешна асимилация. Уверявам ви, че не съм очите на Москва, инфлуенсърка или още по-малко съм топ модел“, настоява Тамара.

Десетки евродепутати са открито проруски, продължава EUobserver в статията „Кои са руските шпиони по коридорите на ЕС“. „36 крайнодесни и независими евродепутати от партии като френската Rassemblement national, германската Alternative für Deutschland и белгийската Vlaams Belang гласуваха против резолюцията през юни за даване на Украйна на статут на кандидат за ЕС. Мнозина периферни евродепутати посещават Русия и окупираните от нея територии с измислени мисии за наблюдение на избори, които всъщност може да действат като пътувания, на които спецслужбите вербуват шпиони.“

Януш Ниеджински, един от организаторите на такива пътувания, бил арестуван в Полша миналата година по обвинения за сътрудничество с руските спецслужби. Той е изградил близки отношения с британски, френски и полски евроскептични депутати в Европейския парламент.

Руските агенти не набират източниците си в ЕС на официални срещи в „Берлемон“, централата на Европейската комисия, казват за EUobserver белгийски източник от сигурността: „Има много по-добри места в Брюксел за тази работа като спортни клубове, където човек да поиграе тенис и да си вземе сауна.“ Освен на срещи на професионално ниво дипломати от ЕС, НАТО, Белгия, Русия и др. се срещат по едни и същи барове, паркове и ресторанти.

Изданието обяснява, че няма и някакво строго профилиране на руските агенти – Дмитрий Филипьонок, изгонен миналата година като агент на ФСБ от представителството в НАТО, всъщност се е регистрирал и като участник на конференции в Европейския парламент за защита на демокрацията.

За срещите на Европейския съвет (лидерите на страните членки) се изгражда специален „бункер на поверителност“ и се сглобява звено за проверка за подслушвателни устройства в съвета, еврокомисията, Службата за външни отношения и сигурност и Европейския парламент. Сградите на европарламента са затворени за дипломати от Русия. Европейската комисия не допуска руски лобисти.

„Всеки посетител с дипломатически статут трябва да бъде деклариран, регистриран и посрещнат на рецепцията. Не може безконтролно да влиза сам, да се разхожда свободно, а в сградите трябва да бъде придружаван от евродепутат или от служител от персонала му. Ако се появят без предварителна уговорка, не могат да продължат по-далеч от рецепцията“, обяснява говорител на службата на ЕС за външни отношения и сигурност.

Не е така в европарламента, където хората с дипломатически бадж нормално влизат и излизат, както си поискат, твърди EUobserver. „Известно ми е, че институциите на ЕС са повече от всякога обект на събиране на разузнавателна информация от враждебни страни“, заяви преди година покойният днес председател на ЕП Давид Сасоли.

„Излишно е да казвам, че в ЕП Русия има връзки с хора, които не са руснаци и работят за руските служби под прикритие“, коментира белгийски източник от сектор сигурност. „Парламентът е най-слабото звено от гледна точка на сигурността на евроинституциите“, казва западен разузнавателен източник.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *