Общинският съвет в Разлог на редовното си месечно заседание вчера прие бюджета на общината за тази година, който е на стойност 22 712 876 лева и е с малко над 2 млн. повече в сравнение с предходната 2019 година, когато е бил 20 571 341 лева. От тази сума 13 471 818 лева са за делегирани от държавата дейности и 9 241 058 лева са за местни дейности.
Сесията бе изключително напрегната, след като общинските съветници Христо Зайков и Николай Дундалов атакуваха с въпроси почти всяко едно от предложенията в дневния ред. На по-голямата част от тях отговорът бе, че всяка допълнително изискана информация е качена на таблетите, където могат да се запознаят с нея и не е необходимо да се повтаря.
Напрежението ескалира при разглеждане на инвестиционната програма на общината, където питанията продължиха. Това нагнети напрежението още повече и се стигна до размяна на упреци. Съветниците обвиниха Общинска администрация, че не им е предоставена цялата искана информация, а председателят д-р Мария Копанарова в защита на администрацията пък упрекна колегите си, че не четат изпратените им материали на таблетите. Тя подчерта, че са постъпили над 50 въпроса от съветници по време на комисии и цяла седмица служителите на общината са ангажирани да отговарят на тях.
За да потуши напрежението, общинският съветник Иван Димитров апелира за толеранс от двете страни, като подчерта, че бюджетът е най-важен за една администрация и общинските съветници са в правото си да задават въпроси и да се интересуват, тъй като са там да защитават интересите на хората,, които са ги избрали. Той каза още, че голяма част от допълнителните материали са качени много късно, около час преди заседанието, и на практика може да не са видени от общинските съветници. Димитров поясни, че предвид огромния им обем, е невъзможно човек да се запознае с тях и подчерта, че само справката от счетоводството е над 130 страници, и апелира бюджетът да се разгледа спокойно, дори и сесията да продължи един час повече.
По време на дебатите Н. Дундалов отправи обвинения, че кметствата се делят на свои и чужди, като подчерта, че няма предвидени инвестиции за село Горно Драглище, и заяви, че Баня е била така в предходните четири години, а сега са предвидени 1.5 млн. лева, и то от собствени приходи.
Тук кметът Красимир Герчев заяви, че няма да търпи подобни упреци, и даде подробен отчет за направените инвестиции в Баня в предходния мандат, сред които ремонт на улици, изграждане на резервоар за минерална вода, подмяна на канализационна мрежа, ремонти на сградите на кметството, читалището, детската градина, училището и други.
След създалото се напрежение общинският съветник Христо Зайков спря да атакува с въпроси, но при гласуването даде отрицателен вот и поиска да се обоснове.
„Гласувах против инвестиционната програма поради една основна причина – непредоставяне на никакъв анализ и информация относно инвестиране на собствени средства на община Разлог в размер на 1.5 млн. лева за кръгово кръстовище и улици в село Баня, какво налага тези улици да бъдат ремонтирани в размер на милион и половина, какво налага да има кръгово кръстовище, как е изготвен анализът относно прогнозната цена на проекта, има ли количествено-стойностни сметки, има ли анализ на натовареността на пътната мрежа в село Баня в този участък, който да е предпоставка за изграждане на кръгово кръстовище“, мотивира вота си Зайков.
„За всичко, което предлагаме има количествено-стойностни сметки, какво и как ще се прави? Не искам да се създават внушения. За село Баня има проект, знае се какво ще се прави, има разрешително за строеж и всеки, който има интерес, може да се запознае с проекта. Ние сме кандидатствали с проект и имаме получени пари от МС, които вече са в сметката на общината“, поясни кметът.
Инвестиционната програма на община Разлог в крайна сметка бе приета и е на стойност 4 761 854 лева. Предвидените инвестиции ще бъдат реализирани с целева субсидия за капиталови разходи в размер на 539 800 лв., собствени бюджетни средства 2 367 207 лева, от които 2 287 207 лв. от местни приходи и 80 000 лева приходи за делегирани от държавата дейности. Средствата по програми и проекти, финансирани от ЕС, са в размер на 1 251 586 лева и 610 861 лева от трансфери. В инвестиционната програма най-много средства, общо 3 678 454 лв., са планирани за основни ремонти, които включват реконструкции и ремонти на улици, повишаване на енергийната ефективност на сгради, закриване и рекултивация на общинското депо за неопасни отпадъци в Разлог и други.
За 2020 година с над 1.2 млн. лева повече са заложените в проектобюджета собствени приходи. Те възлизат на 7 108 069 лева, докато заложените през миналата година са били 5 902 000 лева. 2 615 831 лева са очакваните постъпления от данъчни приходи и 4 484 238 лева от неданъчни, както и допълнително 8 000 лева от помощи и дарения.
Не са малко обаче и просрочените задължения от граждани и фирми към община Разлог, които към края на годината възлизат на 7 476 668 лева. От тези задължения 1 377 539 лева са от несъбрани данъци и такси от 2019 година, а останалите 6 099 128 лева са от минали години. Просрочените задължения, които се предвижда да бъдат събрани през 2020 година, са в размер на 1 100 000 лева.
Гласувано бе увеличение от 10% на трудовите разходи, както в делегираните от държавата дейности, така и в местните дейности, а разходите за издръжка остават същите, както през 2019 година.
Гласувано бе и увеличение на заплатите на кмета на Разлог с 11% и кметовете на населените места с 13%. Техните възнаграждения бяха вдигнати и миналата година, като тогава увеличението бе с 10% на общинския кмет и 12% на селските управници. Гласуваното увеличение е със задна дата и така от 1 януари индивидуалната основна месечна заплата на градоначалника Красимир Герчев става 2545 лева, а досега тя бе 2310 лева. За кметовете на останалите населени места увеличението на индивидуалните основни месечни заплати е съответно от 1000 лв. на 1 130 лв. на кмета на Баня, от 960 лв. на 1085 лв. на кметовете на Бачево и Елешница, и от 920 лв. на 1040 лв. на кметовете на Добърско, Долно Драглище, Горно Драглище и Годлево.
При гласуването на увеличението общинският съветник Христо Зайков каза, че месечните възнаграждения са крайно ниски и предложи да се помисли за тяхното увеличаване.
На предложението му финансовият директор Тодор Дамянов поясни, че възнагражденията на кметове и кметски наместници са съобразени с утвърдения от закона бюджетен стандарт и те няма как да бъдат увеличени още, тъй като и към момента се надхвърля този стандарт.
Местните парламентаристи одобриха и лимитите на разходи. Със 100 лева по-малко в сравнение с предходната година е сумата, която бе гласувана като разходи за представителни цели и международна дейност на кмета Красимир Герчев и е в размер на 5200 лева. За сметка на това с 1100 лева са увеличени предвидените представителни разходи на председателя на ОбС д-р Мария Копанарова и от 1500 лева през 2019 година, през настоящата ще бъдат 2500 лева.
Без промяна остават оперативни годишни разходи на кметствата, които са съответно за село Баня 3500 лева, за Бачево и Елешница по 2500 лева и за останалите села по 2000 лева.
Увеличение има на годишните субсидии на организациите с нестопанска цел, където предвидените средства са в размер на 1 235 224 лв. Със 78 470 хил. лева е увеличена годишната субсидия за читалищата на територията на община Разлог и за 2020 година е в размер на 396 720 лева, в сравнение с предходната, когато е била 318 250 лева. Със 7000 лева повече е субсидията за спортните организации в града и е в размер на 393 000 лева, докато през 2019 година е била 386 000 лева.
По време на сесията бяха приети и отчетите на общинските предприятия за 2019 година, както и план-сметките на дружествата за настоящата.
ЯНА ЙОРДАНОВА
Христо Зайков
Програмата за бюджета на общината качена за разглеждане един час преди заседание. Да се смееш ле, да плачеш ле. Лайнаре, големи лайнаре си има Разлог в управата.