Началникът Ив. Попов: Няма ли я гражданската отговорност, и на всеки риболовец да сложим по един инспектор, пак ще има бракониери…
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури – клон Благоевград, се премести в нов офис на улица „Иван Михайлов“ в областния център.
„Преместването бе извършено със съдействието на областната администрация. Екипът ни от 5 човека вече ще работи в две преходни помещения в по-нова сграда“, заяви за „Струма“ Иван Попов, който е началник сектор Благоевград, в чийто обхват влизат Кюстендил, Перник и Благоевград. „Старите помещения ще бъдат използвани като складове за инвентара“, допълни той.
Вчера благоевградският свещеник отец Дончо Шавулев освети новия офис на агенцията в Благоевград в присъствието на изпълнителния директор на ИАРА д-р Николай Георгиев.
Иван Попов заяви за „Струма“, че благодарение на постоянството в работата и превантивната дейност агенцията може да се похвали с все по-малко актове.
„Дисциплинираха се хората, една моя теза, която искам да споделя в тази връзка, е, че няма ли я гражданската отговорност, и на всеки един риболовец да сложим по един инспектор, пак ще има бракониери. Важно е да има гражданска позиция, да се подават сигнали и да има взаимодействие с нас”, заяви началникът на сектор Благоевград.
По отношение на проверките Попов обясни, че освен текущи в момента те са и засилени заради предстоящия празник Никулден.
„Благодарение на екипната работа със служителите от Изпълнителна агенция по горите, Агенция по безопасност на храните и Гранична полиция можем да обхванем повече обекти”, допълни той.
„Само за изтеклата седмица, откакто започна засиления контрол са проверени над 50 обекта за любителски риболов, 14 рибовъдни стопанства, направени са 9 съвместни проверки с колегите от Агенция по храните“, каза Попов.
„Акцентира се на временните обекти, като от Агенцията по безопасност на храните получваме списък за разрешените такива. Следим документите за произход на предлаганата риба, като в тази връзка искам да кажа, че всеки клиент е в правото си да изсисква такъв документ от търговеца. Акцентираме също на опитите за внос на нерагламентирана риба от Гърция, като в тази насока работим съвместно с Гранична полиция и НАП, имаме си и наше дежурно наблюдение по пазарите“, каза Попов.
„Много важен е начинът, по който се съхранява и транспортира рибата, понеже е продукт, който бързо се разваля. Рибата, която се продава без необходимите документи, носи голям риск за здравето, да не говорим за заразите”, подчерта Попов.
Изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев заяви, че до 25 ноемри са направени проверки на всички аквакултурни стопанства, както и на всички реки и големи язовири от национално стратегическо значение на територията на вътрешността на страната, съвместно с Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по горите. „Считам, че проверките са много по-комплексни, когато ги правим трите институции заедно”, обобщи той.
Георгиев заяви, че с негова нарочна заповед има засилени проверки в цялата търговска мрежа, в цялото предлагане на риба и рибни продукти, борси, тържища, лодкостоянки, като проверките ще продължат до Никулден.
НАДЕЖДА ДАМЯНОВА