Гражданска инициатива „АзДобринище“ ще стимулира жителите на планинското градче да участват активно при решаване на местни въпроси и развитието на местни политики. Създаването й бе обявено вчера от родената в Добринище Варка Калайджиева, която е един от най-активните противници на взетото в началото на годината решение банята в града да мине под управлението на община Банско. Калайджиева и общинският съветник Елена Караджова вече внесоха предложение за поправки в правилника за работа на Общински съвет – Банско с мотив, че ако бъдат приети на предстоящата сесия, ще предоставят реална възможност на гражданите да участват в процеса на плануване и превеждане в действие на политики, които засягат техните интереси.
Калайджиева признава, че идеята за „АзДобринище“ е вдъхновена от енергията, обединила 2118 жители на Добринище да сложат подписа си под искането обществената им баня да си остане под управлението на кмета на града, а на него да му се даде време, за да изготви програма за финансовото й стабилизиране.
Логично, темата за обществената баня зае централно място в първия ден от новата инициатива.
Като въведение администраторът В. Калайджиева направи обобщение на темата:
„Много писания, отворени писма и статии от общински съветници, знайни и незнайни автори се изляха в публичното пространство. Всеки защитава своята позиция, хвърля кал по противника (дори и въображаем такъв). Умишлено се противопоставиха хората от Добринище и Банско, и се подхвърляха суми, цифри, левове, данъци. В крайна сметка хората продължават да бъдат объркани и се чудят какво става.
Позволявам си да направя обобщение на някои от обстоятелствата така, както бяха изнесени в публичното пространство: След общо събрание в Добринище на 11.02.2024 г. присъстващите жители взеха решение да бъде инициирана подписка, с която да подкрепят кмета на Добринище с искането да му бъде дадено време да изработи план за банята и да балансира бюджета й. За три дни бяха събрани 1872 подписа. Беше инициирана и онлайн подписка, която за по-малко от два дни събра 246 подписа от жители на Добринище и извън него.
На заседание на ОбС от 16.02. подписката не бе взета под внимание от членовете на съвета и кмета на община Банско и всички съветници с право на глас, включително и тези от Добринище (с изключение на 1 съветник), гласуваха промяната на управлението на банята.
С това решение банята на гр. Добринище ще бъде преобразувана в публично общинско дружество, което да поеме нейното управление. Като такова банята не може да бъде продавана, отдавана на концесия и да бъде променяна нейната собственост. Дружеството ще бъде под ръководството на управител, назначен от кмета на община Банско.
Говори се (официален източник не мога да намеря), че след преобразуването на дружеството банята ще бъде ремонтирана, като сградата и фасадата няма да се променят. Ще бъде изготвен проект, с който тя да продължи да съществува като балнеолечебница с цени и услуги, достъпни за населението.
Какво правим оттук насетне?
Това е въпросът, който всички жители на Добринище продължават да си задават. Аз, като жител на Добринище без политически мотиви и интереси, и инициатор на електронната подписка, искам да споделя няколко наблюдения: Политически, бизнес и лични конфликти попречиха на съветниците от гр. Добринище да уважат искането на огромна част от жителите на града да се даде време на кмета да изготви предложение.
Не стана ясно как преобразуването на банята в публично общинско дружество ще промени финансовата ситуация на банята. Ако е имало вече запланувани средства за ремонти, идеи да се увеличат допустимо цените на билетите и да се направи разумна оптимизация на персонала, защо тези идеи не се осъществиха чрез досегашното управление на банята, без да се преминава през реорганизация? Едни от доводите, изкарани в онлайн пространството, бяха, че по този начин банята ще може да кандидатства за проекти за нейната модернизация. Но и досега банята е публична общинска собственост и като такава може да бъде обект на целево финансиране чрез фондове, защо се наложи промяната?
Не на последно място, ако бъде назначен управител, неговото възнаграждение ще се покрива ли от бюджета на банята, за който разбрахме, че има голяма финансова дупка?
От целия шум не стана ясно какви са плановете на кмета на община Банско да назначи проверка и най-накрая да се изясни къде се губи дебитът на водата в двата басейна на банята и дали има незаконно отклоняване на воден дебит към частни бизнес сгради“.
Успоредно с гражданската инициатива вече е активна и вайбър група „За Банята в Добринище“. В нея членовете искат кметът на Банско Стойчо Баненски да организира обсъждане с населението на Добринище на проектите за ремонт на банята, включително и идеите за развиването на балнеоложка дейност. Да се даде възможност да бъдат създадени няколко различни проекта и населението на Добринище да реши кой от тях е най-добър.
Предлагат и публичен дебат за изграждане на цялостна визия за минералните извори в Добринище, включително и Римската баня и Сребърната вода.
ВАНЯ СИМЕОНОВА