С декларация ОбС – Кюстендил се обяви категорично против решението на Министерски съвет за добив на подземни богатства на територията на областта

Кметът П. Паунов: Ясно изразих тревогите си пред премиера Г. Донев, очаквам неговите стъпки, обеща детайлна проверка

Общинският съвет в Кюстендил прие декларация, с която се обявява срещу обнародвано в „Държавен вестник” решение на Министерски съвет за откриване на производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми, в площ „Здравков дол“, разположена на територията на общините Кюстендил и Трекляно в област Кюстендил.

В декларацията на ОбС – Кюстендил се казва, че сред основните предимства на община Кюстендил са нейната запазена и чиста природа, плодородна земя, благоприятни климатични условия и водни ресурси. В документа е посочено, че перспективите в района предвиждат развитието на селското стопанство. „Има много защитени зони, богато културно и историческо наследство, както и религиозни обекти. Десетки са защитените зони, територии, растителни и животински видове“, се казва още в декларацията.  

Съветниците се опасяват от начина на проучване и последващо добиване на полезни изкопаеми, което да доведе до замърсяването на околната среда и причиняване на екологична катастрофа. 

Общинските съветници настояват Министерски съвет, Министерство на енергетиката, Министерство на околната среда и водите, както и всички компетентни институции в страната да предприемат всички законосъобразни действия относно ефективното спиране и прекратяване на процедурата. 

Съветниците в Кюстендил подчертават, че искат подкрепа за правото на всеки за живот в чиста и здравословна среда, като се счита, че общината има потенциал за успешно развитие на екологично чисти производства.

Кметът на общината Петър Паунов посочи, че вече е проведен разговор с министър-председателя Гълъб Донев. „Очаквам неговите стъпки. Ясно изразих тревогите си. Имам уверенията, че ще се направи детайлна проверка”, коментира Паунов.

Той отговори и на въпроси за санирането. 42 са пререгистрираните сдружения за санирането в община Кюстендил, новорегистрираните са 11. Към момента подадените заявления са 11, от които 6 са окомплектовани и се подготвят за изпращане към програмата, други 5 в момента се доокомплектоват, заяви той и засегна и темата с асфалтирането.

„В момента се довършва остатъкът от миналогодишната процедура по изкърпване и асфалтиране и е обявена процедура за следващата година”, заяви кметът Петър Паунов.

„Ресурса до момента не можем да го прогнозираме, но се надяваме, че има поне между 600 000 лв. и 1 000 000 лв., които да покрият част от опасните участъци. Разбира се, трябва да съдействаме и на част от малките населени места“, категоричен беше градоначалникът. От „Кюстендилска вода” са уверили, че ще обявят обществена поръчка за 270 000 лв., с които да изкърпят част от участъците.

Кметът коментира и темата за общите работници по селата.

 „Преди великденските празници се уговорихме по 3-4 села кметовете и кметските наместници да се окомплектоват и избират човек, който ги устройва тях. След това общината сключва граждански договори с тях, за да могат да започнат да чистят селата още идната седмица. В момента не можем да подсигурим всяко населено място, тъй като е необходим огромен ресурс от средства. Надяваме се да има и държава, за да заработят тези програми“, заяви Паунов.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *