С демонстрация на изкуствата кири-е и оригами ЮЗУ студенти и преподаватели отбелязаха празника на японските вишни

С демонстрация на изкуствата кири-е и оригами във Филологическия факултет на Югозападния университет в Благоевград отбелязаха вчера празника на японските вишни. Събитието предизвика голям интерес сред студенти, преподаватели, а в ролята на своеобразен екскурзовод бе японката Йоко Тамура.

Любопитното е, че самата тя от 12 години е в България, завършила е специалност „Английска филология“ в ЮЗУ, а от 6 години е асистент във факултета и преподавател по японски. С пъстри кадри под формата на презентация Йоко принесе присъстващите в Страната на изгряващото слънце и към празника, който всъщност е преклонение на японците към природата.

Това е и едно от най-важните пролетни събития в Япония и се нарича Сакура, което е името на вид вишневи дръвчета. Те се обсипват с приказно красиви цветове на пролет, а дните на този цъфтеж са повод за тържества, наречени Хамани (Дни на съзерцание на цъфтежа). Този древен обичай датира от далечния 8-и век, когато висшите благородници се отдавали на съзерцание на цъфналите дръвчета и писане на традиционните стихове хайку. Сакура цъфти от бяло до ярко розово и в апогея на цъфтежа си представлява една невероятна гледка, създавайки силно впечатляваща атмосфера на красота и тържественост.

„Празникът не се отбелязва на конкретна дата, а през целия период на цъфтежа на Сакура“, обясни Йоко, която бе облечена с юката – традиционно лятно японско облекло. Последва и предизвикателство, като студентите и преподавателите се заеха да изработват оригами – фигурки от хартия, което далеч не бе  лесно.

По същото време благоевградчанката Петя Смиленова, която е завършила „Английска филология“, а сега изучава японски, демонстрира познанията си по древното изкуство кири-е, представляващо картини и изображения, получени чрез изрязване на лист тъмна хартия. Под аплодисментите на присъстващите Петя показа сътвореното от нея, а мнозина бяха заинтригувани и впечатлени от атрактивната техника.

В разговор с репортер на „Струма“ деканът на Филологическия факултет доц. д-р Радослав Цонев сподели, че празникът и изобщо събитието, свързано с японската култура, се организира за пръв път в ЮЗУ, като целта е подобни инициативи да се превърнат в традиция. Важно е да се отбележи, че от години Филологическият факултет предлага обучение и по японски език.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *