С добра слука се хвалят от няколко дни рибарите край моста на Старата гара в Сандански, при селата Струма и Вълково. Повечето рибари вчера бяха от страната на с. Струма, те използваха за стръв бял червей и всеки се похвали с улов на мряна.
Репортер на вестник „Струма“ се срещна с въдичарите, които споделиха за слуката си. Трима приятели – Иван и двама адаши с името Спас, бяха уловили около 4 килограма мряна и тук-таме някой клен.
„Колегата Иван улови 4 клена и няколко мрени. Докато Спас, който е най-голям от тримата, е рекордьор по улов – той хвана над 20 бройки. За нас рибарството е спорт. След като приключим, ще върнем рибите обратно в реката. От сутринта сме тук, приятно е, уплътняваме времето с риболов, та като се приберем у дома, да ни е вкусна салатката и по една ракийка за наздравица”, каза Спас.
Иван очакваше на столче да клъвне отново риба, но в рамките на десетина минути не се случи. Спас сподели, че ще останат докъм 17.00 ч., защото мряната спира да кълве, и обясни за тръпката към риболова: „В събота жените ни отиват на Задушница, за да почетат мъртвите, а ние отново с въдиците и такъмите на реката”.
На два-три метра от тях ловеше Евгени Ангелов, той сподели, че е пристигнал следобед и за това време бе уловил десетина мрени: „Върви на бял червей. Колкото – толкова, има за един тиган довечера. Почти всеки ден, когато имам свободно време, съм на реката, не съм толкова запален рибар като колегите, които от сутрин до вечер са тук, но времето на реката ме зарежда”.
Всички рибари бяха с надежда да излезе скобарът към края на ноември. По думите им едрите стоят на дълбочина около 20-30 см, проблемът е, че на тези места са почти неуловими.
„Тръпката е голяма, когато започне да дърпа въдицата, макар че и малките също дърпат сериозно и си мислиш, че си хванал някоя трофейна риба. След като я извадя и видя, че е малка, я връщам обратно”, каза Евгени и допълни, че мряната в последните няколко години се е превърнала в една от най-търсените риби по река Струма: „От години едно от успешните места за ловене на мряна е на моста на Старата гара, но след като нивото на реката спадна през летните месеци и местата се промениха, търсим нови”.
В същото време благородно Спас съветваше колегите си, които са новаци в занаята, да връщат обратно дребосъците в реката. „Там, където има дребосъци, няма да излезе по-голяма мряна, ще трябва да се преместиш на друго място. Другата тънкост през есенно-зимния сезон е хвърляне на захранка – предимно от хляб или варено жито. Това е начин да се избягват дребните риби и има шанс до стръвта да стигнат едрите екземпляри”, даде ценен съвет той.
ЛИДИЯ МАНЕВА