Разговорите с кандидатите за нов управител на ВиК – Дупница продължават и през тази седмица. В момента от новата местна власт провеждат интервюта с няколко човека за временно изпълняващ длъжността, докато се стигне до провеждането на конкурс.
На сесията на Общинския съвет в петък предстои да бъде гласувано освобождаването на досегашния шеф на ВиК Красимира Иванова, която, както „Струма” писа, миналата седмица подаде оставка. По думите на председателя на ОбС Костадин Костадинов тя е работила с хъс и желание, но не се е справила с очакванията към нея относно събираемостта на задълженията. Бавното отстраняване на авариите също оказа влияние за голямото недоволство срещу нея, подчерта той.
Председателят на местния парламент коментира днес на пресконференция и една от най-болните теми за управниците в Дупница, а именно присъединяването на общината към „Кюстендилска вода“.
„В кратки срокове ще събера Общинския съвет на работна сесия. Ще ги приканя да сформираме единна позиция на община Дупница по въпроса. Трябва да решим какви правомощия да дадем на кмета, за да може той да преговаря. Изявленията, че „Кюстендилска вода“ идва тук от януари, са абсолютно неверни и безсмислени. От друга страна обаче, фактът си е факт. Държавата позлатява „Кюстендилска вода“, ако мога така да се изразя. Подариха им 3.5 млн. лева за вдигане на капитала. Плюс това им плащат цялата електроенергия, както и таксата към Басейнова дирекция, която е в размер на стотици хиляди левове. А същевременно не виждам някакви реформи в дружеството, макар че новият управител Марио Нешев подобри начина на работа. Там обаче битката ще продължава. Ние ще защитаваме интересите на дупничани и ще им предложим различни варианти, за да може да се прецени кое е най-доброто за града и неговите жители“, коментира Костадин Костадинов. По емоционален начин той изрази недоволството си към препоръките на държавата, че във всяка област трябва да има един консолидиран ВиК оператор: „Живеем в държавата на чиновниците. В България на висшите нива вече няма политици. Избраните нови лица, млади и не толкова млади, не знаят къде се намират и слушат чиновниците. И чиновниците са обединени около тезата, че трябва в една област да има един оператор, и това е. Оттам идват причините. И ние им обясняваме как в другите страни не е така, но няма кой да ни чуе. Те са си изградили една концепция, че трябва да има един оператор, и Дупница трябва да мине към „Кюстендилска вода“. Ние питаме защо в Перник положението във водния сектор не се подобри, а получиха 90 млн. лева? Или защо в Търговище и Омуртаг няма вода цяла година? Нали там са консолидирани и има един оператор. Но това са безсмислени тези на висшия и среден ешелон. Така действат чиновниците и новите политици, включително и новият министър на МРРБ – като Сапарева баня и Дупница не искат да влязат в консолидация, ще напишем закон и ще ги задължим. Но къде в Европа има закон за задължителна консолидация? Никъде. Въпросът е какво ще се подобри в общината след това. Ще се инвестира ли, ще се подменят ли тръбите, откъде ще дойдат парите? Много е важно Общинският съвет да има единно мнение. Каквото и да е, но да е единно. Ако някой предаде или продаде дупнишката позиция, това ще ни отслаби при преговорите. Още в първата седмица след балотажа министърът на МРРБ писа писмо до кмета за намеренията. Поканиха и кмета на среща с ВиК холдинга, но мен не. Защо е тази бързина, защо е тази активност? Стремежът е Дупница да влезе в „Кюстендилска вода“. И нека влезе, но въпросът е какво ще получат гражданите?“.
На въпрос дали анексът, според който от 1 януари 2024 година Дупница да влезе в „Кюстендилска вода“, задължава общината да го направи, той разпалено отговори: „Ние гласувахме „против“ този анекс, но повечето общини гласуваха „за“. И как няма да го направят, като държавата държи 35%. Този анекс беше подписан, за да мине бизнес планът на Кюстендил. И какво като влезе в сила? Същия анекс имаше „Кюстендилска вода“ да влезе в Дупница и през 2017, 2018, 2020 и 2022 година. Това е пети подобен анекс. Нищо не им пречи да влязат още на 1 януари. Законът е срещу нас. Да заповядат, да дойдат в домовете на хората, да подпишат договори с тях и да им продават вода. Няма причина да не го направят. Обаче изникват едни въпроси. Те къде ще се позиционират? Ще си купят сграда ли, или може би ще докарат фургони и ще ги сложат на някоя зелена поляна? А техника, а работници? Затова се иска консенсус. Трябва да формираме позиция на Общински съвет и ако държавата предложи добри условия за дупничани и финансиране за сериозни проекти, които да подобрят водоснабдяването, тогава ще поставим нещата на масата и заедно с хората ще решим дали да се присъединим, или не“.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ