Перник днес отбеляза по нетрадиционен начин 94 години от Указа на цар Борис III, с който село Перник е обявено за град. Пред двореца на културата бе представен спектакъла „България“ на група „Band 100“ и Фолклорна формация „Кракра“ и активности, организирани съвместно с посолството на Китай.
Кулминацията на съвместните тържества започна малко преди 19 ч. с познатия по целия свят танц с китайски дракони. Със своя уникален артистичен чар и голяма културна стойност, танцът на дракона в Чунцин е включен в първия списък на националното нематериално културно наследство на Китай през 2006 г., класирайки се на първо място сред седемте основни танца с дракони. Артистите представящи танца са участвали в честванията на Националния празник на Китайската народна република през 1984, 1999, 2009 и 2019 г., както и на големи международни събития като Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. и Световното изложение в Шанхай през 2010 г.
След обяд алеята в парка покрай реката се превърна в открита работилницата за китайски занаяти и изкуства, организирана съвместно с институт „Конфуций“ при Великотърновския университет и посолството на Китай. В рамките на няколко часа перничани се запознаха с китайска калиграфия, връзване на китайски възли, ръчно изрязване на хартия от Съчуан, бамбукова резба Джунюен с майстори от окръг Дзин’ан, печатарство Ичун. Посетителите имаха възможност да си направят снимки за спомен облечени с традиционни китайски дрехи и аксесоари, ще бъдат организирани и игри с клечки за хранене, ритане на китайско перце, китайски шах и маджонг.
Красимира Стоименова