С кукерски маски перничанин се бори за награда от 10 000 евро на биеналето за съвременно занаятчийство „Хомо Фабер” 2024 във Венеция

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо Фабер“ .

То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски от Перник Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби. Арт директори са филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорният дизайнер Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 творци от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.

Людмил Йорданов / е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са в изложбата „Сънища“ (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна, и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа, и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното популяризиране и увлича все повече млади хора“, казва Людмил Йорданов.

Занаятът в семейството се предава от баща на син. Корените му са в пернишкото село Селищен дол, а първи е вече покойният Дядо Цветко. Синът и внукът му наследяват страстта към маската. Правят малък бизнес от любовта към традицията в лицето на „Йорданови арт“, дори създават суровишкарска група „Йорданови арт и приятели“. 

„Живеех в САЩ доста време. Сблъсках се с американския начин на живот, американската мечта. Живях го този живот. Не е мястото, където аз мога да живея след време. И просто реших, че искам да развивам това, което баща ми го прави от малък. Искам с това да си изкарвам парите, а не да мия чинии и да бъда обикновен работник на някой си друг. Аз имам мои мечти. Прекарвам време с дядо ми, с баща ми. Какво по-хубаво от това?“, споделя младият майстор.

Преди месец Людмил Йорданов се завърна с „Мечтаната награда” от 12-ят културен танцов фестивал в Южна Корея.

За първи път всеки артизан, участвал в биеналето, има шанс да спечели една от трите награди в размер на 10 000 евро, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *