
По уникален начин, с единствен по рода си в цяла България кукерски фестивал, отбелязват Възкресение Христово в разложкото село Елешница.
Празникът датира от 13-14 век. Възрастните разказват, че кукерското шествие се е „пренесло” по Великден, защото тукашните мъже – прочути майстори строители, работели по всички краища на страната и по Великден се прибирали, за да помогнат на семействата си за засаждане на нивите.
И тази година, на 20 април (неделя), от 10:30 часа, площадът ще се обгърне от зрителите, а над 800 участници от трите махали – от четиримесечни бебета до 90-годишни, ще го превърнат в арена на атрактивни скечове, на надиграване и надсвирване.

Елешнишкият кукерски карнавал привлича традиционно хиляди местни и чужди гости, не само за да отпразнуват по различен начин Великден, но и да приемат частица от духовната енергия на един празник, благословен от красотата на традицията и богатството на народния гений.
От три страни ще заприиждат махалите.
„Мирести чупи, мирести мануки и гомаре, фного гомаре“ или, преведено от атрактивния мащровски диалект на Елешница: „Убави моми, хубави невести и много ергени!”.
Карнавалните шествия се водят от млади майки с няколкомесечни бебета – бъдещето на селото, следвани и „охранявани” от страховити кукери, след тях групата на артистите и се нарежда неизменно пъстрото, красивото, темпераментно елешнишко хоро!

Всяка хоро от по стотина души с традиционни български носии.
И площадът заиграва – кукерите демонстрират страховитите маски, „артистите” играят своя театър, зурните свирят, тъпаните думкат – плътно до водача, който върти пушето и „води” хорото от гиздави моми и ергени, мъже и жени, деца…
ИВАН ИВАНОВ