Благоевградската фирма „Белви“ ООД на бившия енергиен шеф Евтим Евтимов получи акт за установяване на административно нарушение заради строителни дейности в речното легло на р. Сугаревска. Според актосъставителя – Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”, фирмата нарушила член от условията на ползването на речните води, което има от 2009 г., което забранява всякакви дейности в реката в периода на размножаване на рибната фауна октомври-януари включително. Самото нарушение е констатирано през декември миналата година. Глобата, която грози Евтимов, е между 2000 лв. и 10 000 лв.
Любопитно е, че това е втори акт за „Белви“ от същата проверка. Първата санкция му бе наложена миналия месец заради изместване коритото на реката от строителните дейности. Тогава по сигнал на симитлийската фирма „Фурнир пласт” ЕООД, която има имот в съседство, проверяващите засякоха багер на бившия петрички общински съветник Владимир Заечки, който премествал едри камъни от десния бряг на реката пред бетоновия яз на частично изградено водохващане за МВЕЦ „Сугарево”. Оказа се, че Заечки бил нает от „Белви“ да работи по изграждане на самото водохващане. Вследствие на дейността му водното течение било изместено вдясно по посока на течението на реката. За това благоевградската фирма получи покана за връчване на акт, чиято стойност е между 500 и 50 000 лв.
Явно проверяващите са се сетили по-късно, че през декември никой няма право да извършва строителни дейности в коритото на реката, с което се обяснява и фактът, че между двата акта има цял месец разлика в датата на издаването им.
Междувременно „Белви“ реагира на първия акт със сигнал, че изградена от „Фурнир пласт“ ЕООД преграда с бетонов фундамент прави невъзможно връщането на реката в старото корито. Оказало се, че става въпрос за Г-образна бетонова стена с приблизителни размери 4 м на 15 м и височина около 0,6 м, при вдигането на която също било преместено речното корито.
Към момента „Фурнир пласт“ обаче не е санкционирана поради поредния бюрократичен български абсурд – в Кадастрално-административната информационна система минаващата през с. Сугарево Сугаревска река въобще не е нанесена, поради което сега ресорните институции трябва тепърва да начертаят границите й в кадастъра, да определят крайбрежната заливаема ивица при протичане на средно многогодишните максимални водни количества и т.н. Висящ остава въпросът на какво основание тогава е глобена „Белви“, след като става въпрос за същата липсваща по документи река. Чак при наличие на установени граници на водния обект Сугаревска река БДЗБР предупреждава, че ще предприеме действия по компетентност за всички съоръжения, изградени в нарушение на нормативните изисквания.
С акт за административно нарушение от февруарските проверки на дирекцията е и община Разлог за неизпълнено предписание да прати в дирекцията коригиран проект за определяне на санитарната охранителна зона около находище на минерална вода в с. Баня и премахване на помпеното оборудване, монтирано на водовземното съоръжение, чрез което от Сондаж №1 се водоснабдява билетният център към общинската минерална баня и пералня. Законът за водите е определил максимална глоба от 1000 лв. за това нарушение.
Общо миналия месец дирекцията е издала 7 наказателни постановления, сред които най-голямата стойност е 2000 лв., които трябва да плати собственикът на „Стройрайон транс“ ЕООД Спас Сърбов. Санкционирано с 1680 лв. е „ВиК“ ООД – Перник, а „ВиК” ЕООД – Благоевград е с глоба от 1000 лв.
Общо през февруари БДЗБР е направила 161 проверки, за които са съставени 127 констативни протокола. Основна част от проверките са по заповед на областния управител на Благоевград да се проследи нивото на водата в язовирите предвид започналото вече пролетно снеготопене, както и
проводимостта на речното легло на реките Склавска, Конска, р. Струма от с. Копаница до вливането й в яз. „Пчелина”, р. Арката до вливането й в р. Струма, както и на река Бистрица в землището на гр. Дупница.
ВАНЯ СИМЕОНОВА