С мощен рев на двигателите, много адреналин и зрелищни каскади откриха за 18-и път мотосезона в Благоевград

*Шампионка по конна езда призна: Карам от един месец и всеки път се разтрепервам, но за да е изживяването пълно, си взех направо 600-кубикова машина

*Открилият таланта си на стари години К. Беганов посвети авторска песен на събратята си на две колела

С мощен рев на двигателите, много адреналин, шествие по основните улици и зрелищни каскади за 18-и път откриха мотосезона в Благоевград. Събитието събра в парк „Македония” стотици любители на машините на две колела на всякакви възрасти и се превърна в истински празник. Официалният старт бе даден в 11 часа в неделния ден, но най-нетърпеливите участници и зрители започнаха да прииждат значително по-рано. СРЕД ПЪРВИТЕ ДОШЛИ БЯХА ПАВЕЛ ТОШЕВ И ИЛИЯН БАЛЕВ ОТ КОЧЕРИНОВО.

 Те пристигнаха с истинска антика – произведения през 1972 г. МЗ „Трофи”, 175 кубика, който е наследствен и е бил собственост на дядото на Павел. Самият той е трето поколение моторист, намерил мотора в мазето и тъй като се занимава с камиони, не било проблем да го реставрира.

„Части се намират трудно, затова поръчвам от Германия. А иначе най-много ме е яд, тъй като вкъщи имахме два коша, но не можах да намеря нито единия, за да го възстановя и монтирам”, сподели за проблема си Павел и допълни, че за него камионите са нафта в кръвта, а моторите – бензин в кръвта. Той бе категоричен, че старият МЗ е безценен и не се продава, независимо от предлаганата сумата.

Същото заяви и благоевградчанинът Иван Календерски, който специално за откриването бе ходил до своето село Дренково и облечен в „пълно бойно снаряжение” паркира кросовия си „Ендуро”.

По-скъпо е самото закупуване, отколкото подръжката, коментира Димитър Стоичков, собственик на 600-кубиково пистово „Сузики”, което, по думите му, може да се намери „втора ръка” за към 7 хил. лв. Кюстендилецът призна, че не знае точно колко вдига мощната машина, тъй като не я е пробвал, а и спазва ограниченията по пътищата, но най-вероятно без проблем би „литнала” с 200 км/ч. По същото време дойдоха и групи мотористи от Дупница, Кюстендил, а имаше такива, пристигнали специално от София, Перник, Враца… Участниците и многолюдната пубилика поздрави секретарят на Община Благоевград Дейвид Арабаджиев, който апелира за толерантност на пътя. Попитан от репортер на „Струма”, представителят на местната изпълнителна власт сподели, че също е любител на моторите. Заради служебните ангажиментите и липсата на свободно време е зарязал хобито си, но възнамерява съвсем скоро да го възстанови.

Впечатление направи, че на събитието имаше своебразно групиране по категории. Рокерските и пистовите мотори бяха разположени на горната площадка, а на по-долната ситуирани кросовите машини, АТВ-та, скутери. Това се наложи, за да се освободи място и за първа година да се обособи писта за демонстрации. По този повод  Николай Янчев, председател на мотоклуб „Кралете на пътя”, организиращи проявата, подчерта, че независимо къде са се разположили в парка, всички мотористи са едно цяло.

„МОТОТО НА ТАЗГОДИШНОТО ОТКРИВАНЕ НА СЕЗОНА Е: НЕ КАРАЙ ПИЛ И БЪДИ ТОЛЕРАНТЕН НА ПЪТЯ”.

„Винаги с мотористите говорим едно и също – да слагат каски, да не употребяват алкохол по време на управление на моторите и да бъдат толерантни. Искам обаче да се обърна и към автомобилистите: Хора, пазете ни! Ние сме на две колела и стъпваме на 4 кв.см от асфалта. Не се състезавайте с нас, не ни блъскайте. Уважавайте ни, за да ви уважаваме и ние!”, отправи призив от страниците на вестник „Струма” Н. Янчев, а отец Генчо отслужи молебен за здраве и безаварийно каране.

Както и в предходните издания на мотосъбора, така и сега една от атракциите бе благоевградчанинът Стоян Величков, по-известен като Тони Рокера-Стрелата. „Както аз самият, така и моторът ми – „Сузуки” 500, модел 1985 г., с 4 такта и 4 карбуратора, сме уникални и единствени по рода в страната ни и не само”, изрази мнение Тони Рокера, докато качваше деца на мотора си и им нахлупваше на главите специалната си каска с рога.

Множество майки, бащи с деца имаше и пред уникалната машина с кош „Хонда SX- 500”, производство 1981 г., притежавана от Пламен Костадинов от село Рилци. Любителят, който имаше честа да поведе колоната при излизането от парка, е известен със своята страст към „нестандартните” превозни средства. Той ремонтира, сглобява, „обогатява” машини и е собственик на множество двуколки, триколки, четириколки…

Наред с мощните „зверове” имаше и малки моторчета, а с едно такова – 100-кубиково „Нитро”, уменията си демонстрира Калоян, на 9 г., от Благоевград.

БЕНЗИНЪТ ВЕЧЕ Е В КРЪВТА И НА 5-Г. БОЖИДАРКА ОТ БЕЛО ПОЛЕ, ЧИЙТО БАЩА ИВАН Е ПРОФЕСИОНАЛЕН ШОФЬОР И МНОГО ДОБЪР АВТОМОНТЬОР И МЕХАНИК. Момиченцето прави първите си стъпки с пластмасово моторче, което вече е в историята. Сега баща й изкара от багажника на колата миниатюрен модел, приличащ на играчка, който обаче движеше на собствен ход. Следваща „стъпка в обучението” на Божидарка включва подготвения по-голям мотор  и накрая най- големия – на баща й.

Сред малцината дами, „застанали под светлините на прожекторите”, бе софиянката Стефани Динкова, второкурсничка в Американския университет. Любопитното е, че тя е на „ти” с колите още от съвсем малка. И докато момиченцета на нейната възраст си играели с кукли, Стеф се учила как се разглобяват двигатели и помагала на баща си в семейния бизнес. През годините усвоява и тънкостите на конната езда и става републиканска шампионка, а впоследствие заменя коня с мотор и яхва мощна „Ямаха”, развиваща 200 км/ч.

„Действително има общи неща между конната езда и мотора, но тук чувството и адреналинът са много по-различни. Доскоро голямата ми страст бяха колите, но се запалих и по моторите. Карам от един месец и си взех направо тази „Ямаха”, тъй като исках изживяването да е пълно, да живея живота на макс. И да, подобна машина на моменти се удържа трудно, всеки път, като се кача, се разрепервам, но пък чувството е неописуемо”, категорична бе Стеф, която едновременно учи и работи, а проектът за лятото е да възстанови дадения от баща й „Форд Мустанг”.

ОКАЗА СЕ, ЧЕ СРЕД МОТОРИСТИТЕ ИМА И ПОЕТ В ЛИЦЕТО НА БЛАГОЕВГРАДЧАНИНА КОСТАДИН БЕГАНОВ. Бившията служител в БТК, понастоящем пенсионер, бе в компанията на своите приятели със скутери. Именно те, както и репортер на „Струма” чуха най-новата песен на автора.

„При тихо, ясно време,

моторист не дреме,

щом се качим на мотори,

вятърите порим

 и вечер след езда

започва веселба.

Тръгнем ли на път,

 малък е светът.

До морета и балкани

летим като врани…  

гласи част от текста на песента, озаглавена „Мотористи”.

„Мотор карам от 40-50 години, а този си талант открих на стари години. Просто така ми дойде. Имам над 20 авторски песни”, разказа за прозрението си авторът, който освен че сам пише текстовете и сам изпълнява и творбите си.

След обиколката по главните улици на Благоевград солидната колона отново влезе в парк „Македония” и започна гвоздеят в програмата – зрелищни каскади, дрифтове, „палене” на гуми…

На сцената излязоха и едни от най-добрите в бранша – Стефан от Драгичево и кюстендилецът Владимир Иванов-Нинджата, който се занимава професионално със стънд – атрактивно каране. Двамата демонстрираха как могат да управляват специално пригодените си машини без ръце, с гръб към движението, на предна и задна гума… а мнозина от публиката заснемаха с телефоните си повече от впечатляващите изпълнения.

Празникът продължи и с изяви на кросови мотори, здрава рок музика, скара-бира и, разбира се, с пожелания за леко и безаварийно каране.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *