С наплив на кандидат-гимназисти в Благоевград започна подаването на документи за участие в първо класиране от приема в 8 клас

С наплив на кандидат-гимназисти започна вчера в Благоевград подаването на документи за участие в първо класиране по държавния план-прием в 8 клас. Както „Струма” писа, за улеснение на родителите и на бъдещите осмокласници документи могат да се подават във всяко едно училище на територията на областта, с изключение на няколкото начални. Преобладаваща част от кандидатстващите предпочетоха да се насочат към училищата, където придобиха основно образование, а репортер на „Струма“ провери каква е ситуацията на няколко места.

Още преди 9 часа сутринта в 3 ОУ в Благоевград се изви опашка, но бе създадена необходимата организация. В коридора на първия етаж бяха наредени чинове и столове, а по стените разлепени листовете с кодовете и специалностите на утвърдените 128 паралелки в обединените, средните училища, профилираните и професионалните гимназии в областта.

„Родителите често ни търсят за съдействие. Конкретно за подредбата на желанията нямат въпроси, тъй като са обсъдили това предварително в къщи и са наясно. Най-често ни питат могат ли и какви съкращения да правят при изписването на самите желания, и се оплакват, че не им стига предвиденото място в заявленията“, коментираха от училищната комисия по приема и подчертаха, че в отделните редове, предвидени за изброяване на желанията, е необходимо да се изпише пълното наименование на профила или специалността от професия на паралелката, за която се кандидатства, а иначе съкращения могат да се правят в името на конкретното училище.

Малко след 9 часа заприиждаха още родители и от комисията помолиха в стаята да се влиза по един, още повече че и самата работа по обработката на документите е много отговорна и е свързана с проверки на данните, сверявания, качване в системата.

„Изрично сме предупредили родителите, че приемът на документи е три дни /б.р. до 18 часа в петък включително/, има достатъчно време да дойдат и не е необходимо всички да се струпват още в първите часове“, уточниха от училището.

Чакащи родители имаше и в 8 СУ. Там от училищната комисия бяха дошли на работа още в 7.20 часа, като за приема бяха обособени две стаи. В едната класни ръководители на седмокласници консултираха дошлите и при нужда им даваха указания. В компютърния кабинет пък се осъществяваше самата обработка на заявления.

Оказа се, както и предходни години, че още с пускането в 8 часа електронната системата за прием на МОН стартира със затруднения. Имаше случаи да зацикля, да не може да се отвори, което само по себе си водеше и до забавяне при качването на данните.

„Каквото зависи от нас, е направено. На училищно ниво сме създали необходимата организация“, заяви зам. директорът Екатерина Атанасова, а специалисти по информационни технологии обясниха, че сривовете се дължат на голямото натоварване на системата.

Че за 4 часа са обработили 27 заявления, поясниха по обяд от комисията на 7 СУ, където се обучаваха 113 седмокласници.

За да няма струпвания, а и изхождайки от опита си от предишни години, в най-голямото средно училище в областта едновременно работеха две комисии. Кетъринг залата бе превърната в приемна, а на място бяха класните ръководители, педагогическият съветник и психологът на училището.

„Това, което съветваме учениците, е да изброяват повече желания, и то в няколко училища. През годините е имало случаи, когато, знаейки, че балът им е висок, кандидат-гимназисти пишат само по едно-две желания. Това обаче е много рисково, защото за всяка една от паралелките могат да кандидатстват и ученици от цялата област и страна, и не се знае колко ще е най-високият минимален бал /б.р . балът на последния, приет в дадената паралелка/. Накрая се оказва, че балът не стига за най-желаната и единствено посочена паралелка, и бъдещият осмокласник може да стигне до трето класиране, което е крайно нежелателно, тъй като тогава се кандидатства само за останалите свободни места. Затова трябва да се пишат повече желания. Може да се изброяват по 10 и нагоре, няма ограничения“, обясни учителка от комисията.

Важно е да се знае, че за кандидатстване в професионални гимназии/паралелки е необходимо да се предостави медицинско свидетелство, издадено от личния лекар на седмокласника. И въпреки че този въпрос е обсъждан на проведените родителски срещи, отново имаше не разбрали. Така например майка, тръгнала да подава документи със сина си, зададе следния въпрос: „Икономиката професионална гимназия ли е?“, и след като получи положителен отговор, отиде да извади медицинско свидетелство.

По този повод от училищните комисии разясниха, че на територията на община Благоевград има 4 професионални гимназии – Професионална гимназия по икономика /ПГИ/ „Иван Илиев“, Професионална гимназия по строителство архитектура и геодезия /ПГСАГ/ „Васил Левски“, Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост /ПГТЛП/ „Гоце Делчев“ и Благоевградска професионална гимназия /БПГ/ „Ичко Бойчев“.

В 5 СУ „Георги Измирлиев“ се осъществява прием в професионална паралелка по професия „Графичен дизайнер“. Или, казано с две думи, при кандидатстването за изброените училища/паралелка е необходимо да се даде и медицинско свидетелство.

А иначе при записването в другите училища също се изисква такъв документ, така че няма да е минус родителите и сега да извадят медицинско от личния лекар на детето си, което наесен ще постъпи в 8 клас.

До 12 юли ще бъдат обявени списъците с приетите ученици на първия етап от класирането.

В периода 13-17 юли е записването на приетите ученици или подаване на заявление за участие във второ класиране. До 19 юли е обявяването на списъците с приетите на втория етап. След това следва записване, обявяване на незаетите места, подаване на документи за трето класиране…

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *