С общоградско тържество отбелязаха 90-г. на Борис Сандански, кръстиха библиотеката на негово име

Малцина творци могат да достигнат почетната възраст 90 години, а още по-малко – да се радват приживе на заслужено внимание и признание от обществеността и институциите в родното си място. Такъв късметлия е почетният гражданин на Кресна, кореспондентът на в. „Струма” Борис Сандански, който разбра за тържественото честване на юбилея му няколко дни преди паметния ден. Във всичките му лични документи през целия му живот е отбелязана рождена дата 16 април, затова и честването е насрочено за тази дата. Майка му обаче е твърдяла, че го е родила на 7 април 1934 година.


Организатори на юбилея бяха Община Кресна и читалище „Култура“, а гости на тържеството – председателят на ОбС – Кресна Мая Божинова, общинският кмет Николай Георгиев, кметовете на Долна Градешница Стоян Акареев и на Горна Брезница Стоян Йоргов, кметските наместници на Ощава Спас Ташев и на Стара Кресна Павел Паскалев, общественици от Кресна и района, ученици и учители от Средното училище „Свети Паисий Хилендарски“, граждани.


Тържеството започна с прочитане стихотворението на Борис Сандански „Кресна“, станало химн на града.
Първи поздрави юбиляря общинският кмет Н. Георгиев, като в словото си подчерта голямата значимост на творческото му дело и му връчи плакет на общината с пожелание за път към 100-годишнината и създаване на нови книги за Кресна.
Председателят на Общинския съвет Мая Божинова не се скъпи на суперлативи и връчи на Борис Сандански копие от Решение №6 на ОбС – Кресна от 11 април 2024 г., според което библиотеката на читалището ще носи неговото име, и предаде на читалището художествено изработена дървена табела с надпис „Библиотека „Борис Сандански“.
С прочувствено слово се вписа в поздравленията Васил Георгиев – председател на Областното дружество на краеведите от Благоевградско, чийто почетен председател е Борис Сандански. Той изтъкна огромното му литературно наследство от книги и разнообразното им съдържание – над 20 художествени, останалите краеведски, енциклопедии, документални. Като подарък прочете посветеното на юбиляря, написано предния ден и поставено в рамка, свое стихотворение.
Особено мило прозвуча стихотворението посвещение, написано от ученичката Александра Нушкова. Поздравителен адрес прочете и директорката на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ Драгомира Тасева, която отбеляза приноса на Борис Сандански в популяризирането на местната история, литература и журналистика, които са пример за всички в Кресна, и му пожела дълъг живот и творчески успехи. Третокласници от същото училище повдигнаха духа на срещата с изпълнението на рецитал по стихове на Сандански.


Читалищният секретар Димана Драчева обяви, че е уреден специален кът с книгите на Борис Сандански – общо 70 заглавия, резултат на феноменален 60-годишен труд. Особено ценни са книгите му за всички села в общината, енциклопедиите „Кресненски край“, „Симитлийски край“, „Община Струмяни през вековете“, „Свети места в Санданска духовна околия“; биографичните книги за именития му родственик Яне Сандански. Красноречива и впечатляваща по размери изложба с негови книги в залата посрещна гостите на тържеството.
Книгите си, ръкописите на литературното, журналистическо и документално наследство Борис Сандански дари на Държавния архив в Благоевград преди няколко години и те формираха неговия личен фонд.
Последен взе думата „виновникът“ за тържеството Борис Сандански, който очерта накратко жизнения си и творчески път, изпълни свои лирични творби и благодари на организаторите и гостите за вълнуващия празник.
Градусът на настроението в зала „Пети октомври“ се повиши най-много, когато юбилярят успя с едно духване да угаси запалените свещички на празничната торта. С парче торта и други сладкиши бяха почерпени всички присъстващи, а по домовете си занесоха подарък по една книга от Борис Сандански.
ЛАЛКА БЕНГЮЗОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *