Топ теми

С опашки от кандидат-гимназисти и родители започна записването след първо класиране в благоевградските училища

Най-високият минимален бал за паралелката с английски и испански на ЕГ „хвръкна“ до 445.5 т.

С опашки от кандидат-гимназисти и родители започна вчера записването след първо класиране по държавния план-прием.  Още рано сутринта бъдещи осмокласници „окупираха“ благоевградски училища, за да се запишат, а някои подаваха заявления за участие във второ класиране.

Оживление цареше в района на помещаващите се в една сграда Езикова и Математическа гимназия, където родители и ученици чакаха да стане 8:00 ч. и учиищните комисии да започнат работа. За поредна година рекордът за най-висок минимален бал на областно ниво държи паралелката с профил „Чужди езици“ – английски и испански, на ЕГ „Акад. Л. Стоянов“. Там м.г. резултатът на последния влязъл бе 400.5 т., а сега е 445.5 т. /при максимални 500/ Висок – между 412 за английски с немски, 377.5 за немски като първи чужд език и 354 за френски, е минималният бал и за останалите паралелки. От ръководството на училището анализираха, че прагът за влизане се е повишил средно с 30% спрямо м.г. Другата констатация е, че над 80% от постъпващите 156-те  ученици на ЕГ са приети на първо желание, което означава, че за второ класиране не се очаква сериозно разместване.

Бъдещите гимназисти идваха един след друг, даваха своите свидетелства за завършено основно образование, избираха поли, тениски… от училищната униформа.

Радостта си, че е приета на първо желание  в паралелката с английски и испански изрази седмокласничката от 8-о СУ Николета, която е с бал от 446.5 т. и съответно 88.5 т. на изпита по български език и литература и 84.75 по математика.

Завършилият в 3-о ОУ основно образование Александър Христов бе сред първите, подредили се, за да се запише пред обособеното място на ПМГ. Той сподели, че е изкарал 74.5 т. на НВО по БЕЛ, 61 по математика. И тъй като балът не му стига за най-желаната от него паралелка „Софтуерни и хардуерни науки“ в ПМГ, а е приет на второ желание „Математика и информатика“, ще участва на второ класиране. А иначе в паралелката по „Софтуерни и хардуерни науки“ с интензивно изучаване на английски в ПМГ „Акад. С. П. Корольов“ летвата се е вдигнала от 394 т. за м.г. на 428 т. сега.   Традиционно предпочитана е и паралелката с „Биология и химия“. Там резултатът на последния влизащ е 398 т. при 347.74 за миналата година. В трите паралелки с профил „Математически“ минималните балове са между 357,5 и 322 т., което също е чувствителен ръст. 

В интерес на обективносттта би следвало да се отбележи, че балообразуването при приема се определя от педагогическите  съвети на всяко училище. Така например в ПМГ се утроява резултатът от националното външно оценяване по математика и се взема един път българският език и литературата.

В Националната хуманитарна гимназия пък е обратното – математиката влиза един път, а в ЕГ и двата резултата се удвояват. От тази гледна точка би било некоректно да се правят съпоставки  между минималните балове на отделните  училища, но е факт, че от МОН отчетоха серизна крачка напред по математика при външното оценяване след 7 клас. По отношение на българския език и литература постигнатата средна успеваемост на национално ниво е 54.60 точки /при максимални 100/. Има известен спад от 44 стотни спрямо миналата година, но тази цифра според просветното министерство е в рамките на статистическата грешка. По математика резултатът е значително по-висок – с над 7 точки, като в нито една област у нас няма спад.

Как върви записването на първо класиране репортер на „Струма“ провери и в още няколко благоевградски училища.

 В 5-о СУ, което е единственото средно училище в община Благоевград с професионална паралелка – по специалност „Графичен дизайн“, ситуацията бе спокойна, като от комисията обясниха, че има класирани ученици за 26-те места, а също и кандидат-гимназисти, които са останали „под чертата“.

Че на най-голям интерес и респективно най-много записани има в новата за областта специалност „Съдебна администрация“ /професия „Съдебен служител“/, констатираха от комисията на ПГИ „Иван Илиев“. В това време, придружавана от майка си и по-голямата си сестра, която ще е единадесетокласничка в Гимназията по икономика, пристигна Гери от Марикостиново.

Тя доволна сподели, че е приета на първо желание в новата специалност и след като се записа, избра елементи от новата си ученическа униформа.

След сутрешния наплив, малко преди обяд, ситуацията в НХГ се успокои, като от комисията съобщиха, че са записани над 50 бъдещи гимназисти, или близо два класа.

 Най-предпочитана  е паралелката с профил „Хуманитарни науки“, където минималният бал през последните три години варира от 335 т. до 338.25 и сега е 345.25 т. Любопитното е, че наред с приетите по първо желание точно в тази паралелка има и бъдещ гимназист, класиран на шесто желание, който се е записал, като се отказва да участва от участие в следващото класиране.

В НХГ, където са единствените две паралелки в цяла Югозападна България с профил „Изуства“, тази година за 52-те места се конкурираха 128 кандидат-гимназисти.

Наред с 62-мата художници на изпита за проверка на способностите се явиха и 66-има инструменталисти, свирещи на пиано, цигулка, китара, тамбура, ударни и духови инструмент, поп и джаз и народно пеене.

Минималният бал в „Изобразително изкуство“ е 328 т., а в „Музика“ се вдига от 273 на 308 т., като за повечето кандидат- гимназисти е и първото желание. Това потвърди и Анна, която от малка се занимава с народно пееене и сега е приета в най-желаната от нея паралелка. С висок бал и съответно оценка от изпита на способностите в паралелката по „Изобразитело изкуство“ пък ще учи възпитаничката на 8-о СУ Станислава Кордева. 

Добрата новина е, че на ниво област има училища, където минималният праг осезаемо се вдигна. Така например в Профилираната гимназия в Петрич и в 5-те паралелки най-високият минимален бал се е качил до 321 т. /при 281 м.г./ за профил „Чужди езици“.

В Земеделската гимназия в Сандански най- високият минимален бал от 326 т. отново държи паралелката по професия „Организатор интернет приложения“. В Профилираната гимназия „Яне Сандански“ рекорд бележи профил „Математически“, където  м.г. прагът за влизане бе 233.5 т., а сега е 362. 25 т. От 222.5 на 310.25 т. се е вдигнала летвата и за профил „Чужди езици“ – английски с испански.

А иначе за поредна година в някои училища „ножицата е широко отворена“, като максималният бал в някои паралелки достига до 444.50 т., даже до 462.5 т., а минималният е едва 30 т.

Въпросните 30 точки са възможно най- ниският резултат /бал/ и означава, че кандидат-гимназистът е завършил основното си образование с оценки от „Среден” /3/ по БЕЛ и математика и по всяка вероятност не е положил националните външни оценявания, тъй като, ако се е явил, ще му е „трудно“ да изкара по нула точки на два изпита, но все пак не е невъзможно. Както и предходни години, такива трудно изкласили ученици са приети да учат професии като „Икономическа информатика“ , „Агроеколог“, „Електродомакинска техника“, „Програмист“, профили – „Природни науки“„Софтуерни и хардуерни науки“, „Предприемачески“….

До сряда,17 юли /включително/ е записването на приетите ученици на първо класиране или подаване на заявление за участие във втори етап на класиране. До 19 юли ще бъдат обявени списъците с приетите на второ класиране.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *