С осемчасов преход до езерото Бъбрека студенти се адаптираха към температурите от 30 градуса в Рила планина

С преход, продължил осем часа и половина, до езерото Бъбрека студенти по физическо възпитание и спорт към Факултета по педагогика на Югозападния университет се адаптираха към жегата от 30 градуса в Рила планина.

Както „Струма“, писа група от 29 студенти по ФВС са на деветдневен учебен курс по туризъм и ориентиране в Паничище. Обучението на бъдещите учители е поверено на утвърдения преподавател, спортен педагог и специалист по ориентиране проф. д-р Атанас Георгиев и колегите му от Катедрата по ТМФВ /теория и методика на физическото възпитание/ доц. д-р Валери Цветков, гл. ас. д-р Стефан Кинов и ас. д-р Лилиана Гоцева, която е сред най-титулуваните български състезатели по ориентиране.

Така след встъпителната част, включваща инструктаж за правилата на поведение в планината и теоретични занимания, започнаха и практическите уроци. Студентите, сред които са бившият дългогодишен състезател и настоящ треньор във ФК „Марек“ – Дупница и редица други футболисти и лекоатлети, загряха с няколко прехода в района, след което се изправиха пред първото си предизвикателство. Групата, водена от проф. Георгиев, се справи успешно с поставената задача и в рамките на един работен ден се качиха до емблематичното за Рила езеро Бъбрека, което е  третото по височина в езерната група.

„Целият преход, с почивките и времето за обяд, ни отне осем часа и половина, като се движехме с умерено темпо“, сподели  гл. ас. д-р Кинов, който похвали студентите и акцентира, че всички са много мотивирани, отговорни и дисциплинирани.

Любопитното е, че наред с научните си интереси в областта  на организацията и управлението на спорта и преподавателската си работа д-р Кинов е и много добър фотограф, с умения на истински професионалист. Той по впечатляващ начин заснема /с професионален фотоапарат / събития в катедрата и изяви на студентите, а от скоро се сдоби и с дрон. Сега новата техника за пръв път бе пусната в Рила и преподавателят направи уникални кадри отвисоко на Паничище, на Скакавишкия водопад и, разбира се, на самите преходи. А иначе вечерно време, освен да гледат заснетото от дрона, студентите разпускат с игра на шах, бадминтон, футбол…

„Не палим лагерен огън заради опасността от пожари. Тук през деня температурите достигат до 30 градуса, макар че се усещат като по-малко, а вечер си е хладно“, даде  актуална информация за времето в планината гл.ас. Кинов.

След прехода до Бъбрека курсистите са възнаградени с  по-леки двигателни занимания по ориентиране и в момента  се обучават как да откриват точки по азимут с компас и карта.

В неделя предстои и най- сериозното изпитание. Тогава групата ще се изкачи през седемте езера до Отивишки рид и оттам до Отвишки връх, който е най-високата точка в целия  циркус и на 2696 м.н.в. Плануваното трасе е с дължина от 26 км и се очаква да бъде преодоляно в рамките на 12 часа.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Вук Надрвен

    Този Атанас е над 70 години дъртак, Боре Тъпото си пази дупелизците пенсионери…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *