С откриване на офис в опожарената емблематична сграда“Купола“ благоевградският бизнесмен Р. Динков встъпи в длъжност като почетен консул на Казахстан

„За мен е огромна чест, надявам се заедно да надградим добрите взаимоотношения между Казахстан и България и да предоставим нови възможности за сътрудничество в областта на икономиката, туризма, образованието и културата“, каза Рашко Динков при встъпването си в длъжност и откриване на консулството.
Той е собственик и съдружник в няколко фирми, основно в сферата на строителство на фотоволтаични централи, ВЕЦ-ове и сгради и няколко мандата общински съветник, но напусна местния парламент преди 4 г. и замрази политическата си кариера, отдавайки се на бизнеса.
Час преди церемониалното откриване на табелата на почетното консулство В. Темирбаев презентира възможностите за бизнес с Казахстан пред представители на различни сфери на местния бизнес, подчертавайки, че родината му заема 1-во място по чуждестранни инвестиции в региона на Централна Азия, а стокооборотът и за миналата година със страни от Евросъюза е 42 млрд долара. Дипломатът очерта сферите на транспорта, логистиката, енергетиката, селското стопанство и информационните технологии като най-привлекателни за инвеститорите.
На въпрос на „Струма“ какъв конкретно е приносът за община Благоевград на откритото преди 10 г. в областния център на Пиринско почетно консулство на Р Казахстан и с какво е съдействал тогавашният почетен консул Митко Солаков на евентуални инвеститори, посланик Темирбаев бе лаконичен: „Основната цел тогава на почетното консулство е била да представлява гражданите на Казахстан и казахските компании, като им съдейства в отношенията им с българската администрация. Тогавашният почетен консул Митко Солаков предпочете да представлява Р Сърбия, затова представителните ангажименти сега се възлагат на Рашко Динков.


На питане на зам. кмета по образование и бизнес развитие Б. Шалявска да посочи други причини за инвестиране в консулство в Благоевград, освен студентите в АУБ, дипломатът отговори, че новият почетен консул Рашко Динков ще покрива 5 области. Тъй като България дава право на Казахстан да има до 6 почетни консули в страната ни, 27-те области са разпределени в няколко зони и Казахстан към момента има още две представителства – в Пловдив и във Варна. По отношение на Благоевград възможностите за обща работа са в сферата на комуникационните технологии, зеленият водород и възобновяемите източници на енергия са ново направление, в което да се развиват отношенията ни, заключи В. Темирбаев.


Офисите на почетното консулство впечатлиха присъстващите с лукс, те са в частта на сградата на „Купола“, която Рашко Динков купи след мащабния пожар, изпепелил голяма част от помещенията преди 3 г.
54 членове наброява Асоциацията на почетните консули в България, сред тях политици и бизнесмени.
Интересът към почетното консулство е мотивиран от привилегиите и имунитетите, предвидени във Виенската конвенция за консулските отношения, а почетното консулство не пречи на титуляря да продължи с търговската си дейност, което не би могъл да прави, ако заемаше професионална дипломатическа длъжност.


Какъв е статутът на почетните консули и какви са предимствата им пред обикновените граждани, ето резултата от проучване на „Струма“:
Системата на почетните консули датира от хилядолетия като възможност за дипломатическо представителство за страни, които не могат да си позволят разходите за чуждестранни посолства, като възлагат представителство на частни лица. Данни за почетни консули има още от падането на Западната Римска империя, когато Гърция, Китай, Индия и страните от Близкия изток назначават доброволци за чуждестранни връзки за разширяване на търговията. Впоследствие този модел на бизнес дипломация е бил възприет от повечето правителства в света. Почетните консули работят в чужбина или в родината си, ползвайки връзки и влияние, за да насърчават интересите на чуждите правителства, които ги назначават, или на родната си страна в чужбина. В замяна те получават достъп до висшето общество на дипломацията и част от защитите и предимствата, предоставени на кариерните дипломати.
Архивите и кореспонденцията им не могат да бъдат конфискувани, а консулските им багажи – чанти, кутии и транспортни контейнери с всякакво тегло и размер, са защитени от обиски. Титлата и името, включително специални паспорти и регистрационни номера за коли, могат да им отворят врати в индустрията и политиката. Почетните консули могат да общуват без ограничения, документите и кореспонденцията им в консулството са защитени от претърсвания, а офисите им са защитени от „всякакво проникване… или накърняване на… достойнството“. Консулите имат също правен имунитет по въпроси, свързани с тяхната работа. Въпреки че имунитетът не е разширен за несвързани престъпления, договорът постановява, че почетните консули имат право на наказателно производство „с минимално забавяне“ и „дължимото уважение… поради официалната си позиция“.
Някои страни, обезпокоени отчасти от правилата за секретност на консулските пратки, които могат да се пренасят със самолет, влак, кола, кораб или куриер, настояха, че няма да ги защитават. Други страни са се отказали напълно от почетните консули, отказвайки да назначават или приемат такива.
Почетният консул има право да издига над консулското помещение държавното знаме на представляваната държава (много често това е собственият му дом, който в такъв случай се ползва с неприкосновеност), както и да използва дипломатически номер на държавата на личния си автомобил и дори на няколко, които използва да върши служебните си задължения. Виенската конвенция, предоставяйки имунитет от юрисдикцията на страната на пребиваване, казва следното: „Консулските длъжностни лица не подлежат на юрисдикцията на съдебните или административните органи на държавата на пребиваването си по отношение на действията, които те извършват при осъществяване на служебните си задължения“. Данъчните и митническите привилегии на консулските длъжностни лица са регламентирани в чл. 49-59 от Виенската конвенция. В чл. 49 е казано, че консулските длъжностни лица, както и членовете на техните семейства, които живеят съвместно с тях, са освободени от данъци и такси, както лични, така и имуществени, от страна на държавните органи и органите за местно самоуправление. Заплатата на консулските длъжностни лица в страната на пребиваването им е освободена от данъци и такси и накрая се отчислява ДДС за разходите, свързани с консулската дейност, която може да е от всякакво естество, вкл. поддържането на дома, ако той е регистриран като консулски офис.
На територията на община Благоевград към момента действа и почетно консулство на Р Сърбия, то е в сградата на зала „22 септември“, а почетен консул за региона е Митко Солаков.
Очаква се и разкриване на трето консулство от проф. Йоаким Каламарис, почетен генерален консул на Източна Република Уругвай. Той си купи 2,5 дка в местността Тапане в с. Логодаж, където смята да изгради ваканционно селище, и придвижва всичките документи в общинската администрация с логото на консулството.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Зелена сделка ли

    В кой друг бизнес – държавата задължително ИЗКУПУВА продукцията на частния производител?
    А така – това е Зелената сделка – измамата, с която разрушават независимите суверенни държави каквато беше България.
    Разрушават и приватизират енергийната система на България, превръщайки я в американска колониална кочина (вече никой не гласува за БГ-партиите, защото дневния ред в територията, се разпорежда точка по точка от Посолството, срам от предците дето лежат в българската земя, която продажници продават на чужди недобронамерени нации и т.н… )
    Разрушава се суверенитета на България, защото нито соларните централи, нито батериите им носят сигурност и ефективност, национална сигурност!
    Дават едни напечатани милиони за зелени производства и „екология“ и уж за затоплянето на климата, а всъщност ни превръщат в контролирани роби.
    Ама кой да мисли за бъдещето – важното е тук и сега да меткаме милионите насам-натам и, и?
    И какво от това, и какво от тези милиони, милионерите хванаха Господ за шлифера ли?
    И последно – стъклените панели нацвъкани из полята и планините – не затоплят въздуха и не влияят на глобалното затопляне ли – значи изсичаме горите даващи живот и вода, и набучваме стъклата от „зелена сделка“?
    Ай сиктир и на глупостта затриваща живота на Планетата ни.

    И нещо за лъжата глобалното затопляне и вината на човечеството… няма такова нещо.
    Великата НАСА от САЩ още през 2019 г. обяви, че нашето Слънце навлиза в 11-ГОДИШЕН ПЕРИОД на повишена слънчева активност и повече изригвания, каквито периоди е имало и в миналото.
    Този 11-годишен период ще приключи в 2030 г., до когато се предвижда е почнал „рестарта“ за измисленият безсмислен нов ред на богатите и робите. пфу

    Отговори
  2. Вашта мама!

    Значи е на далавера да си “почетен консул“, дори на Тимбукту. Никой не те проверява, ползващ дипломатически имунитет и цоцаш от държавата. Евала, мишки!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *