С петиции, писма и позиции ЕГ и Професионалните гимназии в Пиринско бранят приема си, от РУО излязоха с категорично становище

С петиции, писма и позиции Езиковата гимназия, средните, обединените училища и професионалните гимназии в Пиринско бранят приема си. Както „Струма“ писа, Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие съгласува прием от 111 паралелки, като редукцията включва и по една паралелка в ЕГ и ПМГ.

Малко след това от Езиковата гимназия изпратиха писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев, кмета Методи Байкушев, областния управител Георги Динев и председателите на всички парламентарно представени партии. От колектива на училището изразяват недоволството си от провеждането на дейностите, създадените отношения и взетите решения пo повод държавния плaн-прием за учебната 2025/2026 г. в област Благоевград.

„Недопустимо е единственият критерий за закриване на паралелка да бъде демографският срив, защото нитo едно друго училище в града не е закрило паралелка дoбpoвoлнo, ако тя има добра пълняемост, високи резултати и успешна реализация, каквато е ситуацията в Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“. Силно сме обезпокоени oт „пoxoдa” за обезкървяване на езиковите гимназии, които преживяха немалко в последните гoдини чрез откриване на чуждоезиков профил пoчти във всяко училище и въпреки това запазиха интереса към себе си и  автентичността си. Чуждоезиковото и билингвалното обучение са емблема на образователната ни система, призната в Европа и по света. Нима България се отказва oт утвърден, желан, мотивиращ и даващ ежегодни успехи профил, в който е пионер, за да експериментира в неясното? Още повече, че учебният план на чуждоезиковия профил дава възмoжнocт за профилиране като трети и четвърти профилиращ предмет във II гимназиален етап в областта на STEM науките, което осигурява насочване на учениците в различни професионални направления. Премахването на паралелка ще ограничи избора им“, посочват от колектива на ЕГ и настояват да им бъде представена информация за методиката за изчисляване на процентите oт целевите стойности и реалните данни, на които тя се основава. Също така искат да се извърши ново обсъждане на предложения за план-прием и те да бъдат съобразени със становището и на финансиращия орган /общината/, от който не е получено съгласие за намаляване на паралелки конкретно oт Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“.

Междувременно бивши ученици на ЕГ стартираха петиция, като изразяват категоричното си несъгласие с проектозаповедта за съкращаване на една от двете френски паралелки, единствени за цяла Благоевградска област. Призовават отговорните институции да преразгледат решението си и да осигурят възможност за запазване пълния капацитет на гимназията.

Вчера се появи и друга петиция.

„С подписа си изразяваме своето огорчение от унизителната позиция, в която са поставени всички колеги от професионални гимназии, основни, обединени и средни училища. Категорично сме против, противопоставянето на учител срещу учител, директор срещу директор, училище срещу училище, началото на което бе поставено от колектива на Езикова гимназия и продължава до настоящия момент.

Недоволството на колегите от Езикова гимназия, породено от съкращаването само на 1 паралелка, прерасна в поток от безпочвени и грозни обиди и обвинения към професионални гимназии, средни училища, МОН и РУО. Отрича се рагламентираното право на всяко училище и всяко дете за равен достъп и избор на подходящо образование. С подписа си призоваваме по достойнство да се анализират факти и обстоятелства и да се оцени създалата се ситуация, като се спре ненужното противопостявяне на учителите от ЕГ с всички останали учители“, се казва в другата петиция и се изтъква, че заслугата за високите резултати на учениците от Езикова гимназия се дължи и на учителите от всички останали училища, които са обучавали учениците до 7-ми клас. Като неприемливо се определя твърдението, че редуцирането на една паралелка от 6 в ЕГ ще ограничи възможностите за избор и ще се отрази на статута на училището. Изтъква се и че запазването на досегашния брой паралелки (32) при наличния по-малък брой деца със сигурност означава, че едно или две училища – професионална гимназия и/или средно училище няма да реализира план-прием и ще се загуби съответния етап, а впоследствие и ще се промени статута на училището.

Вчера с позиция излязоха и от Регионалното управление на образованието в Благоевград.

„Необходимостта от намаляване на профилираните паралелки при планиране на държавния план-прием в VІІІ клас за учебната 2025/2026 година в община Благоевград се основава на намаляването броя на учениците в VІІ клас в община Благоевград, в която през учебната 2024/2025 година се обучават със 77 ученици по-малко в сравнение с учебната 2023/2024 година. Броят на учениците в VІІ клас за учебната 2024/2025 година в община Благоевград е 638 ученици, като техният брой за учебната 2023/2024 година е 715 ученици.

В предходните години намаляването броя на учениците в VІІ клас е довело до намаляване броя на паралелките почти във всички училища, реализиращи държавен  план-прием в община Благоевград, с изключение на ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ – Благоевград, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ – Благоевград, и НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград. В някои училища се стигна до намаляване на паралелките по държавен план-прием с 2 паралелки в една учебна година, независимо от това, че същите са постигали максимална пълняемост още на първи етап на класиране. Такова училище е например ПГИ „Иван Илиев” – Благоевград. Две от средните училища на територията на община Благоевград поредни години не реализират държавен план-прием в VІІІ клас. В СУ „Иван Вазов“ – Благоевград, и Осмо СУ „Арсени Костенцев“ – Благоевград се обучават ученици до VІІ клас. Две професионални гимназии на територията на Благоевград бяха преобразувани чрез сливане поради намаляване броя на учениците.

Освен ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ – Благоевград редица други училища от областта също с лекота в последните години реализират ДПП още на първи етап на класиране. Такива са например ЗПГ „Климент Тимирязев“ – гр. Сандански и ПГ „Яне Сандански“ – гр. Сандански. Директорите на тези две образователни институции, въпреки потенциала и възможностите, които имат по отношение на прием на ученици, се съобразиха с новите обстоятелства, като намаляването на броя на учениците и зададените целеви стойности, и извършиха планирането професионално и далновидно със загриженост за развитие на образованието не само на ниво училище, но и на ниво община и ниво област. Те пристъпиха към намаляване броя на паралелките в двете училища и така предопределиха условия и възможност за реализиране на паралелки в по-малко желаната Професионална техническа гимназия – гр. Сандански. При подобни обстоятелства на намален брой ученици (- 95 ученици) бяха поставени образователните институции от община Гоце Делчев за настоящата учебна 2024/2025 година, но директорите на училищата от общината постъпиха коректно и професионално и предложиха намален брой паралелки, който да отговори на броя ученици и да се съобрази със зададените целеви стойности.

Заявяваме отговорно и категорично, че така предложеният от РУО – Благоевград държавен план-прием за учебната 2025/2026 година е нормативно и стратегически обоснован, гарантира достъпа до качествено образование, подобрява обхвата на учениците и осигурява целенасочена и персонализирана подкрепа за всеки ученик“, гласи част от позицията на РУО.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

2 Коментара

  1. Василка Величкова

    Бих искала да знам кой е пуснал петиция с лъжливи обвинения срещу колеги от Езиковата гимназия от мое име и от името на учителите в Девето ОУ „П. Яворов“? Ние не сме давали съгласие на този автор да се изказва от наше име и не се чувстваме огорчени и унизени от учителите в ЕГ, тъкмо обратното. Децата ни не заслужават това!

    Отговори
  2. Генади

    Златанов станахте за смях на хората ! Значи за да развивате професионалните паралелки в БПГ и в Текстила, които не могат да си запълнят бройките на ои на 50 % ще режете паралелките в ЕГ, с които се влиза с най- голям бал в Югозападна България !

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *