До 28 ноември 2022 г. всички кладенци за собствени нужди, изградени от хората в частните им имоти преди 2016 г., трябва да се регистрират в Басейнова дирекция, това апелира в писмо до всички селски кметове в общината управникът на Благоевград Илко Стоянов. Причината е сигнална нота от шефа на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ Владимир Димитров, че срокът да го направят изтича в края на годината.
Ултиматумът предизвика напрежение и въпроси у мнозина, тъй като над половината къщи в селата в общината имат в дворовете си сонди и на тях разчитат за поливане на зеленчуковите и овощни насаждения. Хората се опасяват, че след регистрацията на бунарите, в които са вложили солидни суми, ще последва и монтаж на водомери. Основните въпроси, които поставят, е колко струва регистрацията, дали проверяващи ще влизат в частните им имоти и какво ще стане, ако не регистрират кладенците си.
„Само подсетихме кметовете, че трябва да оповестят хората за срока в закона“, обясни директорът на Басейнова дирекция Вл. Димитров. „Регистрацията се изисква, за да имаме яснота какви количества се черпят и какви са рисковете за подземните води във всеки район, тъй като има много бунари, които не са известни. Ние имаме ориентировъчна представа за водните количества в отделните райони, а се оказва, че те не са толкова, и липсата на яснота създава рискове в бъдеще. Регистрацията е безплатно, само с едно заявление. В сега съществуващата нормативна база не е заложено монтиране на водомери на следващ етап. Законът за водите е предвидил в чл. 43, ал. 3, че гражданите имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени нужди от 50 на сто от разполагаемите ресурси на първото от повърхността подземно водно тяло. След обявения краен срок ще бъдат разпоредени проверки, има механизъм и ако се стигне до това, най-вероятно ще бъдат ангажирани повече органи – и общински, и държавни. Където се установят нерегистрирани сонди, ще се налагат санкции съгласно Закона за водите, може да се стигне и до предписание за унищожаването им. Трябва да се въведе ред, защото ако се издават разрешителни безкрай, без яснота какви са ресурсите в момента, може да се стигне до тяхното изчерпване в един момент и да се сбъдне пророчеството на Ванга. В интерес на гражданите е сега да регистрират кладенците си, защото като се направи баланс на водните количества, с които разполагаме, и ако анализът покаже, че са стигнали горна граница, може тези, които поискат, след това право на ползване да останат извън чертата“, каза шефът на Басейнова дирекция Владимир Димитров.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
След като регистрацията е безплатна и само с едно заявление защо се изискват нотариален акт и актуална скица?
Айде да видим как точно ще ми влезете в двора и ще тръгнете да търсите под дърво и камък бунари, на какво основание? Ще тръгнете с полиция да чукате от врата на врата ли? Оставете ни нас – селяните да си поливаме двата реда домати и тревичката и не ни занимавайте с вашите глупости…
Защо кмете?!?! Да не би да дадохте пари на хората да си ги изкопаят?!?! Имате ли представа какво е през летните месеци да нямате вода да си измиете очите сутрин рано?!?! Май не???? Те за това селските хорица са си ги изкопали, да имат вода, щото на ВиК им през …. за селата!!!! За какво още ще искаъе такси, кмете?!?! Като отидохте с голямата лъжица да сте кмет, от селските хорица ли решихте да пълните хазната?!?! Жалко кмете! Жалък сте!!!