С приключенски пленер в Кюстендил малки художници от Сандански се запознаха с историята на изкуството

Град Кюстендил посрещна малките художници от гр. Сандански, за да разкрие запазеното през вековете чрез своите галерии и музеи. Това е една история на един кратък пътепис на учебна екскурзия с пленер, в която участваха ученици от групите по изобразително изкуство към ЦПЛР – Сандански с ръководител Елена Каменарова.

Учениците посетиха крепостта Хисарлъка, където се запознаха с късната античност и средновековна стилистика в архитектурата, както и как да разпознаят т.нар. „византийски градеж“. Своите познания за рисуване на архитектурни форми приложиха практически на терен чрез скициране на впечатляващите гледки в лицето на обектите от крепостните стени – кули, останки от старинен храм и шадраванче с течаща вода, съдове за съхранение на продукти под формата на огромни амфори, арки и руини от стените на старинния Кюстендил.

Приключението продължи с юбилейната експозиция на градската художествена галерия с картини на Владимир Димитров-Майстора. Тук учениците се запознаха с изложените стотици картини и скици на Майстора с маслени бои, акварел, туш, перо и молив. Всеки скицира своята любима картина.

Проливният дъжд в град Кюстендил подсили приключенския дух на учебната екскурзия, а едрите дъждовни капки на спряха ентусиазма на децата, притаили дъх пред вратите на Исторически музей и залата с археологическа сбирка „Асклепий“. Дружно „Аааах“ изпълни коридора пред залата, когато прожекторите светнаха и разкриха археологическата сбирка от няколко епохи. Учениците се запознаха с историята на древна Пауталия, историческите периоди, откритията и скицираха артефактите със съдове, бронзови фигури, портрети, военни атрибути. По-малките ученици „построиха“ с елементи макет на крепостта Хисарлъка и останаха доволни от архитектурно-археологическата главоблъсканица под формата на 3D пъзел. Художниците разпознаха изучаваните старинни техники за писане с мастило и орнаментика от средновековните книги, а нумизматичната сбирка с многобройни монети впечатли всички.

Своето ползотворно посещение и на тази сбирка ученици изразиха в оставените от тях впечатления с голяма радост и задоволство в книгата на музея. Приключението продължи и с етнографската сбирка-преход между селски и градски бит, където обектите също бяха запечатани в рисунки. Накити, носии, селски интериор и посуда, оръдия на труда и макети на храна, дори и домашни животни, градски интериор, типично облекло, украса на дома – всичко това любезните домакини обясниха и разказаха за характерните особености.

Вълнуващото приключение беше подбрано и аранжирано чрез идеите и професионалния опит на Елена Каменарова (ръководител на групите по изобразително изкуство), с изключителното съдействие на Малина Божкова (директор на ЦПЛР – Сандански) и община Сандански. А приключенците благодариха на кмета на община Сандански Атанас Стоянов за добрата воля и за подсигурения автобус с най-прекрасния и отзивчив професионален шофьор, когото ще запомним.

На 4 август от 19:00 ч. в парковата зона на Сандански – градинката срещу плувните басейни и фонтанът с рибката, малките творци ще открият своята годишна изложба.

ИВАН ИВАНОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *