Атомноемисионен спектрометър с микровълнова плазма /МР-AES/ е най-новата придобивка на Катедрата по химия към Природо-математическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград. Апаратът е първият от такъв клас в целия Югозападен район и приложението му е свързано с индентифициране на елементи и определяне на техните концентрации в биологични и екологични проби, от води, храни, лекарства, горива.
Наличието на подобен инструмен разширява възможностите за провеждане на актуални научни изследвания в областите аналитична химия, метрология, хемометрия /обработка на данни/. Също така позволява участие на преподаватели и студенти от ЮЗУ в интердисциплинарни изследвания съвместно с Регионалния исторически музей, Националния етнографски музей, екологични организации, разширяване на международното сътрудничество както в рамките на „Еразъм +”, така и при изпълнението на проекти.
Атомноемисионният спектрометър осигурява научно обслужване на потребностите на бизнеса, културата, образованието. Със закупения апарат, който предстои да бъде акредитиран, могат да се обслужват външни потребители, нуждаещи се от оценка на нивата на токсични елементи, присъстващи в ниски концентрации в проби от храни, напитки, води, почви. На фона на това преподавателите в Катедрата по химия имат богат опит в химичния анализ на реални проби, валидиране на аналитични методи и са запознати с актуалните международни стандарти.
На новия апарат /МР-AES/, който ще се ползва както с учебни цели, така и за научна работа, студентите ще усвояват основите на атомната спектрометрия и ще излязат подготвени специалисти за аналитичнните лаборатории на РИОСВ, БАБХ, ВиК, фармацевтични компании, МВР и др.
Добрата новина е, че студентите, приети през учебната 2021/2022 година в специалностите „Химия“, „Медицинска химия“, „Педагогика на обучението по химия и физика”, „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата” ще се обучават напълно безплатно за целия период на следването си.
За втора поредна година, съгласно Постановление № 283 от 19 август 2021 г. на Министерския съвет, разходите за обучение на студентите от приоритетните професионални направления се покриват от държавата. Целта на мярката е да възобнови интереса на кандидат-студентите към тези важни специалности, за които се очаква да има голям недостиг от специалисти на пазара на труда.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА