Департамент по езиково обучение и продължаващо образование разкриха в Югозападния университет в Благоевград. Проектът на правилник за устройството и дейността на новото звено бяха гласувани и приети на заседание на Академичния съвет. По тази точка от дневния ред докладва зам. ректорът по „Образователни дейности – магистърски програми и продължаващо обучение“ доц. д-р Илия Недин, който внесе предложението.
„Съгласно закона департаментът е основно звено към ЮЗУ „Н. Рилски“. Има най-малко 14-членен академичен състав на основен трудов договор към университета. Предвидени са две катедри: „Езиково обучение“ и „Продължаващо образование и квалификация“, обясни доц. Недин.
Самият департаментът извършва образователна, научноизследователска и научно-приложна дейност. Сред целите са осигуряване на чуждоезиково обучение и обучение по български език като втори за различни равнища по Общата европейска референтна рамка за езиците (ОЕРР). Осигуряване на продължаващо образование на хора от всички възрасти, подпомагащо тяхното професионално усъвършенстване и кариерно развитие. Предоставяне на допълнително обучение на хора в предкариерна възраст с оглед на бъдещата им професионална квалификация и развитие. Задачите са свързани с организиране на обучение по български език за чуждестранни граждани както и за чуждестранни студенти, които пребивават в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в рамките на краткосрочни програми за обмен. Организиране на поддържащи курсове по български език за студенти от българските етнически общности в чужбина и за студенти с друг първи език, специализирана чуждоезикова подготовка на ученици и кандидат-студенти. Също така в департамента ще се провеждат краткосрочни и дългосрочни квалификационни курсове за повишаване на професионалната компетентност на заетите в сферата на образованието в това число дейностите за придобиване на професионално-квалификационни степени от учители и за повишаване на педагогическата компетентност на млади университетски преподаватели.
Не на последно място новото звено ще бъде ангажирано с осъществяване научноизследователска дейност по проблемите на дидактиката на висшето образование, разработване на образователни и научноизследователски проекти по различни национални и международни програми, създаване на учебници, учебни помагала и учебни материали, свързани с дейността на департамента. Разширяване на социалните партньорства – контакти с неправителствени организации, педагогически центрове, регионални управления на образованието, работа с деца от различни възрастови групи и различни етнокултурни общности и с техните родители, връзки с работодателите и потребителите на кадри и др.
За пръв път на заседание на Академичния съвет присъства началникът на кабинета на министъра на образованието проф. Г. Цоков – Наталия Михалевска. Тя е новият член на Съвета на настоятелите на ЮЗУ от квотата на МОН.
„Моят професионален път в министерството е свързан с българите в чужбина, а също така отговарям за лекторатите по българистика в чуждестранните университети. Департаментите са важни не само за българите в страната ни, а и за тези, които са извън граница. Искам да кажа, че както в хубави моменти като днешния / б.р. непосредствено преди заседанието на Академичния съвет бе обявено, че оценката от институционална акредитация на ЮЗУ е 8.95 /при максимална 10/ за срок от 6 години/, така и когато университетът има проблеми, аз ще бъда до вас и готова да помогна за разширяване възможностите на този департамент”, взе отношение по темата и декларира подкрепата си Н. Михалевска. Началникът на кабинета на министъра на образованието коментира, че след направени промени департаментите имат права да валидират знанията по БЕЛ на ученици от над 400-те български неделни училища в чужбина. Издават се сертификати за езикови компетентности по общата Европейска езикова рамка.
„И когато в 12 клас учениците достигнат ниво Б2 и имат сертификат за това, то сертификатът заменя оценката от матурата по български език и литература и могат да кандидатстват в университетите в България, ако Академичният съвет на даденото висше училище е взело решение за прием в отделни специалности. Това е много важно, защото проводимостта към нашите университети е много по- сигурна, плавна, гарантирана“, коментира Н. Михалевска.
Припомняме, че миналата година ЮЗУ „Н. Рилски“ организира първия по рода си обучителен семинар, насочен към утвърждаването на българистиката в чужбина и преподаването на български фолклор в неделните училища зад граница. На форума присъстваха редица директори и учители от български училища в Европа. Тази година Югозападният университет бе домакин на XVII конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Наред с това от най-голямото висше училище в Югозапада приеха и две групи с ученици и учители от Украйна и Молдова, които бяха посрещнати и от вицепрезидента Илияна Йотова. Сега по време на Академичния съвет ректорът проф. д-р Николай Марин декларира, че ще продължат с активностите и дейностите, така че българската общност зад граница да бъде много по-сплотена и да постига стратегически цели. Проф Марин изрази готовност да бъде организирана дискусия по темата за отношенията и взаимодействието между отделните департаменти и предложи министърът на образованието също да участва.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА