Оптимизират структурата на факултети, катедри, специалности и професионални направления, както и натовареността на преподавателите, според ректора проф. Марин в 4-5 факултета може да се обединят катедри
Спортно-възстановителният център /СВЦ/ в базата на Югозападния университет в местността Бачиново се преобразува в научно звено. Също така ректорът проф. д-р Николай Марин разпореди на деканите във всеки един от 9-те факултета да се извърши анализ на структурата, предлаганите професионални направления и натовареността на преподавателите. Това в синтезиран вид са новините от последното за тази календарна година заседание на Академичния съвет.
Като първа точка от дневния ред бе приет докладът на ректора за състоянието и дейността на университета за периода от месец декември 2023 г. до момента. Самият доклад е съществен елемент от провеждащото се веднъж годишно Общо събрание на ЮЗУ. По предложение на проф. Марин бе гласувано и прието то да се проведе на 19 декември в аулата.
Заседанието продължи с утвърждаване на промени в правилата за вътрешния трудов ред, на квалификационни характеристики и учебни планове, обявяването на конкурс за академичната длъжност „доцент“ в Правно-историческия факултет…
По точката за преобразуването на спортно-възстановителния център докладва деканът на Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт доц. д-р Миглена Симонска, която представи проект за преструктурирането.
Припомняме, че СВЦ „Бачиново“ бе открит през месец май 2015 г., по времето на проф. д.н. Иван Мирчев като ректор. За любителите на релакса в центъра се предлагаха богата гама от SPA процедури и масажи, финландска сауна, парна баня, контрастен душ, джакузи, фитнес…
„Идеята за преструктурирането е да се прекрати стопанската дейност на този център, защото ние като научноизследователско и образователно звено нямаме право да осъществяваме такава стопанска дейност“, обясни доц. Симонска и посочи, че в проекта е заложено в центъра да се осъществява само научноизследователска дейност на преподаватели и образователна на студенти и докторанти. Деканът изтъкна и че центърът разполага с високотехнологично оборудване и необходимия потенциал за реализирането на предмета на дейност.
С решение на Факултетния съвет за ръководител на центъра с мандат от 4 години бе предложена гл. ас. д-р Маргарита Аврамова от Катедрата по кинезитерапия.
Отношение по темата взе ректорът, който коментира, че центърът е част от университетската база на Бачиново, но е имал правилник, абсолютно неотговарящ на правната уредба.
„Извършвана е дейност, която по никакъв начин не може да има положителен финансов резултат. Генерирани са загуби от десетки хиляди левове. Това няма как да се толерира и през тази година центърът не извършва външна дейност. Тоест той функционира, може да се ползва, но без да се заплаща и да има достъп на външни лица“, заяви ректорът и подкрепи предложението за преструктуриране, като анализира, че центърът може да се ползва за научноизследователска и образователна дейност най-малко от три факултета – по обществено здраве, здравни грижи и спорт, Педагогическия и Стопанския.
Бе предложено и впоследствие прието директорът на центъра да бъде назначен за една година. След изтичането на този период деканът да докладва за постигнатото, резултатите и тогава това да се реши дали да се въведе мандат от 4 години.
Изключително важни новини за бъдещето на университета бяха съобщени и на финала на заседанието. Ректорът коментира, че всеки един от деканите ще получи т.нар. коефициенти за качество, които бяха променени с постановление на Министерския съвет.
„Финансирането вече се осъществява не само на брой студенти, но и по формула за качеството на обучение. Това, за което от години се говореше, вече е „сложено на масата“ като приети документи и реално съществуваща правна уредба. Сега е моментът във всеки един факултет да се вземат следните решения – първо, да се оптимизира структурата на всеки един факултет. Аз лично на пръв поглед виждам 4-5 факултета, в които могат да бъдат обединени катедри. Става въпрос за катедри, които са маломерни, не са със защитени специалности, едва функционират, изкуствено са създадени, в чиито направления броят на студентите е под 50-60 човека“, заяви ректорът и попита деканите дали са получили писма, при което получи положителен отговор.
„Трябва да се направи много сериозен разговор сред колегите. Никой няма да остане без работа, но е необходимо да се извърши абсолютен и цялостен преглед на структурата на факултетите и плътността на специалностите – как се отчитат часове, колко студенти има в конкретната специалност, професионално направление, каква е реализацията… всичко това са коефициенти, които ще бъдат от съществено значение за по-нататъшното управление на университета. Трябва вече да влезем в проблемите, които по един или друг начин бяха отлагани във времето, но всеки един ректор поставяше. Оттук нататък няма накъде да отлагаме“, каза на членовете на Академичния съвет проф. Марин и допълни, че периодът декември-февруари трябва да се използва и всички, образно казано, да си напишат домашната в режим на диалог, за да може университетът да продължи напред.
В заключение ректорът акцентира, че ЮЗУ „Н. Рилски“ има много сериозни възможности пред себе си, но те изискват категорична финансова дисциплина, която тази година е била демонстрирана и е потвърдена от Сметната палата.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
“Сетила се Мара да се побара“… Този измислен ПУЦ да се закрива веднага с измислените си псевдо-“учени“, които се самовъзпроизвеждат в “професори“ без никакво научно покритие и само цицат заплати от държавата, а тапиите им стават само за тапети в тоалетнага!
Да питам Мазния сладкар как тогава този “център“ в Бачиново е съществувал 9 години в нарушение на законите и кои са виновни за това? Или докато Куцото магаре, доносникът на ДС “агент Андреев“ крадеше заедно с Боре Тъпото и колеше и бесеше в ЮЗУ го държаха, защото тоя подлец редовно го масажираха и обслужваха безплатно там с “консумация“, а управляващата мръсна върхушка правеше оргии? Ще се търси ли отговолност на Мирчев и най-вече на Боре Тъпото за тези системни престъпления или пак ще си остане “битият – бит, дупеният – дупен“?