С тържествена церемония в двора, но без да целунат знамето, абитуриентите от НХГ се разделиха с учителите, два класа си спретнаха бал в механа и афтърпарти в бар

105-има абитуриенти от випуск 2019/2020 г. на Националната хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий” в Благоевград бяха изпратени с тържествена церемония в училищния двор. Както „Струма” писа, преди 2 седмици директорът на НХГ Марин Митов обяви, че за зрелостниците ще бъде организирано  тържество на живо, което бе планирано да е съчетано с раздаването на дипломите около 25 юни. Впоследствие правителството разреши провеждането на подобни събития и от училището решиха да изпратят своите дванадесетокласници по традиция на 24 май , още повече че образователната институция чества и две забележителни годишнини – 140 години от откриването на Солунската мъжка гимназия и 100 години от нейното установяване в Горна Джумая, днешен Благоевград.

Така близо час преди началото на церемонията абитуриентите започнаха да се събират, нетърпеливи да чуят последния училищен звънец. „Този момент е действително много специален за нас и ни дава възможност да изживеем поне част от емоциите по завършването. Последната ни година тук бе необичайна, но, както се казва, всяко зло за добро”, заявиха абитуриентки от музикалната паралелка и разказаха как се учи поп и джаз пеене дистанционно. Класният им ръководител Христина Палева сподели, че както при преподаването на всички други предмети, са успели да се справят и с музиката, основно чрез видеоклипове, още повече че часовете са индивидуални.

 Музикалният педагог пожела на учениците да имат късмет, да сбъднат мечтите си и да намерят своето щастие. Тя разкри и че заедно с класа й – 12 „г”, ще си направят и собствено тържество. „Ще свирим, ще пеем, това поне ни е лесно и го можем”, коментира Хр. Палева.

Заради коронавируса и мерките за безопасност завършващите от 5-те паралелки се наредиха на разстояние един от друг. Те не целуваха и не докосваха училищното знаме, а само се снимаха до него. Повечето събрали се в двора бяха официалните гости, като   родители и близки на абитуриентите гледаха тържеството през оградата, застанали на тротоара.

В словото си за тройния празник директорът на НХГ Марин Митов се обърна и специално към абитуриентите и припомни ,че оттук нататък всеки един ще поеме своя път в живота. „Надявам се да бъдете достатъчно мотивирани и концентрирани на държавните зрелостни изпити”, каза още М. Митов. Дванадесетокласниците, учителите и ръководството поздрави и кметът на Благоевград инж. Румен Томов, като предизвика и лек смут сред присъстващите с неволната грешка, че преди 100 г. Солунска гимназия се е „установила в Благоевград, сега Горна Джумая”.

На финала, след като изгледаха притихнали цялата програма, приключила с ритуалното предаване на училищното знаме, абитуриентите ознаменуваха завършването си с отброяване от 1 до 12 и благодариха на учителите за грижите, отдадеността, усилията и научените ценни уроци.

 Учениците от 12 „б” клас бяха подготвили и специална изненада за класния си Димитър Апостолов. Те разгърнаха огромен плакат, на който бе изписано „Благодарим Ви, г-н Апостолов! Обичаме Ви” и се снимаха заедно. Родители и ученици трогнаха и развълнуваха и главния учител по български език и литература на НХГ Илонка Белева „Г-жа Белева е най-добрият класен ръководител. Тя е страхотен учител и професионалист. Благодарение на нея всички заобичахме българския език и литературата”, категоричен бе Иван Пиринлиев. Той призна и че преди 5 години майка му поставила условие: ще го запише в НХГ само ако г-жа Белева му е класен ръководител. Това било и една  от причините  учителката да поеме тогавашния 8 „а” клас и сега да го изведе до финала. Много цветя, сълзи в очите имаше в очите на абитуриентите от 12 „в”, „г”,”д” и класните им Калинка Йорданова, Христина Палева, Александра Петкова.

Празникът бе двоен, по-различен и запомнящ се за зрелостничката Ваня Десподова, която бе и рожденичка.

„Всичките ми рождени дни са били много вълнуващи, а този 19-ия, ще го помня винаги”, сподели Ваня и почерпи съучениците и учителите си, а те й пожелаха здраве и да постигне мечтата си – да учи медицина.

Естествено темата за баловете бе сред най-обсъжданите. Някои от учениците признаха, че вече са „претръпнали” и не се вълнуват, особено след като са преживели емоцията по изпращането сега.

„Аз например се бях подготвила да си шия рокля за бала. Като видях някъде отиват нещата, от плата си направих пола, която прекрасно се съчета с блузата ми”, разясни дванадесетокласничката Петя Малешевска. Девойката от музикалната паралелка се открои с атрактивна визия. Тя бе с дълга пола от син сатен, съчетана с горна част с орнаменти на шевици, а оригиналният тоалет бе допълнен от венче с цветя и сини кичури в косата.

„Ние пък ще си направим нещо като бал довечера”, обявиха група абитуриенти и усилено обсъждаха организацията помежду си. Действително след автошествието до парк Бачиново, в което се включиха дванадесетокласници от почти всички училища в града, зрелостници от два класа на НХГ, общо към 40 на брой, се събраха в механа „Воденицата”. Те обясниха, че са инициирали сами партито, не са с куверти, просто са запазили няколко маси на терасата към заведението. „Така даже стана по-добре, защото до 25 юни, когато се предвиждат тържествата, много от  нас ще се разпръснат и няма да е същото. Аз например ще ходя да работя на морето, затова съм много доволен, че сега се събираме с класа”, категоричен бе Светослав. Като други предимства на импровизираната си абитуриентска празнуващи посочиха, че са дошли по дънки и ризи. Така няма да им се налага да дефилират в официални костюми през площада пред погледите на многобройна публика. „Също така при кувертите остава много храна, което си е чисто разхищение, а сега всеки ще си поръчва колкото и каквото иска”, разясниха абитуриентите, докато чакаха съучениците си, и допълниха че са се погрижили да си изкарат добре цялата вечер, като след купона в механата са резервирали друго заведение за афтърпарти в бар в центъра на Благоевград .

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...



Учениците от 12 „б” с класния си Д. Апостолов и специалната изненада – плакатът

12 „а” клас

Част от абитуриентите художници с класната си Александра Петкова

Рожденичката Ваня Десподова

Петя Малешевска си уши пола от плата за балната рокля

Светослав /в средата/ и част от празнуващите младежи обясниха какви са предимствата на импровизирания абитуриентски бал, докато чакаха пред механата

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *